Rodina

Ženy skandovaly: Více jeslí – více dětí!


Skupinka žen s dětmi včera ráno demonstrovala před úřadem vlády. Nesouhlasila s postoji ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, který podle nich ignoruje tzv. Barcelonské cíle. Jádrem sporu jsou hlavně jesle.

O co konkrétně jde?

Evropská rada v březnu 2002 vyzvala členské státy, že by „měly odstranit překážky účasti žen na trhu práce a s přihlédnutím k poptávce po zařízeních péče o děti a struktuře nabídky těchto služeb na vnitrostátní úrovni usilovat o to, aby do roku 2010 byly schopny poskytovat péči pro nejméně 90 % dětí ve věku od tří let do věku povinné školní docházky a pro nejméně 33 % dětí mladších tří let.“

Ministr Petr Nečas to však napadá a netají, že výzvu bude ignorovat. „Česká republika otevřeně deklarovala, že stejně jako některé další státy neplní tyto cíle, dokonce ani nehodlá plnit tyto cíle, protože po nich není taková poptávka. A nebudeme ani zvyšovat úsilí, abychom je splnili,“ prohlásil doslova.

A co na to aktivistky? „Jedná se přitom o doporučení, která by mělo vést k růstu a vyšší zaměstnanosti. Cílem není hnát rodiče, kteří nemají zájem jít do práce, ale umožnit rodičům, kteří zájem mají, využít možnost péče o dítě nerodičovskou osobou a vrátit se na pracovní trh. Řada rodičů se musí z finančních důvodů vrátit na trh práce dříve než po třech letech. Většina českých domácností je stále závislá na dvou příjmech,“ uvedla ředitelka sdružení Fórum 50% Lenka Bennerová.

„Domníváme, že právě možnost svobodné volby je podmíněna tím, že bude dostatek míst v institucích jako jsou jesle nebo školky,“ dodala Bennerová.

Česká realita

V současné době umístěno v jeslích zhruba jedno procento dětí, protože kapacity jeslí nejsou vyšší. K nevyužívání jeslí navíc dochází patrně z toho důvodu, že rodiče, kteří v nich umístí dítě více než 5x za měsíc, ztrácí rodičovský příspěvek ve výši 7 600 korun měsíčně, a navíc za jesle platí několikanásobně vyšší částku než za mateřskou školu.

Financování jeslí je na rozdíl od financování mateřských školek pouze záležitostí obecních rozpočtů. Pro většinu měst a obcí v ČR je příliš velkou zátěží, takže se každoročně bez ohledu na zájem rodičů počet jeslí v ČR snižuje. Počet jeslí tak za uplynulých 15 let poklesl o celých 94 procent.

V současnosti neexistuje dostatečná nabídka zařízení péče o děti, která by umožnila (rodičům) vrátit se na trh práce dříve než po třech letech. Zmiňovaná „svoboda rodiny“ tudíž neexistuje, protože možnost využít dvouletou rodičovskou dovolenou a vrátit se na trh práce dříve než po třech letech existuje pouze pro bohaté rodiny, které si mohou dovolit soukromou péči o dítě, např. chůvu. Dřívější návrat do práce je ale důležitý převážně pro rodiny, které si nemohou finančně dovolit žít ze mzdy jednoho z partnerů a rodičovského příspěvku nebo pro rodiny samoživitelek/samoživitelů. 

Co aktivistky Nečasovi vzkazují

► Mluvíte jménem obyvatel ČR, ale nerespektujete pluralitu jejich názorů. Ne všichni rodiče odmítají jesle a ne všichni si mohou dovolit být se svými dětmi do jejich tří let doma.
► Vaše diskuse o systému péče o děti není opravdu demokratická – jsou k ní přizvaní pouze lidé a skupiny Vám ideově blízcí, kteří uznávají tradiční a konzervativní modely rodin a rodičovství, jak se stalo kupříkladu na konferenci minulý týden.
► Vaše rodinná politika a daňové reformy mají negativní dopad na sociální a ekonomickou situaci rodičů, a to zejména žen, občanek ČR, a přispívají nepřímo ke zhoršení jejich ekonomické situace.
► Přijímáme tímto vaši nabídku ke konstruktivnímu dialogu (zazněla 5. února na ČT 1 v pořadu Máte slovo).  Chceme přispět svými expertními znalostmi k vytvoření systému opravdu moderní péče o předškolní děti, která bude v souladu s trendy Evropské unie a bude odpovídat posledním vědeckým poznatkům, hodným 21. století. Máme eminentní zájem na tom, aby si rodiče v naší zemi opravdu moli vybrat podle svého přesvědčení, sociální situace, ale i individuálních potřeb každého dítěte. Můžeme předložit důkazy o tom, že právě výběr v současné době rodičům chybí.

O problému jste diskutovali už včera ZDE aktuálně po demonstraci.

Byla jste v jeslích? A vaše děti? Jaký názor na spor máte vy?

   
10.02.2009 - Děti - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [90] blowup [*]

  grizzly: gastarbeiteri vyjdou levneji? Vykladej to nekde v Anglii nebo v Nemecku, s pakistanskou nebo tureckou mensinou :-)

  Fakt je, ze pakistanci i turci zvednou porodnost a jesle nepotrebujou :-)
  Ale mozna se pak budes divit, az tvoje deti prijdou domu ze skoly a budou mit nejaky zvlastni nazory.

  superkarma: 0 12.02.2009, 15:53:17
 2. avatar
  [89] Ťapina [*]

  grizzly: No oni asi nechtějí jesle zadarmo, žeano. Oni chtějí vůbec nějaké.

  superkarma: 0 12.02.2009, 11:35:53
 3. avatar
  [88] grizzly [*]

  Co je to rodinná politika. Proč by mi měl stát mluvit do mého života. Ano dítě znamená výdaje, znamená mnohdy snížení životního standardu rodičů. Ale to tak vždy bylo. Kde se mají vzít peníze na ty mimořádné výdaje pro rodiče?

  Nebyl jsem v jeslích, ani naše děti ne. Co se týká sporu jde asi o to, že jedna nátlaková skupina chce podojít státní rozpočet.

  To že se Nečas pusti do tohoto sporu je jeho hloupost.

  Jesle ano, placené a pro skutečně sociálně slabé případy buď úlevu na daních nebo sociální jesle (pro matky zamoživitelky, nebo ty které jsou kvůli dočasné nepříznivé ekonomické situaci nuceny pracovat) v rámci sociální solidarity státu. Vytvořit takový nátlak, aby si lidé uvědomili že péče o potomstvo (potažmo o zestárlé) je věcí rodiny ne státu a ta si musí udělat vlastní rezervy.

  superkarma: 0 11.02.2009, 21:39:25
 4. avatar
  [87] grizzly [*]

  Více jeslí = více dětí
  To je ale ptákovina. Proboha v čím zájmu je mít zástupy dětí o které se musí starat stát. Co se děje proč taková hysterie. Nějaká lobby za výstavbu nových jeslí? Chceš-li děti postarej se. Chceš-li děti a nemáš na to snaž se. Děti je věc rodiny a ne státu. Pro stát jsou lepší gastarbeitři. Vyjdou levněji.

  superkarma: 0 11.02.2009, 21:30:01
 5. [86] Lyoness [*]

  Kuře: bych ji asi zabila..

  superkarma: 0 11.02.2009, 09:30:50
 6. avatar
  [85] Holly73 [*]

  no a vidite a my natrefily na kravu ucitelku ve skolce, znicila mi tri roky zivota a to nemluvim o tom co udelaly z meho syna.. jeslicky uplny opak... nastesti jsem druheho syna do tehle skolky nedala a jsem rada ze jsem tak rozhodla. Jeslicky byly uzasne o obe deti se staraly tety moc hezky. Ve skolce mi syna psychicky tyraly, trapily ho, neustale neco na nem videly, kluk nevedel ci je. Nakonec si je vzala do parady socilani poradkyne a jen diky tomu ze jsme syna dali o rok driv do skoly to zachranilo mile pani ucitelky od nezamestnanosti i kdyz skodi dal jinym detem...

  superkarma: 0 10.02.2009, 20:28:33
 7. [84] cameira1 [*]

  já jsem z malý dědiny,kde je jen školka,ale v době,kdy jsem tam chodila já tam chodily i děcka pod tři roky-v necelých dvou jsem si začala zvykat,v prosinci mi byly dva a v lednu jsem nastoupila pravidelně. prostě to nešlo jinak,když naši stavěli a bydleli v provizoriu,prarodiče pracovali...na ty první roky ve školce si vůbec nepamatuju,takže žádný trauma jsem si asi neodnesla:-)svoje dítě bych asi do jeslí dala,pokud by dítě nebylo extra fixovaný na mě a bylo už trošičku otrkaný...ale v dnčšní době,kdy většina lidí táhne hypotéku si málokdo může dovolit být doma tři čtyři roky..

  superkarma: 0 10.02.2009, 20:00:57
 8. avatar
  [83] Kuře [*]

  Jeremi: Já jsem se v jeslích (když tam chodily moje děti) setkala s tetama, které byly moc hodné a trpělivé. Ale jednoho dne nastoupila teta, která děti snad nenáviděla. Po týdnu ji vyhodili, ale náš Kuba to jedno jediné dopoledne, kdy se s ní setkal, dodneška rozchází (třetí rok je od tam pryč). Ta babizna mi v poledne předala poblinkaný, uslzený, třesoucí se balíček, který promluvil až za dva dny, šeptem a navíc koktal. Měsíc mluvil jenom doma a jenom se mnou, dalších pár měsíců jenom se mnou nebo s Jájou a po roce jsme zjistili, že není schopen promluvit (ani jinak komunikovat) v kolektivu.
  Klobouk dolů před učitelkama ve školce, které ho tak dlouho opečovávaly, až dokázal promluvit i tam. Ale vyhráno není a problémů se prý nezbaví nikdy.

  superkarma: 0 10.02.2009, 19:36:04
 9. avatar
  [82] punh [*]

  Jeremi: asi máš pravdu. Jak už jsem psala, tak mám na tety v jeslích jen hezký vzpomínky. Ale když jsem chodila do jeslí na praxi, tak jsem byla z chování některých sester dost zděšená

  superkarma: 0 10.02.2009, 18:10:50
 10. avatar
  [81] Jeremi [*]

  punh: Spíš jen vyhořelé.

  superkarma: 0 10.02.2009, 18:03:52
 11. avatar
  [80] punh [*]

  Jeremi: to vypadá, jako by sestry byly trochu sadistky

  superkarma: 0 10.02.2009, 17:29:50
 12. avatar
  [79] Jeremi [*]

  Kuře: Uhodilas hřebík na hlavičku. Když narazí dítě na krávu učitelku ve školce, tak je už schopné aspoň něco z toho doma sdělit. Ale u dětí do dvou let se toho člověk (až na ukecané výjimky) moc nedozví. A byly doby, kdy na to někteří lidé pracující s dětma dost spoléhali. Zde zmíňěný kolíček na genitálie mi sice přijde jako trochu hodně divoká historka, ale uklidňovací metoda "šup hlavičku pod vodičku" (tekoucí studenou) byla realitou. Já ji zažila v nemocnici, moje kamarádka v jeslích (ani ne na vlastní kůži - k vyděšení stačilo jen sledovat, jak se to děje jiným dětem). Obě jsme se ovšem už v těch necelých dvou letech dokázaly svěřit a obě maminky udělaly bugr. Co by si ovšem počal třeba můj syn, kdyby se dostal do spárů takové sestry, to netuším. Jednak byl divoch, takže by jistě došlo i na něj, a druhak se ve dvou letech tak sotva začínal vyjadřovat v citoslovcích.

  Čímž teda nechci jesle nijak hanět. Naopak si myslím, že dneska je to přece jen o něčem jiném. A kdybych měla tu možnost, tak dítě mezi 2-3 rokem tak jednou až dvakrát za týden do jeslí dám. V tomhle věku už si děti hrajou spolu a na kamarády do kolektivu se těší. A už se s nima taky dají dělat všelijaké pohybové, rytmické, taneční, hudební apod. hry, které prostě samy doma s dcerou neuděláme (kolo, kolo mlýnský se ve dvou hraje dost blbě ).

  superkarma: 0 10.02.2009, 17:20:45
 13. avatar
  [78] punh [*]

  Ťapina69: mám taky osobní zkušenost s pitomou učitelkou ve školce. Proto jsem byla překvapená, že moje děti měly ve školce všechny učitelky hodné a chodily tam rády. Včera tady byla podobná diskuse a některé příspěvky byly v duchu - do jeslí dá dítě jen krkavčí matka . Já na jesle vzpomínám ráda, byly tam rozhodně hodnější tety než ve školce, určitě mě to negativně nepoznamenalo. Jenže to záleží na kvalitě zaměstnanců. Praktiky, co popisuje paníliška, by dneska neprošly ani náhodou.

  superkarma: 0 10.02.2009, 17:11:32
 14. avatar
  [77] agnes2 [*]

  Já to chápu, ono asi pustit si ženy kamkoli je nebezpečné. To jsem tvrdila ještě i v době, kdy byla vojna povinná. Lampasáci taky dobře věděli, proč musí na vojnu jen chlapci! Dovedete si představit, že by si stejnou vojnu nechali líbit ženy?

  superkarma: 0 10.02.2009, 17:10:54
 15. avatar
  [76] Lukáš Čejka [*]

  agnes2: Ptat se nekterych zen na nazory je nebezpecne - to uz pak nemusi zbyt cas na samotnou realizaci.

  superkarma: 0 10.02.2009, 17:02:35
 16. avatar
  [75] agnes2 [*]

  Je opravdu tristní,když vládu představují "chlapci, co spolu mluví" a navíc mají tu drzost řešit otázky žen, aniž se jich ptají na jejich názory.Vždy mne rozčilovalo,když stejným způsobem řešili otázku potratů. Zvlášť roztomilý byl takový ten zanícený mrňavý lidovec, ani mu nemůžu přijít na jméno! A teď zase ministr Nečas! Já chápu, že pro ně peníze nehrajou roli, pro většinu lidí jsou ale, bohužel, pořád ještě dva platy nutnost! A nehledě na peníze, i kariéra může hrát velkou roli. Zrovna nedávno nám dala příklad francouzská ministryně a té asi o peníze šlo těžko. Zájem dětí je prostě jenom výmluva pro ty, pro které je jednodušší nemuset tento problém řešit. Já například vítám, když je matka s dětmi doma déle, ale nikdy bych si nedovolila ji k tomu nutit! Mějme prostě opravdu možnost si vybrat a až uvidíme, že v jeslích a školkách zůstávají volná místa, k čemuž je teď hodně daleko,pak teprve můžeme tvrdit, že ze strany rodičů není zájem a ne, když i místa ve školkách jsme nuceny zajišťovat 2 roky předem!

  superkarma: 0 10.02.2009, 16:53:58
 17. avatar
  [74] Kuře [*]

  Ťapina: Problém s těma maličkýma je, že se ani nedovíš, co se stalo. Čím menší dítě, tím větší šance k průšvihu.
  Proto bych "cizím" svěřila vdítě, které je už určitým způsobem vyspělé. Ale rozhodně by tady měla být ta šance dítě někde předat.

  superkarma: 0 10.02.2009, 16:52:10
 18. avatar
  [73] Lukáš Čejka [*]

  rae: ja nejsem cynik

  superkarma: 0 10.02.2009, 16:14:48
 19. avatar
  [72] Lukáš Čejka [*]

  gentiana: pokud myslis na zaklade poddanstvi tak to jiste, tam nemeli na vybranou do roku 1781 (a v ruznych podobach az do roku 1848 ), takze tam nejake uzavirani smlouvy o ktere byla rec nemelo smysl

  superkarma: 0 10.02.2009, 15:59:20
 20. [71] gentiana [*]

  lukas.cejka: kecáte blbosti. Naprostá většina žen pracovala.

  superkarma: 0 10.02.2009, 15:50:15
 21. avatar
  [70] Ťapina [*]

  Kuře: Já jsem natrefila na blbou učitelku ve školce a následky jsem si taky nesla dlouho. Ještě dneska bych jí rozbila hubu, kdybych ji potkala. A totéž se mohlo stát i ve škole

  superkarma: 0 10.02.2009, 15:03:43
 22. avatar
  [69] Kuře [*]

  Ťapina: Obě moje děti jesle absolvovaly. Jája úplně v pohodě, vysmátá a spokojená. Jakub trefil na blbou tetu a následky se potáhnou ještě mnoho let. A to že tetu do týdne z jeslí vyhodili je nám celkem platné.
  Čímž nechci shazovat jesle jako takové, Jajda tam byla moc spokojená. Ale ačkoliv oba nastupovali v 18ti měsících, byl mezi nima velký rozdíl. Jajda tam šla úplně bez plínek, uměla se sama najíst, oblíct si kalhoty a tričko, mluvila v dlouhých větách a milovala kolektiv. Kubík sice na nočník chodil, ale potřeboval cvičné trenýrky, bylo potřeba ho dokrmovat, o oblíkání se mu ani nezdálo, mluvil v krátkých, holých větách. A na všechno potřeboval čas. takže když narazil na praštěnou tetu, tak prostě dojel za hranici výdrže.
  Pokud bych měla ještě třetí dítko, tak bych ho tam dala až ve chvíli, kdy bych si byla jistá, že už má pořádně proříznutou pusu a dokáže se o sebe mezi dětma postarat.

  superkarma: 0 10.02.2009, 14:54:05
 23. avatar
  [68] Suzanne [*]

  Ach ouvej... Moc hezky o tom mluvil pan Špidla tuhle na Radiožurnálu. Třeba o tom, že se v Barcelonských cílech nemluví o jeslích. Není to žádné nařízení. Mluví se tam o tom, že je potřeba umožnit rodičům MOŽNOST VOLBY. Jakýmkoli způsobem. Na každém státu, potažmo obyvatelstvu je, aby si vybral, jakým. Není to v žádném případě direktiva, kterou je třeba ignorovat.
  Už jednou kdesi psala gentiana, že např. v Itálii matka žádnou možnost volby nemá. Kvůli takovým místům se o tom diskutuje. A v prvotní diskusi k tématu se ČR zapojila a souhlasila. Teď bude kdejaký blb (míněn Nečas) vykřikovat, že to bude ignorovat.

  superkarma: 0 10.02.2009, 14:46:08
 24. [67] rae [*]

  lukas.cejka: ty jsi neskutečný cynik, proč si myslíš, že uživit rodinu musela být vždy výsada mužů? Byly, jsou a budou situace, kdy to musí řešit ten, kdo to řešit může.

  superkarma: 0 10.02.2009, 14:18:51
 25. [66] FAXÍK [*]

  já jsem v jeslích nebyla,jen jedno moje dítko bylo v jesličkách a byla jsem s nima spokojená,ale teď už jesle zlínský kraj uzavřel

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:58:49
 26. [65] mindulinka [*]

  Staršího kluka máme už druhým rokem ve školce. Naštěstí dávají přednost maminkám, které se vrací do práce. Ale je spousta maminek, které dávají 3leté dítě do školky a jsou samy doma. A protože do školky podle místa bydliště nespadáme a chceme tam za pár let dostat druhého syna, tak to řešíme sponzorstvím už teď. Školka je výborná, nerada bych dávala druhýho syna jinam. Už teď mě uhání z práce, kdy se vrátím.
  S prvním synem jsem se vrátila do práce v jeho 2 letech. Na jeden den týdně - ten den s ním byl doma manžel. A od 3 let jsem chodila na 4 hodiny denně - kdy byl ve školce.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:54:34
 27. avatar
  [64] Lukáš Čejka [*]

  Kassy: beznou se stala zenska prace az se zanikem cechovniho systemu, s burzoazni revoluci

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:50:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [63] paníliška [*]

  Pavla_b: Mně se to fakt nechce pořád dokola omílat. O tom, že to dělaly v jeslích, řekla mi, nikoli roční dceři. Myslíš, že to mělo být bububu na mě?

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:44:32
 2. avatar
  [62] Kassy [*]

  lukas.cejka: A na tohle jsi přišel jak? To si vážně myslíš, že v osmnáctém století všechny počestné ženy seděly doma a staraly se o domácnost a o děti, jak říkáš? A kde se tedy vzaly všechny služky, švadleny, kuchařky, chůvy...? To opravdu není fenoménem naší doby, že k uživení rodiny je třeba práce a příjmu obou rodičů nebo dostatečných úspor obou stran vzniklých před jejím založením.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:37:26
 3. [61] Pavla_b [*]

  paníliška: a neřekla to jako fór nebo bububu na dítě?

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:32:50
 4. avatar
  [60] paníliška [*]

  gerda: Víš, asi jí to připadalo normální, co já vím. Mojí dceři byl asi rok, když jí říkala že když se počůrá, dostane tam kolíček a přitom z ní vypadlo, že to tak dětem v jeslích dělaly. Dceři je dnes 17, takže opravdu je to dlouhá doba. Dnes už se nezeptám, teta je po smrti.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:31:48
 5. avatar
  [59] Dimsy [*]

  Kdybych chodila do práce na sednou a vracela se v šest večer, nepořídila bych si ani psa.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:30:49
 6. avatar
  [58] gerda [*]

  paníliška: a ona to jen tak tiše sledovala a neprotestovala tam proti tomu? Nedovedu si představit, že bych byla svědkem podobných praktik a nezatrhla to tam. I kdybych za sebou práskla dveřma, tak bych jim v tom pokračovat nedovolila. Napráskala bych je na sociálku.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:27:37
 7. avatar
  [57] paníliška [*]

  Neptala jsem se. Když jsem to slyšela, došla mi slovní zásoba.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:18:18
 8. [56] Pavla_b [*]

  paníliška: a ona to u svých dětí používala?

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:15:23
 9. avatar
  [55] paníliška [*]

  Kerridaenn: Když myslíš.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:12:40
 10. avatar
  [54] paníliška [*]

  Pavla_b: Říkám, že to jsou zážitky mé tety, která v jeslích pracovala a toto tam prováděli. Je to dávno a jde o jedny konkrétní jesle. Dokonce to jako výchovnou metodu navrhovala i u mých dětí.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:09:50
 11. avatar
  [53] Lukáš Čejka [*]

  rae: tomu verim - kolem roku 17xx mohla byt jedine kurtizanou, takze pokud byla k svetu tak ji nemuselo delat problemy uzivit rodinu

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:09:16
 12. [52] Pavla_b [*]

  paníliška: černá sanitka, co?

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:07:15
 13. [51] rae [*]

  lukas.cejka: vzpomínám si na jeden dobový dokument - nekde kolem roku 17xx - dohoda mezi manželi, kde se ŽENA zavazuje, že svou prací uživí rodinu za podmínky, že se MUŽ POSTARÁ O DĚTI A HOSPODÁŘSTVÍ.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:06:39
 14. avatar
  [50] Kerridaenn [*]

  paníliška: jo, a v kině jsou v sedadlech zabodané jehly nakažené aspoň žloutenkou

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:05:33
 15. avatar
  [49] gerda [*]

  paníliška: dneska by ji za to zavřely. O ostudě, jak by ji vláčeli všemi možnými zpravodajstvími, ani nemluvím, to je fakt hnus. A ne, že bych uječeným zuřícím dětičkám kolikrát jednu neflákla, ale co je moc je moc.

  superkarma: 0 10.02.2009, 13:04:35
 16. avatar
  [46] paníliška [*]

  gerda: Fakt. Je to sice už dost let zpátky, ale je to fakt. Mimo jiné i proto bych dítě do jeslí nedala.

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:55:02
 17. avatar
  [45] paníliška [*]

  Nyotaimori: Jo, koukala jsem s otevřenou pusou.

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:52:49
 18. avatar
  [44] Lukáš Čejka [*]

  Kassy: vsak jsem taky nepsal, ze se mu ma nejak extra venovat, to vede jen k tomu, ze se vychovavaj mamanci a rozmazlenci
  ma s epostarat o domacnost a dite
  chlap ma vstat a jit do prace, po skonceni driny se doma stavi, zkontroluje jestli je vse ok, zajde si na jednu palenou ...

  konzervativni spolecnost - souhlasim, dost bylo libertinu, hippie,vselidovych spolku, komun ...

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:36:19
 19. avatar
  [42] kareta [*]

  Tradiční konzervativní muž měl MNOHEM hbitější bičíky

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:31:52
 20. avatar
  [41] Kassy [*]

  lukas.cejka: Ale tam ti chybí ta druhá část - chlap má ve čtyři ráno vylézt z pelechu, šup do fabriky nebo na pole, a hezky až do večera makat, aby tu ženu a děti uživil. A taky ti v tom popisu drobet scházejí babičky, kmotry, starší sousedky... jejichž jediným úkolem je pomáhat mladým matkám s dětmi. A hromada starších dětí, které časem pomůžou s těmi mladšími. Jestli máš představu, že taková "tradiční konzervativní matka" se tomu dítěti nějak extra věnovala, tak se asi velice pleteš. Nakrmila, přebalila a když bylo dost staré, aby se udrželo na nohách vystrčila ze dveří do skupinky dalších dětí a "tu máš husy, mazej pást".

  On ten "tradiční konzervativní model" dost dobře nemůže fungovat izolovaně, bez té tradiční a konzervativní společnosti okolo...

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:30:18
 21. avatar
  [40] gerda [*]

  paníliška: cožeéééé?!

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:29:23
 22. avatar
  [39] Vivian [*]

  Ťapina: (8) já když pracuju, tak Karin spí :)

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:25:01
 23. avatar
  [38] psycho [*]

  cornysek: Ještě se můžeš odstěhovat za lepšími podmínkami.

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:21:42
 24. avatar
  [37] Lukáš Čejka [*]

  kareta: monarchista poucuje stareho konzervativce - to je blazniva doba

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:20:47
 25. avatar
  [36] paníliška [*]

  femme: To je síla. Moje příbuzná v jeslích pracovala a občas zmínila praktiky, které tam provozují, např. kolíček na prádlo na genitálie, aby se děcko nepočůralo, přivazování na nočník apod.

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:19:40
 26. avatar
  [35] kareta [*]

  lukas.cejka: naivko

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:16:45
 27. [34] cornysek [*]

  Ahoj holky,
  mně se povedlo dát dcerku do jeslí, mám to štěstí, že Praha 8 jesle má a já je mám doslova u nosu, takže chodíme poctivě 5x za měsíc na zvykačku a od března, kdy jdu do práce do už protáhneme na celodenní celoměsíční. Malá je mamánek, ale tety jsou trpělivé a statečně to zvládají, tedy nejen s tou naší.
  Minulý týden jsme byly u záposu do školky, no je to mazec. Sešlo se nás tam 10 maminek se samýma holkama, které jsou do sebe max. 3-4 měsíce a to nemluvě o těch, se kterýma jsme se neznaly. Sama už mám školku jistou, malá jde z jeslí, navíc jí pak bude 3 a půl, ale opravdu lituju ty ostatní maminky, které nenajdou umístění a to bez rozdílu, v jeslích nebo školkách :-( A pak mne štve ještě jedna věc-jak se úžasně mění územní plány. Bydlet chceme, potřebujeme a tak se staví. Ale staví se jen byty a domy, nic jiného. POkud se postaví školka, tak soukromá, kde se platí mezi 10-18 tisíc za měsíc, to bude dobrá darda při současné platbě hypotéky, např. fakt super. A největší "sranda" je to- teď mluvím za nás tady na P8 - že to co se stavět bude a je rozhodnuto, bude postaveno na místech dvou starých dětských hřišť, o kterých jsme si troufaly my mamky myslet, že si na nich naše děti budou hrát......Fakt logika, zruší jesle, školky, školy, teď poslední kousek zeleně a dětský hřiště /uznávám, bylo zarostlý a neviditelný, ale byl to jedinej větší kousek zeleně, kde děti mohly třeba házet s míčem apod./, co udělají pak....zakážou nám děti, prorože zařízení pro ně prostě nebudou ? Tak jo, jdu pro dcerku do jeslí a klidně se tu porozčilujte, já si to pak přečtu :-)
  A jak říká můj učitel psychologie - mějte báječný den, nějaký ten debi...se svými rozhodnutími nám ho nezkazí :-)

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:16:30
 28. avatar
  [33] psycho [*]

  Jinak to heslo na obrázku je idiotské, nevím jak jesle "vyrobí" děti. Jestli tam nemělo být:
  Více šukání = více dětí!

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:15:15
 29. avatar
  [32] Lukáš Čejka [*]

  kareta: samozrejme, proto jsem nezapomnel na kostel

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:14:35
 30. avatar
  [31] kareta [*]

  lukas.cejka: a ty že chceš do nebe!?

  superkarma: 0 10.02.2009, 12:12:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme