Zdraví

„Ženy po odstranění dělohy mohou žít naprosto normální život,“ říká onkogynekolog

Kolem chirurgického odstranění dělohy a dalších ženských pohlavních orgánů panuje celá řada mýtů, které leckdy zbytečně nahánějí pacientkám strach. Kdy je takový zásah do těla nezbytný a jak ovlivní život, na to jsme se zeptali onkogynekologa a výzkumníka doc. MUDr. Michala Zikána, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Jaký bývá důvod k odstranění dělohy a dalších pohlavních orgánů?
Onemocnění, která vedou lékaře k tomu, aby doporučil odstranění dělohy, vaječníků nebo vejcovodů jsou nesmírně rozmanitá a liší se podle toho, který z uvedených orgánů má být odstraněn. Je důležité si uvědomit, že lze odstranit dělohu, a zároveň ponechat vaječníky i vejcovody, nebo ponechat jen vaječníky. A obráceně – můžeme odstranit vaječníky a vejcovody a ponechat dělohu, nebo pouze odstranit vejcovody a ostatní orgány ponechat.

Nejčastějším důvodem odstranění dělohy jsou myomy – nezhoubné nádory děložní svaloviny. Operace by však měla být provedena pouze, pokud působí nějaké obtíže. Nejčastějším důvodem pro odstranění vejcovodů je jejich zánět nebo pozánětlivé změny bránící otěhotnění. V případě odstranění vaječníků je hlavním důvodem nezhoubný nebo zhoubný nádor či tzv. endometrióza. V případě zhoubných nádorů některého z vnitřních pohlavních orgánů (děloha, vaječníky, vejcovody) bývá zpravidla odstraněna děloha i s vaječníky a vejcovody. Neplatí to však bezezbytku pro všechny typy nádorů, situaci je třeba vždy řešit individuálně. Např. při léčbě většiny zhoubných nádorů děložního čípku nehraje odstranění nebo ponechání vaječníků a vejcovodů roli.

ženy

Může si žena nechat odstranit dělohu a další pohlavní orgány preventivně? Za jakých podmínek a kdy toto doporučujete?
Opět je třeba velmi pečlivě rozlišovat mezi různými vnitřními pohlavními orgány. Obecně doporučujeme preventivní odstranění těchto orgánů pouze při prokázané dědičné dispozici ke vzniku zhoubných nádorů. Doporučení k takové operaci by měl dát vždy onkogynekolog ve spolupráci s klinickým genetikem. Při nejčastější genetické dispozici – nosičství mutace v genu BRCA1 nebo BRCA2 – doporučuje odstranění vaječníků a vejcovodů již mezi 35. a 40. rokem života, ale v některých případech až po 45. roku života. U jiných dispozic to může být odlišné podle věku, v němž začíná riziko vzniku nádorů narůstat.

Zůstává u žen po odstranění dělohy a vaječníků zachován běžný sexuální život?
Odstranění dělohy nemá podle našich dosavadních znalostí žádný vliv na sexuální život. Vlastní mechanické odstranění vaječníků do sexuálního života také nezasáhne, vyvolá však přechod (menopauzu). V jejím rámci může žena trpět sníženým libidem, tedy sníženou chutí k pohlavnímu styku, a suchostí poševní sliznice. Obojí lze (je-li to možné u konkrétní ženy) do jisté míry napravit podání tzv. hormonální substituční léčby.

Omezí tento zákrok život ženy jiným způsobem?
U odstranění dělohy se stále diskutuje o možném zvýšení rizika vzniku inkontinence moči – v tom ještě úplně jasno není. Nicméně ženy po hysterektomii, tak se odstranění dělohy říká, mohou žít naprosto normální život. Kromě toho, že nemenstruují, na sobě to, že dělohu nemají, nepoznají. Odstranění vejcovodů žena nepozná vůbec – pouze nemůže bez vejcovodů otěhotnět, pouze metodami umělého oplodnění. Odstranění vaječníků v období před přirozeným přechodem způsobí menopauzu se všemi jejími důsledky, ať již zjevnými, jako jsou pocení, náhlé návaly horka, změny nálad, suchost sliznice, tak skrytými, jako je osteoporóza, vysoký krevní tlak a změna hladin krevní cukrů.

Na co by si měla žena po takovém zákroku dávat pozor, existují nějaká rizika?
Kromě obecných doporučení po jakékoliv operaci není třeba zvláštní doporučení dávat. Ženy by však neměly zapomenout, že i po odstranění dělohy, vaječníků nebo vejcovodů mají dále navštěvovat svého gynekologa. I další orgány mohou onemocnět – pochva, vulva, prsy.

