Zdraví

Ženy, poslouchejte více své srdce!

srdce

V poslední době se mezi příslušnicemi něžnějšího pohlaví stále více objevuje téma rakoviny děložního čípku či prsu. A to je jistě dobře. Už méně se ale dámy bojí o své srdce. A to už tak dobře není. Někoho to může překvapit, ale právě onemocnění kardiovaskulárního systému, tedy srdce a cév, je nejčastější příčinou úmrtí žen ve vyspělých zemích.

Ženský infarkt může být maskovaný

Je překvapivé, že ženy mohou prožívat příznaky srdečního onemocnění trochu jinak, než jak je pociťují muži. Tato skutečnost ve svém důsledku může znamenat, že je choroba odhalena později, v pokročilejším stadiu. Dokonce i u srdečního infarktu se u žen mohou vyskytnout atypické symptomy, a to neobvyklá únava, závratě, obtížné dýchání, nevolnost či úzkost. Protože podobné příznaky nepatří do tzv. učebnicových, mohou být snadno přehlédnuty, a to může mít fatální následky.

Jak se starat o své srdce

Jak již bylo zmíněno, na kardiovaskulární onemocnění umírá mnoho žen. A přitom by tomu tak být vůbec nemuselo. Pokud si chcete udržet srdce zdravé, nebojte se zeptat se svého lékaře, jak na to. Nechte se vyšetřit, změřit si množství cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Kromě pohybu, který je jistě velmi důležitý, se také naučte odpočívat.

Dobrou náladou chráníte i své zdraví

Pozitivní mysl a málo stresu odežene nejednu chorobu – a to i tu srdeční. Jezte střídmě, pravidelně a kvalitně. Nemusíte se bát – není nutné vzdát se všeho, co je dobré. Například dvě deci vína denně či jedno malé pivo srdci ani cévám neškodí. Jak se v poslední době ukázalo, je tomu dokonce naopak. Pamatujte, že stane-li se zdravý životní styl samozřejmý pro vás, bude ještě samozřejmější pro vaše děti.

Protože je srdce orgán, bez kterého se žít nedá, měl by mu každý z nás více naslouchat. Vždyť tlukot zdravého srdce patří mezi ty nejkrásnější zvuky na světě! Tak ať bije ještě dlouho...

Připravil server www.kardiochirurgie.cz

   
16.09.2009 - Zdraví - autor: (veri)

Komentáře:

 1. avatar
  [4] sjuu [*]

  no potěš, na co teda umíráme nejvíc? infarkt, prso nebo děložní čípek, u každýho straší stejně. Prevence je základ potom má člověk aspoň lepší pocit, že pro sebe něco udělal. Sml67

  superkarma: 0 16.09.2009, 20:35:20
 2. avatar
  [3] femme [*]

  kdysi mi dělali předoperační vyšetření a doktor po zkouknutí EKG konstatoval, že jsem musela cca před 1-2 lety prodělat slabý infarkt  Sml80

  superkarma: 0 16.09.2009, 14:37:46
 3. [2] Anai [*]

  Já tohle asi radši neměla číst, trpím totiž panickou poruchou, kdo o tom něco ví, ví, že PP přináš pocity podobné infarktu a hlavně se nemocní o sebe šíleně bojí... myslela jsem, že je článek o něčem jiném (na téma vztahy Sml16) -  to by mi můj pan psychiatr asi nepochválil ...

  superkarma: 0 16.09.2009, 12:41:33
 4. avatar
  [1] enka1 [*]

  Tak pod to se podepisuju všema dvaceti ze zcela čerstvé zkušenosti. V květnu k doktorce (dřív tak jednou za 4roky) s banálnostmi výše popsanými a s . domněnkou, že jde o průdušky. Byl tam náhradní pan doktor, změřil EKG a co myslíte? Měla jsem ho tam. Houkačkou rovnou do nemocnice a moje autíčko osiřelo na měsíc na parkovišti u polikliniky, protože ten můj snad jedinej nemá v Čechách řidičák.

  Teď jsem tři týdny po aplikaci "budíka" a doma mi je smutno.Ještěže jsem si náhodně vyklikala Ženu- in,jen se musím s PC víc učit.

  Ještě přidám: souvislost má i brnění v ruce až k malíčkům, často se to svádí na krční páteř a choďte marodit, ono se to přecházení  zákeřně v těle někde ukládá a v práci se to neposkaká.

  P.S. Manžus bude mít za tři týdny řidičákSml22.

  superkarma: 0 16.09.2009, 09:57:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme