Rodina

Ženy nemají rády rivalitu na pracovišti, muži ano

Studie, která probíhala v Americe během loňského roku, ukázala, že si ženy nevybírají práci, která bude finančně ohodnocena v porovnání s ostatními kolegy. O takovou práci mají zájem spíše muži.

rivalita

Ženy často vedou spory, jejichž příčinou je rozlišené platové ohodnocení práce v porovnání s muži. Jednou z možných příčin této nerovnosti je možná to, že ženy nemají rády rivalitu, a do práce, která bude ohodnocena podle výkonnosti v porovnání s ostatními kolegy, se nehrnou.

Autor studie John List a jeho tým uveřejnili inzerát, ve kterém nabízeli administrativní práci. Na inzerát, jenž byl zveřejňován od ledna do dubna 2010, odpovědělo 6779 lidí. Tito lidé pak dostali rozdílné informace o tom, jak bude jejich práce hodnocena.

Jedna skupina uchazečů o práci dostala pevnou hodinovou sazbu, plus bonusy za vlastní výkonnost. Jiným bylo řečeno, že jejich plat bude záviset na srovnání s kolegy. A to nejen mezi jednotlivci, ale také celými pracovními týmy.

A právě o druhou nabízenou možnost hodnocení ženy zájem neprojevily. Naopak rivalita, na základě které budou zaměstnanci finančně ohodnoceni, se mužům líbila. „Pokud výdělek závisel na konkurenci, v 94 % procentech žádali o práci spíše muži než ženy,“ uvedl List.

Jaké práci byste dala přednost?

Možnost%
Takové, kde budou všichni ohodnoceni stejně26,7
Takové, kde budu hodnocena podle práce, kterou odvedu, v porovnání s ostatními73,3

   
02.02.2011 - Finance a práce - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [9] sdrawa [*]

  Rivalita v práci jevždycky nepříjemná, proto je lepší pracovat doma, třeba vyzkoušet livechat

  superkarma: 0 01.02.2013, 12:13:01
 2. [8] FAXÍK [*]

  Kaylie — #3 musím s tebou souhlasit, píšeš naprostou pravdu!! Sml22

  superkarma: 0 02.02.2011, 16:43:18
 3. [7] FAXÍK [*]

  ženský kolektiv je ten nejhorší co znám, už nikdy více nechci dělat s ženskýma..

  to budu raději sama, nebo s chlapama

  superkarma: 0 02.02.2011, 16:42:04
 4. [6] rak177 [*]

  Někde jsem kdysi  četla,že ženy na sebe pohlížejí jako na sokyně,aniž  si to uvědomují.Během pár vteřin žena na druhé automaticky zjistí její nedokonalosti (nebo dokonalosti)a hned se s ní poměřuje.  Záleží na jedinci,pracovala jsem na dispečinku u taxislužby,bylo nás tam na jedné směně pět a bylo to v pohodě.Teď jsem u jiné profese,jsme tam tři a s kolegyní jsme na mrtvici z té třetí,fláká se,věčné ulejvání po doktorech a když jsme jí řekly,že je za tu práci placená,že by mohla taky něco dělat,tak byla ještě drzá.Prostě hypochondr s lachtaní nemocí.Přestaly jsme jí zdravit a nebavíme se s ní,aspoň na nás nemluví a nevypráví její příběhy z čekáren u doktorů.Za těch pět let nemarodila.

  superkarma: 0 02.02.2011, 16:04:16
 5. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  Kaylie — #3 nesnáším to ženské pomlouvání za zádySml68,je mi příjemnější když mi to řeknou na rovinu,to umí líp chlapi,víc si s nimi rozumím.Jako malá jsem se kamarádila jen s kluky,nebyli podražáci a byla s nimi zábava.Sml67

  superkarma: 0 02.02.2011, 14:52:42
 6. avatar
  [4] Kaylie [*]

  Pentlička — #1 Já té spolupráce moc s ženami nezažila, byly jsme 4 v kanceláři, dělaly stejnou práci, jen pro jiný kraj, někdy toho bylo víc, někdy míň, tak mohla pomoci jedna druhé. Takto jsem se dokázala dohodnout pouze s jednou.

  Jinak nás celkově bylo 8 - dvě kanceláře a věřtě-nevěřte, byly jsme rozděleny na "levou a pravou kancelář".

  Mohu říci, že snad ani proti jediné jsme nic neměla, když byla sama, byla prímová, ale kolektivně katastrofa.

  Už nikdy !!!

  superkarma: 0 02.02.2011, 13:39:43
 7. avatar
  [3] Kaylie [*]

  Ženské dokážou být hodně zlé a podlé. Něco o tom za léta praxe v účtárně -babinci bych věděla...

  Ale -li tam jediný chlap, situace je trochu jiná, zajímavé.

  Pracovala jsem v ryze ženském kolektivu, s muži - tedy mužem jedné kanceláři, ne jednou, ale několikrát, což zas dopadlo tak, že mne pořád obletovali, někam zvali, měla jsem štěstí na rozvedené týpky, co sháněly ženu. Kdybych hledala chlapa já, posadí mne s babou...

  U chlapů si cením povětšině, všichni taky takoví nejsou, jejich přímosti, kdy si to vyříkají z očí do očí, to ženské jsou pomlouvat za roh a donášet, FUJ!

  Stejně se to proflákne.Sml80

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #5
  2. na komentář reaguje FAXÍK — #8
  superkarma: 1 02.02.2011, 13:36:00
 8. [2] Kato_otak [*]

  Pentlička — #1 Ono je soupeření a "soupeření". Nicméně si dovoluji tvrdit, že dnes málokdo může pracovat ZCELA bez spolupráce s někým dalším.

  Takže můj názor - soutěživost ANO, ne přes mrtvoly, spolupráce také ANO. Obojí je nutné, potíž je, že mnohem více je propagována soutěživost a nikde se neučí spolupráce (v rodině, ve škole, ve sportu, ve společnosti...) a to je chyba!

  superkarma: 0 02.02.2011, 13:12:31
 9. avatar
  [1] Pentlička [*]

  Myslím si, že muži rádi soupeří, protože v sobě mají plno testosteronu, který je k tomu provokuje, zatímco ženy raději spolupracují. I když jsou i soutěživé ženy a spolupracující muži.

  1. na komentář reaguje Kato_otak — #2
  2. na komentář reaguje Kaylie — #4
  superkarma: 0 02.02.2011, 10:17:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme