Problém genitálních bradavic je velmi rozšířený. Protože je to intimní téma, mnoho lidí o tom nemluví. Položili jsme několik zajímavých otázek odbornici na toto téma, oslovili jsme MUDr. Miriam Schejbalovou, Ph.D. Co jsme se dozvěděli?

gen

Problém genitálních bradavic postihuje velké množství lidí - čím je to způsobeno, že je tak velké % lidí nakaženo?
Genitální bradavice jsou v lidské populaci skutečně velmi časté. Odhaduje se, že celosvětově je nakaženo až 600 milionů lidí.
Genitální bradavice (condylomata accuminata) jsou výrůstky tělové nebo bělavé barvy na kůži a sliznicích vnějších pohlavních orgánů (u žen i v pochvě nebo na krčku dělohy) a v okolí konečníku. Jsou virového původu, způsobují je určité typy lidských papilomavirů (HPV- humánní papilomavirus), které se přenáší zejména pohlavním stykem. Nakazit se může kdokoliv - muž i žena. HPV infekcí se nakazí až 80 % populace alespoň jedenkrát za život (nejčastěji mezi 18-30 rokem života). V populaci je tedy velmi vysoké procento infikovaných, a pokud je člověk sexuálně aktivní, je velmi pravděpodobné, že se s touto infekcí setká. HPV infekce je v současnosti považována za nejrozšířenější a nejčastěji pohlavně přenosné onemocnění.

Trpí na genitální bradavice více muži, nebo ženy?
Přesné statistiky nejsou k dispozici a četnost výskytu genitálních bradavic u mužů a žen je obdobná.

Jak se můžeme nakazit? Existuje jiný způsob než pohlavním stykem? (Použitím ručníku, na wc...)
K přenosu dochází přímým kontaktem (dotykem), především (až 99%) při pohlavním styku - vaginální, anální, orální sex. Přenos nesexuální cestou ( ručníky, spodní prádlo, bazén...) je možný ale málo pravděpodobný.

Může být někdo nakažený a při tom nemít fyzický projev - viditelné bradavice?
ANO, protože pro velkou část HPV infekcí je typické, že probíhají nepozorovaně (inaparentně, latentně). Virus přežívá v těle a k rozvinutí typického vnějšího klinického projevu infekce (k výsevu bradavic) obvykle dochází při oslabení obranyschopnosti organizmu. Jak muži tak i ženy mohou být nositeli takovéto skryté HPV infekce a i když se u nich neprojevují žádné příznaky onemocnění, opakovaně mohou infikovat( nakazit) svého sexuálního partnera.

Pokud máme nového sexuálního partnera, můžeme zjistit jednoduše pohledem, že má genitální bradavice?
Jednoduše pohledem jistě odhalíte vystouplé genitální bradavice, nebo bradavice s nánosem šupin. Jistota odhalení závisí na velikosti, osvětlení a pečlivosti prohlížení Ploché genitální bradavice/bradavičky v počátečním stadiu, které se projevují nenápadně (např. změnou barvy kůže/sliznice) i při pečlivém prohlížení a dobrém osvětlení můžou uniknout Vaší pozornosti.
Pokud Váš partner bude bezpříznakovým nosičem HPV infekce - NE

Některé ženy v internetových diskusích uvádí, že zkouší na genitální bradavice použít i přípravky, které jsou volně dostupné na trhu pro léčbu klasických bradavic. Dokonce tvrdí, že jim to pomohlo. Co si o tom myslíte?
Na boj proti“ klasickým“ bradavicím existuje celá řada volně prodejných výrobků a také zaručených domácích návodů (např. léčivá síla česneku, cibule, vlaštovičníku, nebo také zaříkávání za úplňku, apod.) Tyto postupy mají i u „klasických bradavic jistá omezení“.
Při léčbě genitálních bradavic rozhodně experimentování doma nedoporučuji! Genitální bradavice je nutné odstraňovat odborně. Jedná se o virovou nákazu a při neodborném odstraňování může velmi lehce dojit k rozsevu na jiná místa; nebo při lokální aplikaci různých mastiček, vodiček k potřísnění zdravé pokožky/sliznice a vzniku závažných komplikací či trvalých následků. Vždy si raději zajděte k odbornému lékaři (dermatovenerolog, gynekolog, urolog), který Vám doporučí vhodnou léčbu, nebo případně genitální bradavice sám odborně odstraní.

