Je to už mnoho tisíců let, co se Homo sapiens přesunul z jeskyní do různých typů obydlí. Chýše, hliněné domky, ale i paláce, hrady, zámky, to vše stavěl ku prospěchu svému, k pohodlí, ochranou před divou zvěří, ale i zimou, deštěm či rozpáleným sluncem. A stavěli všichni. Muži, ženy i děti. Tak jako dnes.

Ať už bydlíte ve vile, v domku, nebo v činžovním cihlovém či panelovém bytě, určitě jste někdy řešili nejen samotnou stavbu, ale i přestavbu, včetně chat a chalup.
Člověk si tak nějak své povědomé hnízdo buduje po celý život, přistavuje, bourá, zlepšuje.
Jsou i tací, kteří se nastěhují do hotového a s domem či bytem už ani nehnou. Nechají ho v původním stavu po celý život. Ale přiznám se, moc jich takových neznám. Včetně sebe.

Letní „hnízdečko“

Polovinu letošní dovolené jsem trávila coby žena na stavbě. Kolegyně Dana nazvala vznešeně, že budujeme „letní sídlo“. To je opravdu hodně nadnesené. Jde o malinký domeček po babičce, kam jezdíme na víkendy a kam se jednou na stáří i odstěhujeme. Domeček je jakž takž obyvatelný, úpravy to ještě chce, ale co v něm chybělo nejvíc, to bylo základní hygienické zařízení, WC a koupelna s teplou vodou. Babičce stačila kadibudka a voda ve studni, kterou si ohřála. Nám už ne.
A tak se pomalu pouštíme do přestavby a řeknu vám, baví mě to. Člověk si rád „odpočine“ u fyzické práce, kdy zcela vypustí problémy psychické.

kolecka

koldva

stavbatri

Takové to „šolíchání“ po bytě, kdy se třeba“jen“ vybourá koupelnové jádro, to není to pravé ořechové. Chce to „opravdovou“ stavbu. To je teprve zážitek.
Máto ho také? Napište nám o tom.

  • Napište nám, kde bydlíte, jestli v domku, ve vile, v panelovém domě, a jak a zda jste se společně se zedníky, tesaři, elektrikáři, instalatéry a jinými řemeslníky podílely na jeho stavbě či přestavbě
  • Anebo jste třeba stavěli sami, jen s manželem a kamarády?
  • Napište, jestli vás pomáhání na stavbě bavilo
  • Jestli jste s výsledným dílem spokojené
  • Napište i nějakou příhodu ze stavby / přestavby (domu, chaty, bytu), ať už veselou, nebo méně veselou, kdy jste třeba přišly na stavbě k úrazu. (se šťastným koncem))
  • Napište, jestli se fyzické práce na stavbě nebojíte

Já myslím, že ne. Vždyť co si budeme povídat, ženy jsou osobnosti silné, i co se práce týče…
Tak pište a posílejte i fotografie (nejvýš dvě). Těším se.

Téma dnešního dne: Žena na stavbě

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z šikovných „stavebních dělnic“ odměníme pěkným dárkem, který si může dát spolu s ostatními o pauze: luxusní arabskou kávou a čajem s českým černým rybízem...

kavacaj

Reklama