Bulvár

Ženy začínají s dvojkou vína !

MUDr. Profous je lékařem na oddělení závislostí, které je součástí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2, na Karlově náměstí. Jeho působiště se nachází v Apolinářské ulici, č.p. 4.

Když jsem za ním přišla na oddělení za účelem rozhovor, byl pan doktor právě na lůžkovém oddělení, kde se staral o své pacienty. "Rozmohla se nám chřipka", vysvětlil mi v úvodu. Poté jsem již měla možnost poznat, že hovořím s letitým odborníkem, který je nejen ochotný mluvit o své specializaci, ale je především pln energie a zájmu šířit své vědomosti za účelem pomoci svým nynějším i případným budoucím pacientům.

 

Pane doktore, existuje modelová situace, tedy ta nejběžnější, ve které se ženy k alkoholu uchylují?

 

Velmi často k nám chodí ženy ve věku 40 – 45 let, které začaly s jednou dvojkou vína, po příchodu domu z práce. Doma je totiž čekaly děti, a ony, jelikož si to tak zařídily, musely ještě například uvařit večeři. Na posílenou si tedy daly trochu vína a právě tímto způsobem tato závislost velmi často vzniká.

Alkohol je zpočátku skutečně fungující „berlička“, která nás  posiluje a pomáhá nám. Tato berlička se ovšem časem, a někdy stačí pár měsíců, stává holí, která nás namísto posilování, ničí. Dvě deci vína brzy nestačí a tak dále.

 

Kdy je alkohol skutečnou přítěží a jak se nejlépe pozná, že je s přílišnou konzumací třeba něco dělat?

 

Na toto je fungující aplikovat dětskou hru – „vadí, nevadí“.

Pokud mně anebo komukoliv z mého okolí mé holdování alkoholu nijak nepřekáží, není s tím zpravidla bezprostředně nutné něco udělat.

Na druhou stranu, jedná-li se skutečně o závislost, tak o tom člověk ví. Nejhorší je zpočátku si tento fakt připustit. Alkoholici neváhají použít jakéhokoliv způsobu ke své obraně a obhajobě. Toto jejich počínání je mezi odborníky nazýváno nemocí popírání nebo vylhávání. Vzdát se alkoholu zcela, je pro ně nepředstavitelné a často si tento fakt připustí, až po skutečně velkém problému. Tento moment nazýváme velkým třeskem.

 

Jak mohu manželovi nebo blízké kamarádce, kteří jsou alkoholiky, pomoci?

 

Pokud budeme mluvit o kamarádce, není vaše situace snadná.

Je však na místě, abyste jí řekla o tom, jak celou věc vidíte a chápete. Nepočítejte však s tím, že to bude mít nějaký úspěch. Můžete ji také doporučit návštěvu u nás na klinice, kde lze využít našeho poradenství nebo psychoterapií. Dobré na věci bude ale to, že až se vaše kamarádka dostane do skutečných nesnází, obrátí se na vás. Bude ve vás mít důvěru a v té chvíli bude možné ji podpořit a poradit.

Pokud budeme mluvit o situaci, kdy chce pomoci manželka svému manželovi, zmínil bych více naše poradenství. Často k nám chodí partneři alkoholiků, které mi lékaři mezi sebou nazýváme „předjezdci“.

 

Mnohdy je práce s nimi velmi přínosná. Oni se dozvědí o problému více, informují se na všechny možnosti léčby této nemoci a pacienta nám velmi dobře „připraví“. Nabádáme je k důslednosti, kterou lze a je nutno s alkoholiky používat. Klást podmínky a vyvozovat důsledky. Nelze nedodržet co bylo vyřčeno, a v momentě kdy alkoholik zklame, vyvodit z toho předem dané důsledky.

 

Pokud se hrozí rozvodem, nelze touto hrozbou pouze zastrašovat. Jestliže žena jednou vyřkne, že podá žádost o rozvod například pokud manžel přijde z práce opět opilý, pak nezbývá, než skutečně žádost podat. Pokud by totiž toto neučinila, stane se hrozba rozvodu pouze planou a neúčinnou výstrahou. Zde je dobré opět vzpomenout nemoc vylhávání, jelikož alkoholici své sliby neplní. K rozvodu jako takovému bych poznamenal, že v žádosti o rozvod je dobré viditelně a důrazně zmínit, že jejím důvodem je pouze a jen alkohol. Je také dobré mít připravené dokumentace od lékařů nebo policie, pokud docházelo k bitkám a incidentům.

Mnoho alkoholiků si až při pohledu na takovou písemnou žádost o rozvod uvědomí svou závislost s jejími důsledky.

 

Dle zkušenosti je dobré vyčkat na větší problém (třesk), který vznikne z důsledku alkoholismu a pak na nemocného udeřit. Nabídnout mu ihned alternativy, které se nabízejí.

V západních státech na tento okamžik připravují dokonce celé rodiny.

Manželky, děti a mnohdy i zaměstnavatelé jsou o celé věci informování a díky jim je na alkoholika v daný moment vyvinut obrovský nátlak. Jsou dlouze a pečlivě připravováni na moment, ve kterém sdělují manželovi popřípadě otci, jaký problém jim samým závislost způsobuje. Někdy se u dětí volí i forma dopisu, ve kterém mnohdy i pomocí dětských kreseb rodiči alkoholikovi sdělují, jak se cítí.

Manželka například obviní muže, že stále pije a je agresivní. On ve svých výmluvách použije fakt, že ho ale děti mají rády. V ten moment předstoupí děti, které mu naznačí, že jejich láska má také meze a pokud pít nepřestane… Oběť je zahnána do kouta a již z posledních sil se vymlouvá na svou skvělou práci. Ale předstoupí zaměstnavatel a řekne mu, že pokud nepřestane pít, o práci přijde.

Tímto ohromným tlakem si alkoholik svou závislost obvykle přizná a připustí. A to je, jak jsme již zmínili, první a zásadní krok v léčení.

 

Hraje zde roli dědičnost?

 

Dědičnost v závislosti na alkoholu hraje skutečně obrovskou roli.

Často se stává, že nám matka alkoholika vypráví, jak ji synek v pubertě sliboval, že on nikdy nebude pít, jako jeho otec. Bývalo to často i v situacích, kdy matku bránil před agresivním otcem.

 

Existují celé rodinné klany, které se potýkají s alkoholismem. Existují lidé s takových rodin, kteří se po negativní zkušenosti s alkoholem stanou jaksi preventivně zapřísáhlými abstinenty po celý život. To je ale bohužel spíše vyjímečná situace.

Často si také alkoholici berou alkoholiky, jelikož si na normálního člověka netroufnou. V tomto ale hraje zřejmě velkou roli také to, že jako děti sledovaly své rodiče, v jejichž životě hrál alkohol důležitou roli. A dle modelu rodičů se při výběru partnera řídíme.

 

Napadá vás osobně otázka, jejíž odpověď by zde měla zaznít?

 

Snad jen jeden důležitý fakt ohledně žen, které chtějí zachránit svého manžela, potažmo děti a celou rodinu.

Ony by se snad obětovat mohly. Ale pokud se jedná o dlouholetou a silnou závislost, je velmi často nejlepší cestou od manžela a otce alkoholika odejít.

Často si totiž tyto ženy říkají, že se rozvedou až například bude dětem osmnáct let a podobně. Děti, které žijí v rodině alkoholika mohou být poznamenány na celý život a také tomu tak často je. V těchto případech tedy radím myslet na děti. Velice často budou lépe pro život připraveny, pokud budou vyrůstat bez otce. V tomto případě totiž platí, že lépe než pijící otec, žádný otec. Děti již od tří let vnímají napjatou domácí atmosféru a cítí, že je doma něco v nepořádku. Často se dlouho pomočují, jsou neurotizované a skutečně poznamenané na celý život.

V některých případech nám ženy opakují, že i přes fakt, že je jejich manžel dlouholetý alkoholik, tak ho stále milují. Nejsou schopny od něj odejít. Ale právě tyto ženy nevyhnutelně skončí velmi špatně a jejich život je poté neustálým utrpením.

 

Opakuji, že od manžela, který je silným alkoholikem, je kvůli sobě samé a v zájmu dětí, jedinou přípustnou cestou odejít. I když je tato cesta často i z finančních nebo existenčních důvodů velmi nesnadná.

 

Co vše může přinést život s alkoholikem si můžete přečíst v příběhu ZDE

 

Sledujte náš úterní seriál o závislosti na alkoholu

a vaše zkušenosti a příběhy uvítáme na adrese redakce@zena-in.cz

   
18.01.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [45] Eva_CZ [*]

  Manx: ja jsem chlastala v Praglu....

  Nevadi jim to asi.... Je to jinej typ alkoholismu, ale uz jsem zapomnela, jakej....

  superkarma: 0 18.01.2005, 19:35:56
 2. avatar
  [43] risina [*]

  Čeština opět trpí... Nedokážu se soustředit na fakta a jistě dobré informace, když mi bije do očí tolik chyb...

  superkarma: 0 18.01.2005, 15:22:27
 3. avatar
  [41] zlato [*]

  Trinii: No,co asi flasky s chlastem,ale to neznamena,ze je musi vypit,pokud si on problem,ze to prepiskne obcas uvedomuje,tak at si tedy dava pozor.

  superkarma: 0 18.01.2005, 14:54:56
 4. avatar
  [40] ValinaK [*]

  já se řídím heslem Hoga Foga : alkohol podávaný v malých dávkach neškodí v jakémkoli množství

  superkarma: 0 18.01.2005, 14:34:18
 5. avatar
  [39] umisanek [*]

  marcellina*: Eva_Fl: díky

  superkarma: 0 18.01.2005, 14:24:14
 6. avatar
  [38] Trinii [*]

  tak teď nevím, mám přítele a ten se tak dvakrát do měsíce opije jak největší hovado(s prominutím) a pak si nic nepamatuje, ale jinak nepije vůbec, vyjímečně večer paňáka nebo jedno pivo, má náročnou práci a uvědomuje si to...no jenže je taky MUDr. a víte jaké jsou nejčastější dárky od pacientů?? no hádejte co asi...

  superkarma: 0 18.01.2005, 14:17:38
 7. avatar
  [37] zlato [*]

  umisanek: Neni to jednoduche......ale me to zachranilo zivot.

  superkarma: 0 18.01.2005, 13:40:48
 8. avatar
  [36] Žábina [*]

  Pavluska: jasně

  superkarma: 0 18.01.2005, 13:25:45
 9. avatar
  [35] zlato [*]

  Rikina: Neskodi a jsou prospesne.....nikoli vsak pro alkoholika.

  superkarma: 0 18.01.2005, 13:18:17
 10. [34] Rikina [*]

  Dvě deci dobrého červeného denně nejenže neškodí, nýbrž je to prospěšné na srdce, cévy a lepší náladu. Nemyslím, že kdo pravidelně vypije něco málo, třeba takhle večer, po dobře vykonané práci, je hned alkoholik. Závislost vypadá jinak. Chlapa, co jde z práce rovnou do hospody, tam urazí svých 6-8 piv, a pak teprve dojde domů, toho bych už za závislého považovala. Základ je takového si nebrat, a nemyslet si, že ho zachráním.

  superkarma: 0 18.01.2005, 13:08:08
 11. avatar
  [33] zlato [*]

  Dobry clanek,vlastne nam tady pan doktor jen potvrdil o cem si povidame dlouho na auditku problem...zavislost na alkoholu.Skutecne to zacina dvojkou,ale pak se davky nenapadne zvysuji a najednou uz jen dvojka nestaci....nezalezi kolik toho a jak casto vypijeme,ale co s nami pak alkohol dela a vcas si problem uvedomit je vubec to nejlepsi,ale byva to skutecne mnohem slozitejsi priznat si to.

  superkarma: 0 18.01.2005, 12:54:09
 12. avatar
  [32] Eva_CZ [*]

  umisanek: http://www.zena-in.cz/auditoria/auditorium_osobni.asp

  superkarma: 0 18.01.2005, 12:40:58
 13. avatar
  [31] Ladia [*]

  Nemyslím si, že každou kdo si pravidelně dá sklenku vína (nebo i víc) je alkoholikem. Podle mě je alkoholikem ten, který už pití nedokáže kontrolovat.
  S si dáme večer lahvinku vína, když je tak třeba každej večer. A když není, tak si dáme čaj a je nám taky fajn

  superkarma: 0 18.01.2005, 12:39:16
 14. avatar
  [29] marcellina* [*]

  Umisanek: je to auditko Zavislost na alkoholu, zalot
  zila to Zlato

  superkarma: 0 18.01.2005, 12:20:04
 15. avatar
  [28] umisanek [*]

  marcellina*: to auditko, o kterém píšeš (Zlato), najdu kde? Docela by se mi hodilo...
  jinak článek pěkný, i když si myslím, že to není tak jednoduché: rodina zatlačí a dotyčný si uvědomí svoji závislost

  superkarma: 0 18.01.2005, 12:07:11
 16. avatar
  [27] marcellina* [*]

  Jinak chci Jindrisku pochvalit za clanek a pana Profouse za zajimave a jednoznacne zodpovezene otazky . Jeste by mne zajimalo, co s alkoholikem, kterej se lecit nechce, rozvest se nechce, odstehovat se nechce... s takovym nehnete vubec

  superkarma: 0 18.01.2005, 11:40:30
 17. avatar
  [26] Eva_CZ [*]

  Ale to se dost mylite, protoze lide, kteri ziji ve vinnych oblastech, JSOU alkoholici, pokud vino piji denne jako beznou soucast dne.

  superkarma: 0 18.01.2005, 11:39:21
 18. avatar
  [25] marcellina* [*]

  jeste jsem necetla prispevky, ale mam k tomu taky rict. Na auditku ctenarky Zlato obcas pisu o jedne rodine, kde zena propadla zavislosti. Uz je na tom opravdu dost spatne, byla i na leceni, ale nezvladla to a pije dal. Ted chodi k nejake psycholozce, bere antabus, ale napr. vcera si vzala dovolenou, aby se mohla opit. Jak na tom auditku jedna ctenarka napsala, alkolik zacina byl alkoholikem, kdyz uz dava alkoholu prednost pred povinnostmi
  Babeto: ja si myslim, ze alkoholik nejses ani ty, ani Tvuj muz, a dukaz je to, ze to bez problemu praktikujeme uz 12(!!!) let . Ja si se svym partnerem taky dam rada , ale vetsinou jsou to opravdu jen 2-3 deci a ne kazdy den. Nekdy vypijeme trosku vic, ale jen v pripade, ze neco oslavujeme . Na druhou stranu si ten "prohresek" uvedomujeme a pak si vedome naprogramujeme oddech od

  superkarma: 0 18.01.2005, 11:38:34
 19. avatar
  [22] Markýza [*]

  Vláďa: jestli to nebude tím rozdílem ve víně- naše víno je daleko silnější a má větší obsah alkoholu - když u nás byli Francouzi museli si to víno ředit vodou, aby ho vůbec mohli pít, tak jak jsou opravdu zvyklí - mě zase nechutnalo to jejich "stolní - obědové", bylo jak hodně slabý střik.
  A Italové jsou prý to samé.

  superkarma: 0 18.01.2005, 11:22:23
 20. avatar
  [21] Žábina [*]

  Babeta: to bysme museli být s taky alkoholici, každý víkend si kupujeme 3l vína - 2l bílého a 1l červeného...to bílé pijeme přes den, červené večer...
  nemyslím si že jsme alkoholici

  superkarma: 0 18.01.2005, 11:21:29
 21. avatar
  [20] Markýza [*]

  Pavluska: se nic neděje, negativní zkušenost s alkáčema mám, a nikdy bych se na toto téma "nebavila" - to jen ta nešťastná moravština.

  superkarma: 0 18.01.2005, 11:19:24
 22. avatar
  [18] Markýza [*]

  Pavluska: jo - "baví se" ve smyslu "vykládají si"

  superkarma: 0 18.01.2005, 10:59:54
 23. [17] Vláďa [*]

  nedávno jsem dočetla knihu, takový průřez historií a zjistila jsem, že všichni pili a pořád. Už děti pili pivo a víno. Zřejmě to bylo bezpečnější než voda a čaje, vlastně odvary asi nebyly v módě. Přesto všichni vyrostli a ani nijak nezblbli. Množství asi záleží na schopnostech každého odbourávat alkohol. Kámoška se vrátila ze stáže, byla ve Francii na jednom ministerstvu a tam bylo složkou oběda 1/2l vína. Prostě za cca 3 eura měli polévku, salát, hlavní jídlo, moučník a ono víno. Nevěřím, že když přišli domů vrhli se na vodu. Přesto je ve Francii nejméně alkoholiků. Čím to? Také je problém čeho se vlastně napít, když nepijete sladké nápoje. Myslím, že víno je celkem výlučný nápoj, ale samozřejmě, že se vněm nedá koupat, ale četli jste Zvonokosy, ne!

  superkarma: 0 18.01.2005, 10:59:39
 24. avatar
  [16] Markýza [*]

  Pavluska: no moment - já nepsala nic o "pobavení se", ale o debatě, chceš-li, tak o bavení se na téma. Navíc, když se rozjede debata na toto téma i s oponováním někomu, tak se dozvíš víc, než když se tady jedna dvě holky baví a přitakávají si.

  superkarma: 0 18.01.2005, 10:57:56
 25. avatar
  [15] *modrá [*]

  Babeta: taky si doma rádi dáme vínko ,nebo jen tak k povídání frťánka, nejsme alkoholici to by byli alkoholici všichni francouzi kteří pijí stolní víno ke každému obědu a večeři a všichni chorvati, kteří pijí víno celé léto na žízeň

  superkarma: 0 18.01.2005, 10:37:10
 26. avatar
  [12] Markýza [*]

  Manx: klidně to sem hoď, ať se debata trochu rozjede

  superkarma: 0 18.01.2005, 10:24:49
 27. avatar
  [11] Markýza [*]

  Taky si rád dám "dvoujku" když přijdu z práce, večer k TV, není to denně, ale dost často, na alkohol nemyslím, nepotřebuji ho k uvolnění, mám ráda víno, zbožňuju červené. Taky vydržím bez alkoholu v naprostém klidu a bez třesu rukou a soustavných myšlenek na to, jak si "dám" i delší dobu.
  Jsem alkáč nebo ne, já myslím, že ne - a pokud si někdo myslí opak, je to jeho problém, ne můj.
  MMCH - taky piju jedině v případě, že vím, že už nesednu za volant a pokud vím, zrovna toto je alkáčům jedno.

  superkarma: 0 18.01.2005, 10:23:32
 28. avatar
  [9] pohodarka [*]

  Pavluska: a co doporuceni doktoru, ze zeny mohou vypit dve a muzi tri deci denne na srdicko?
  a myslim, ze babeta nema problem, ale po precteni tohoto clanku, by temer 99% mohlo rict, ze jsou na ceste byt "uspesnym" alkoholikem.
  ale jak si sama rekla, to, ze si proste nedas, kdyz nemas chut, znamena, ze nejsi a to, ze kdyz mas chut, tak si klidne ty dve deci das (ostatne jako b. a jeji pritel), tak je to podle me taky v poradku a taky nejsi :)

  superkarma: 0 18.01.2005, 09:22:59
 29. [4] Pavla_b [*]

  Článek dobrý, co se týče obsahu, ale ty chyby!!..otázka, jejíchž odpověď..

  superkarma: 0 18.01.2005, 08:33:27
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  fajn clanek.

  superkarma: 0 18.01.2005, 00:33:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme