Dobrá postel je základem pro odpočinek, pro zdravý spánek. Pokud vybíráte postel pro dítě, musíte při výběru dbát na důležité věci. Zeptali jsme se tedy paní Martiny Jelínkové, z JMP Studia zdravého spaní, jak správně vybrat postel a co je pro výběr důležité.

Na co se máme zaměřit, když vybíráme postel pro dítě?

odborniceObecně - zásadní je vybírat kvalitní výrobky z kvalitních materiálů, které jsou vhodné pro děti. Pro miminka vybíráme postýlku nejlépe z masivního dřeva (např. buk, borovice). Postýlka by měla mít spouštěcí bočnici a rošt nastavitelný do více poloh – pro pohodlí dítěte i maminek. Může mít i kolečka pro jednodušší přemístění. Samozřejmostí je kvalitní povrchová úprava, bezpečné kování a žádné ostré hrany. Určitě platí, že kvalita a funkčnost je důležitější než design.

I pro větší děti (od cca 2–3 let) by rám postele  měl být z materiálu, který se snadno udržuje – také je ideální masivní dřevo, případně přírodní dýha nebo folie (lamino). Nevhodné jsou pro děti čalouněné postele – především z hlediska jejich špatné údržby. Postel by neměla mít žádné ostré rohy nebo hrany. Důležitý je i rozměr. I pro malé dítě se vyplatí pořídit postel „dospělých“ rozměrů – děti rychle rostou a tak pořizovat „junior“ postel se skoro nevyplatí. Pokud jsou rodiče vyšší postavy, mohou zvážit pořízení i rovnou prodloužené postele. Protože kvalitní kostra postele vydrží mnoho let, třeba až do dospělosti. Postel může být vybavena úložnými prostory. 

Nejdůležitější je výbava postele – rošt a matrace. Pro děti zcela vyhoví a postačí pevný dřevěný rošt, můžete samozřejmě pořídit i rošt lamelový – pokud se postel pořizuje třeba už pro větší dítě. Lze pořídit i polohovací rošt – např. polohování hlavy a sedu využijete, pokud je dítě nemocné, např. při nachlazení a kašli. Nejdůležitější je kvalitní matrace.

postel

Jakou by měla mít postel pro dítě matraci?

Spaní dětí má svá specifika. Děti potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj kvalitní matraci (která ale nemusí být luxusní), spíše pevnější typ konstrukce, střední tvrdost. Kvalitní matrace pro dospělé jsou většinou zónové – tj. v oblasti ramen a pánve jsou změkčené a naopak v oblasti bederní páteře jsou pevnější. U dětí není třeba, aby matrace měla výrazné zónování – děti rostou, často se na lůžku „stěhují“ do různých poloh a tak zónování u matrace pro děti postrádá smysl. Zásadní je správná podpěra páteře - tj. kvalitní materiál matrace. Ideální jsou  pro děti matrace z kvalitních PUR pěn, které vyhoví jak z hlediska pružnosti matrace, tak i z hygienického hlediska. Méně vhodné matrace jsou ty s obsahem přírodních materiálů – jako latex, kokos, vlna atd. – z důvodu hygieny i potenciálních alergenů. Důležitý je i potah matrace – měl by být snímatelný s možností praní minimálně na 60 °C.

postel

V čem můžeme udělat chybu?

Opět obecně – chybu můžeme udělat, pokud využijeme první akční nabídku a nevybíráme podle kvality a funkčnosti. Výrobky pro děti musí být bezpečné a funkční, a to platí i u nábytku. Postel je dlouhodobá investice, vybírejte tedy pečlivě, kvalitnější výrobky mají i delší životnost. Rám postele mohou děti i „podědit“, ale matraci by mělo mít dítě vždy novou – u miminek to platí dvojnásob.

matrace

Co když je dítě alergik, existují speciální potahy matrací? Speciální povlečení?

matracePokud je dítě alergik na domácí prach, pak je třeba věnovat větší péči údržbě postele, častěji prát lůžkoviny, vysávat a větrat matraci. Existují i speciální potahy a povlečení z mikrovláken. Tkanina má minimální mezery mezi vlákny, textilie je prodyšná pro molekuly potu, vody a par a umožňuje dýchání povrchu těla, ale nepropustí roztoče. Antialergenní povlaky fungují tak jako mikrofiltry nepropustné pro roztočové alergeny. Roztoči tak nemohou proniknout ani do lůžkovin, ani zpět.   

Pokud je dítě alergik na domácí prach, je třeba vybírat takovou matraci, která zajistí maximální odvod vlhkosti z lůžka, se snímatelným potahem, který lze prát na 60 °C. Matrace z pěny CELLPUR díky svému speciálnímu složení omezují výskyt roztočů v lůžku. Jádro matrace obsahuje celulózu Tencel, která na sebe váže vlhkost, rychle ji odpaří a zajistí tak příjemné a suché klima matrace. Matrace jsou vhodné pro děti i dospělé - především pro alergiky na domácí prach a všude tam, kde jsou zvýšené nároky na hygienu lůžka. Vhodný potah matrace je opět ten, který dobře odvádí vlhkost – s obsahem mikrovláken Tencel nebo s obsahem stříbra, která navíc působí antibakteriálně.

Máte ve své nabídce postele, které můžete doporučit rodičům, které chtějí pořídit dítěti postel?

matrace

Ano J. V nabídce máme mnoho typů postelí a několik typů matrací speciálně pro děti – pro malé i pro velké. Zákazník může vybírat z kolekcí dětského a studentského nábytku ze smrkového nebo bukového masivu. V JMP najdete i matrace speciálně vyvinuté a doporučované pro děti, včetně matrací vhodných i pro alergiky – a to jak matrace pro miminka, tak i pro větší děti.

Za odpovědi děkujeme paní Martině Jelínkové z JMP Studia zdravého spaní www.loznice.cz

matrace

Reklama