Pokud se nakazí těhotná žena, je to nějaké riziko pro její dítě?
Genitální bradavice mají během těhotenství často tendenci k rychlejšímu růstu. Většina přípravků určených k jejich lokální léčbě (mastičky, krémy s cytostatiky) nejsou v těhotenství doporučeny (jsou kontraindikovány), Drobné zevní genitální bradavičky lze odstranit i během těhotenství chirurgicky, laserem apod. V případě rozsáhlého nálezu genitálních bradavic v porodních cestách je riziko nákazy pro novorozence vysoké a řešením je porod vedený císařským řezem.
Riziko přenosu HPV infekce pro plod během těhotenství je v podstatě zanedbatelné.
Riziko přenosu HPV infekce během porodu bohužel existuje. U novorozence se po průchodu porodním kanálem může kromě klasických kondylomat (bradavic) na kůži rozvinout také velmi závažné onemocnění dýchacích cest - respirační papilomatóza. Papilomy - výrůstky, které rostou do dýchacích cest, omezují a stěžují dýchání novorozence. Výrůstky se musí opakovaně chirurgicky odstraňovat, protože mají tendenci znovu a znovu dorůstat a šířit se do okolí.
Vakcinace kvadrivalentní vakcínou snižuje riziko vzniku tohoto onemocnění na minimum.

Pokud se nakazíme genitálními bradavicemi, jak se dají léčit?
Pokud genitální bradavice nevymizí a nezhojí se samy je nutné jejich odborné odstranění s cílem minimalizovat jejich znovuobjevení (rekurence). Základní léčebné postupy zahrnují lokální aplikaci lékařem indikovaných mastí, vodiček či krému s cytostatickými nebo imunomodulačními účinky. Dále jsou možné postupy, které provádí lékař ve zdravotnickém zařízení - ambulantní zákroky - jako je odstranění genitálních bradavic použitím kyseliny trichloroctové, nebo postupy kryoterapie za použití tekutého dusíku. Pokud léčba nezabírá, jsou na místě vhodné chirurgické techniky, např. prosté vyříznutí bradavice skalpelem, ostrou lžičkou nebo elektrochirurgické odstranění pomocí elektrokauteru, laseru, vysokofrekvenčního skalpelu, který má výhodu nekrvavého, šetrného ošetření. Všechny metody odstraňování genitálních bradavic je vhodné doplnit i užíváním přírodních imunostimulancií.

Proč se často vracejí?
Úspěšnost výše uvedených postupů léčby genitálních bradavic je různá. Po zaléčení se v mnoha případech genitální bradavice objevují na stejných či jiných místech znova, protože HPV může být stále přítomný v organizmu. Znovuobjevení se bradavice závisí na mnoha faktorech. Přítomnost různých typů HPV najednou , snížena obranyschopnost, poškození epitelu buněk to jsou některé faktory, které ovlivňují přetrvávání HPV a opakování klinických projevů.

Jaká je prevence?
HPV infekce jsou nejrozšířenější pohlavně přenosné onemocnění. Nejefektivnější ochrana spočívá v rozumném sexuálním životě - sex s jedním partnerem, který je zodpovědný a není promiskuitní. Je dobré znát také partnerovu minulost i anamnézu. V případě jakýchkoliv pochybností vždy dodržujte zásady provozování „bezpečného sexu“. Používání bariérové ochrany - kondomu - neznamená 100% ochranu, ale riziko přenosu infekce výrazně sníží. Velmi důležitá jsou i běžná hygienická opatření po sexu a nejen po něm. Obecně dodržování zásad osobní hygieny, zdravý životní styl, to jsou základy dobře fungujícího imunitního systému.

Významné snížení rizika rozvoje řady HPV infekcí představuje očkování. Podání očkovací látky nabudí organizmus - imunitní systém - k tvorbě protilátek proti HPV a tak brání vzniku nákazy. Očkování dostupnou čtyřvalentní vakcínou Silgard se sníží u očkované osoby riziko výskytu genitálních bradavic o zhruba 90 %. Vakcína se aplikuje ve 3 dávkách a je určená všem, kteří jsou v riziku infekce HPV, tedy nejen dívkám a ženám, ale i klukům a mužům. Očkování má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV (typ 6, 11, 16 a 18), ale velký význam má aplikace vakcíny i později, během aktivního pohlavního života. Samotné onemocnění způsobené konkrétním typem HPV sice již nevyléčí, ale ochrání očkovanou osobu před dalšími HPV, protože je nepravděpodobné, že se daná osoba setkala se všemi čtyřmi typy HPV, před kterými tato vakcína chrání. O očkování se můžete informovat a poradit v očkovacích centrech www.ockovacicentra.cz

Na otázky odpovídala MUDr. Miriam Schejbalová, Ph.D.

Reklama