kid

Skončilo léto a je tady zase období chladného počasí, dešťů a plískanic. Také skončily prázdniny a naše děti nastupují do kolektivů školek a škol, kde jsou většinu dne ve společnosti svých vrstevníků. Bohužel má mnoho maminek toto období spojené s nemocností dětí. Tím, jak jsou děti v těsném kontaktu, stačí, aby bylo jedno dítě nemocné a rozneslo nákazu na ostatní. Díky tomu, že se nákaza šíří vzduchem, je logické, že se se zákeřnými viry setkají všechny děti ve třídě. Následně záleží na obranyschopnosti organismu, zda nemoci odolá či podlehne.

Udělali jsme si malou anketu, ze které vyplynulo, že se děti nejčastěji nakazí rýmou, kašlem, silným nachlazením, virózami či angínami.

To jsou onemocnění, která vyžadují minimálně týden pobytu doma v klidu a teple. Tyto nemoci jsou velmi často doprovázeny vyššími teplotami nebo horečkami. Zeptali jsme se také maminek, jak řeší horečnaté stavy svých dětí.

Linda M., 30 let, syn 3 roky

Jak jsou vaše děti nemocné?
Naštěstí je zdravý jako řípa - kromě rýmy, kašle a šesté nemoci mu nikdy nic nebylo.
Jsou vaše děti více nemocné, když chodí do kolektivu? (škola, školka)

Do školky ho bohužel nevzali, tak to nemohu posoudit, ale myslím, že kolektiv je určitě zkouška imunity pro každé dítko.
Jaká onemocnění chytí nejčastěji?

Asi ta rýma, tu už párkrát měl, pak různé virózy.
Jak řešíte horečku dětí?

Vymyšlením programu, kdy je co nejvíce v klidu (četba, puzzle, něco, co se dá vzít do postele), čaje, studené obklady hlavičky. Kdyby se horečka nějak vyhoupla do výšin, pak na něj skvěle účinkují všechny možné čípky, když mu je líp, tak sirupy.

Karolína K., 32 let, syn 4,5 roku

Jak jsou vaše děti nemocné?
Je nemocný docela dost. Zejména, když se venku ochladí. Hned naskočí rýma, kašel.
Jsou vaše děti více nemocné, když chodí do kolektivu? (škola, školka)

Ano, u nás ve školce jsou děti hodně nemocné a nemoci si stále předávají. Jeden zakašle a do týdne má kašel a teplotu půlka třídy. Ale musím chodit do práce, tak se to snažím řešit vitaminy a prevencí.
Jaká onemocnění chytí nejčastěji?

Rýma, kašel, zánět průdušek, viróza, angína.
Jak řešíte horečku dětí?

On je vždy tak malátný, že naštěstí leží v posteli v klidu. Horečku vždy řešíme nějakým vhodným sirupem na sražení teploty. Jednou jsme zkusili zábal, ale to bylo dost drastické. Tak raději ty sirupy nebo čípky.

Radka D., 30 let, roční dcera a syn 4 roky

Jak jsou vaše děti nemocné?
Nejsou moc nemocné, ale syn teď nastoupil do školky a už má rýmu. Jak se minulý týden změnilo počasí, tak hned nastydl. Raději jsem ho nechala doma, aby nenakazil ostatní. Další dítě teď onemocnělo spálovou angínou, tak doufám, že to také nechytne, je ještě oslabený. Mladší dcera je celek zdravá, měla horečky, když jí lezly zuby.
Jsou vaše děti více nemocné, když chodí do kolektivu? (škola, školka)

Uvidíme, s kolektivem ve školce začínáme.
Jaká onemocnění chytí nejčastěji?

Zatím má rýmu a trochu kašle.
Jak řešíte horečku dětí?

Horečku řeším hned, jakmile teplota vyskočí nad 38 stupňů. Není na co čekat, jen to tělo dítěte vysiluje. Hned dávám dětem sirup, mám vyzkoušený Panadol Baby nebo Ibalgin. Je pravda, že syn má horečky vždy, když je nachlazený.

Klára, 43 let, syn 10 let

Jak jsou vaše děti nemocné?
Poslední tři roky, jakmile začne podzim, dostane rýmu a kašel, to mu vydrží až do dubna, kdy se oteplí. Mezitím ještě má angíny a chřipku.
Jsou vaše děti více nemocné, když chodí do kolektivu? (škola, školka)

Je dost citlivý na onemocnění, které koluje ve škole - ano, často chytne kde co. ( I vši. :))
Jaká onemocnění chytí nejčastěji?

Rýma, kašel, viróza, angína, spálová angína, laryngitida... takové ty běžné dětské nemoci
Jak řešíte horečku dětí?

Každá horečka ho vždycky dost vysiluje, je dost hubený, někdy se i třese. Dávám mu sirup například Panadol Baby, pokud mu není dobře nebo zvrací, tak Panadol čípek.

Obecná pravidla pro podávání léků proti horečce:

  • Vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.
  • Dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat.
  • Pozor, abyste nepřekročili dávkování na 24 hodin.
  • Velmi pečlivě se informujte o druhu účinné látky, abyste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě.
  • Kombinování účinných látek se nedoporučuje pro jeho neúčelnost.
  • Bez porady s lékařem nepodávejte léky déle než 3 dny.

Náš tip: Mezi nejčastěji používané přípravky na snižování horečky u dětí patří Panadol Baby. Snižuje horečku a bolest u dětí jemně a účinně. Paracetamol, účinná látka Panadolu Baby, je doporučovaný jako lék první volby pro snížení horečky u dětí i Světovou zdravotnickou organizací. Je to pro jeho bezpečnost u dětí, pokud je podáván v doporučených dávkách. Panadol baby je lék na vnitřní užití, obsahuje Paracetamol, pečlivě si přečtěte příbalovou informaci před jeho užitím.

Navštivte stránky www.malypacient.cz. Najdete tam zábavu pro vaše maličké nejen do postýlky, ale taky rady týkající se dětských nemocí a on-line poradnu pediatra.

Reklama