Mají ženy po odstranění dělohy a dalších pohlavních orgánů vyšší riziko rakoviny prsu?
Odstranění dělohy ani vejcovodů nemá vliv na riziko vzniku rakoviny prsu. Odstranění vaječníků před 45. rokem života snižuje riziko vzniku rakoviny prsu. U žen s některými zhoubnými nádory ženských pohlavních orgánů, především rakovinou děložní sliznice, může být vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. Odstranění nebo neodstranění dělohy či vaječníků na to však nemá vliv.

Co by měly ženy dělat v rámci zvýšené prevence odstranění dělohy a pohlavních orgánů?
Základem zůstává pravidelné preventivní vyšetření u gynekologa. Ten může např. odhalit přednádorové změny na děložním čípku, tedy takové změny, které předcházejí vzniku rakoviny a jejich odstranění lze vzniku zhoubného nádoru zabránit.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

   
26.10.2015 - Intimní zdraví - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] helmar [*]

  přidávám se se svou troškou do mlýna. Dělohu nemám od 40 let, vaječníky fungovaly, takže z vlastní zkušenosti mohu říci, že: přechod jako takový jsem vůbec nezaregistrovala - nepotila jsem se, návaly jsem neměla, vzteklá jsem byla normálně tak, jak to ke mně patří.... chuť na sex jsem neztratila - pravý opak je pravdou /"hlava u nás bolí spíš mou drahou polovičkuSml16/ a hlavně si ho můžete bez zábran užívat. Ještě jsem šetřila za hyg. prostředky - mám 2 dcery, takže za mě se pak neutrácelo! Jinak problém s inkontinencí byl minimální, spravilo to správné cvičení na zpevnění pánevního dna. A ještě je nutné dodat, že v prosinci mi bude 65.

  A ještě před operací mě rozebral můj známý gynekolog, vysvětlil všechno a na závěr mi řekl: děti máš, chceš další? Já, že stačí. Takže on doplnil: ženský na západě si dělohu nechávají preventivně odstraňovat a za výkon si zaplatí. Tobě to vyřeší problém a máš to zadarmo. A nehledě na další "výhody", které se už výše objevily.

  superkarma: 0 26.10.2015, 21:29:10
 2. [12] Boros [*]

  Klára Křížová — #9 Ano, ale v medicíně je vše možné- někdo má FSH vysoké a přesto ještě menstruuje- pokud tedy má dělohu.

  superkarma: 0 26.10.2015, 17:27:39
 3. avatar
  [11] denkas [*]

  Mě dělohu vzali když mě bylo 44 let. Vůbec nijak sem to nepociťovala Sml23 Jen bylo prima,že sem už neměla menstruaci. Sml59 A ani sem nijak nepociťovala přechod,ani pořádně nevim kdy sem ho měla Sml80 Mívám návaly a není mi dobře, ale zda to je ten přechod já ani nevim. Sml16 Ani jiný problémy nemám.

  superkarma: 0 26.10.2015, 16:20:54
 4. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Klára Křížová — #9 Sml22 Delohu mi vzali, kdyz mi bylo 35 let. Uz ve 42 jsem byla totalne bez hormonu. Sex po hysterektomii byl pro me pocitove JINY. Sml80 Ano, hormonalne to se mnou triskalo silene, vztekla, zla, naladova.... No na hovno.

  superkarma: 0 26.10.2015, 15:56:12
 5. [9] Klára Křížová [*]

  Dle gynekologa, se kterým spolupracujeme bezpečně přechod signalizuje krevní test na hladinu hormonů.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #10
  2. na komentář reaguje Boros — #12
  superkarma: 0 26.10.2015, 15:22:20
 6. avatar
  [8] Pentlička [*]

  gerda — #7 Já měla přechod ve 44 letech (maminka v 56, takže se to nedědí) a nepoznala bych to, nebýt ztráty menstruace. Je tedy pravda, že jsem brala AD, takže protivná jsem nebyla, ale návaly jsem měla asi 2x rok předtím, a to ještě nevím jistě, jestli to bylo ono, protože to bylo v létě a bylo hodně vedro a jednou jsem se v noci zpotila tak, že jsem si musela převléct noční košili. To byly všechny moje přechodové potíže.

  superkarma: 0 26.10.2015, 13:48:26
 7. avatar
  [7] gerda [*]

  Boros — #3aha, to jsem trubka, máš pravdu, já to beru vyloženě laicky, že prostě "vyberou spodek" komplet a započítala jsem do toho i ty vaječníky. To jo, to mění situaci, když jsou zachované. A že by některá nepoznala přechod?? Moc bych se divila. To je období, které už bych nechtěla znovu prožívat. Návaly, pocení, nevysvětlitelná úzkost před usnutím (věděla jsem, že je to chemické a silou vůle jsem to zvládala). Protivná jsem snad nebyla, to jsem si nemohla v práci ani doma dovolit a srandu jsem si dělala i z tohoto. Jde to překonat, ale bohužel to trvá dlouho. A serepetičky z lékárny nepomůžou, to by musela být chemická substituce a ta je jen vocaď pocaď. Japonky se cpou sojou a rybama, ty tím prý netrpívají.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #8
  superkarma: 0 26.10.2015, 13:41:31
 8. avatar
  [6] Májík [*]

  ToraToraTora — #5 tak tenhle "problém" si v sobě sama občas řeším, že by mě teda zajímalo, v kolika přijde přechod a hlavně....jak ho poznám, když tu dělohu teda už nemám? A nejsrandovnější bylo, když jsem se na to zeptala gynekologa a on mi říká: no ono je to docela dědičné, takže v kolika letech měla přechod vašed matka nebo babička? Má odpověď: no to nevím, protože obě prodělaly totální hysterektomii, takže přechod měly vyvolaný uměle. A byl v koncích Sml30

  Měla jsem starší kolegyni, která také už neměla dělohu a ta to prý poznala tak, že začala být protivná a vyloženě zlá a hnusná na celej svět. Když už to s ní nemohl nikdo v jejím okolí vydržet, tak si zašla na gyndu, nechala si udělat rozbor krve ke zjištění hladiny hormonů a ejhle, hormony žádné, takže přechod. Takd oufám, že mě tohle nepotká a nikdo z mého okolí nebude mít chuť mně zabít Sml30

  superkarma: 0 26.10.2015, 13:21:09
 9. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Odstranění dělohy skutečně přechod nevyvolává, jelikož děloha není producentem hormonů. Hysterektomie může ale přechod uspíšit. Vzhledem k tomu, že nikdo nevíme, v kolika nás přechod má potkat a můžeme na něj usuzovat jen z generačního pozorování, je i otázka předčasnosti dost hypotetická

  1. na komentář reaguje Májík — #6
  superkarma: 0 26.10.2015, 13:10:34
 10. avatar
  [4] Májík [*]

  gerda — #2 není to změna, dělohu nemám už 7 let, přišla jsem o ní v 38 letech, takže relativně ještě mladá, ale vaječníky mi zůstaly, takže přechod se naštěstí nekonal a funguju naprosto normálně jako před odstraněním. Jediný problém, který vznikl a který já té hysterektomii připisuji, protože se obevil cca do roka po operaci, a který mi v nedávné době potvrdil i lékař se specializací na urogynekologii, je inkontinence. I o ní se v článku píše. Zrovna v těchto dnech jsem tuto situaci musela řešit a minulý týden jsem podstoupila zákrok v nemocnici, teď jsem v rekonvalescenci a doufám, že se problém vyřešil.

  Jak říkala moje extchyně - zdravotní sestra. "Ona ta děloha je v podstatě ve chvíli,kdy už nechceš děti, naprosto zbytečnej orgán" Sml30

  superkarma: 3 26.10.2015, 13:09:43
 11. [3] Boros [*]

  gerda — #2 Gerdi, pleteš dvě věci dohromady- přechod je, pokud nejsou hormony- a ty nevyrábí děloha, ale vaječníky. Takže pokud by někomu odebraly z nějakých důvodů vaječníky (oba, nenechali ani kousek) ve třiceti, tak má umělý přechod. Ale děloha s tím nesouvisí Pokud někomu odeberou jen dělohu, pak vaječníky fungujou normálně a hormony se vyplavují. Akorát paní neotěhotní (není, kde, pochva končí slepě) a v malé pánvi je trochu více místa.

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 1 26.10.2015, 12:50:27
 12. avatar
  [2] gerda [*]

  Nemůžu uvěřit, odstranění dělohy je tak zásadní změna ve fyziologii, že pak nemůže být nikdy jako předtím. Copak je normální mít přechod ve třiceti?Sml57

  1. na komentář reaguje Boros — #3
  2. na komentář reaguje Májík — #4
  superkarma: 1 26.10.2015, 11:44:09
 13. [1] bobani [*]

  známe

  superkarma: 0 26.10.2015, 08:15:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme