.

Ženy kolem padesátky: Partnera bychom vyměnily, kdyby bylo za koho!

Vztahy

Ženy kolem padesátky: Partnera bychom vyměnily, kdyby bylo za koho!

Pokud nechce rozvedená žena okolo padesátky a starší žít „single“, musí někdy hodně slevit z životních ideálů.  

Nedávno jsem zde psala o krásný a skvělých ženách přibližně mé generace, které ne a ne zavadit o muže a řešily jsme, proč tomu tak je. Zda je dobré mít  vysoké nároky.

partner

Psala jsem také o velké skupině starších rozvedených žen odmítajících spolužití, neboť volí raději osamělé večery než každodenní kompromisy. Touží ještě tak po mužích „pro hezké chvilky“ (a když mají štěstí, splní jim je občas muž ženatý, nebo o generaci mladší). Tahle skupina žen se většinou rozváděla až ve středním či vyšším věku.

Existuje ještě třetí skupina žen, která se zpravidla rozváděla stejně jako já poměrně mladá, a jelikož si nedovedla představit osamocený život, vklouzla bez lásky a velkého váhání do vztahu s někým, kdo má k ideálu daleko. Prostě volí „z nouze ctnost“. Často hraje roli i finanční stabilita. Partner je často nepředstavitelně štve, občas od něj i na čas utečou, aby se po pár týdnech či měsících zase vrátily a dále snily o panu Božském úplně stejně jako bezdětné neprovdané „třicítky“.

Elena (48)

Půvabná, sportovně založená, nicméně velmi citlivá bruneta žije s o 20 let starším, totálně svérázným samorostem,  tkzv. „aktivním staříkem“. Vyhovuje jí množství sportů a aktivit, které tento čilý důchodce zvládá (fyzičku by mu mohl závidět nejeden třicátník), líbí se jí jeho krásně zařízený dům (není úplně chudý) a ještě mnohočetné dovolené a cesty do zahraničí (dcera žije na Novém Zélandu, téměř každý rok ji navštěvují a často se všichni setkávají „na půl cesty“). Vadí jí staříkova „hubatost“ a absolutní nedostatek taktu – někdo by řekl nevychovanost. Rudolf totiž každému říká, co si myslí, hodně narovinu. A proto jej Elena za 10 let soužití ještě neseznámila ani se svými rodiči, kteří žijí jen kousek od Prahy. Prostě má strach z konfliktů a výčitek, že přece jejich dcera má na „někoho lepšího“. 22letý syn Eleny, který studuje v Německu, se s Rudolfem už smířil, ale trvalo to... Říká: „Když ona máma neumí žít sama, musel bych se vrátit, kdyby od Rudy odešla.“

Elena se snad pokaždé, když se setkáme, zeptá: „Hele, nemáš pro mě někoho v té své seznamce?“ A také o ní vím, že občas surfuje po internetu a hledá a hledá… Zatím marně.

Božena (63)

Pěstěná zrzka žije s mužem o 7 let starším už hezky dlouho – přes 20 let (rozváděla se velmi mladá). Její dcera má už sama dospělé děti a své starosti – maminku neřeší. Boženě na hysterickém a superkonzervativním Josefovi hrozně vadí sto plus jedna věcí, jde jí šíleně na nervy a vlastně ho nikdy pořádně nemilovala. A proč si s ním tehdy, ještě mladá a krásná, vůbec začala? Jednoduše ji „ukecal“ a ukecává dodnes.

„No jo, když já nevím,“ reaguje věčně nerozhodná Boženka na můj návrh, aby Rudolfa opustila. „Když co když mě propustí z práce, přece jen mám už nárok na důchod a samotná bych činži nezvládla. A Pepa slíbil, že ten můj byt koupí.“

Takže se zde se stejně jako u Eleny přidává ještě existenční nejistota. Přitom je každý úplně jiný a na rozdíl od Eleny a Rudolfa se jejich představy o trávení volného času diametrálně liší. Aby předešly věčným hádkám, na dovolené jezdí zvlášť a často tak tráví i víkendy. O „big love“ z její strany se opět ani v tomto případě nedá uvažovat. Když jsem jí svého času doporučovala, ať to dá zpátky dohromady s exmanželem, který ji dodnes miluje a nikdy se podruhé neoženil, mávla rukou, že by to bylo „z deště pod okap“. Pravda, exmanžel je člověk poměrně svérázný. Nároky? Nemyslím, protože vděčně zajde na platonické rande prakticky s kýmkoliv, a jelikož je to dáma nekonfliktní a přizpůsobivá a toho jejího hodně dobře znám, tak se fakt divím...

Co byste dělaly na místě Eleny a Boženy?

Odešly byste od mužů, kteří vám plně nevyhovují a se kterými vás nespojuje ani společné mládí a potomci?  Nebo byste to nechaly být, řekly si, že „všude je něco“ a maximálně si zanadávaly kamarádce? A nebo byste vytrvale zkoušely najít nového a lepšího partnera a byly ochotny začít „od nuly“?  Poslední možnost znamená risknout, že se nezdaří, a naučit se žít samy jako ženy z první skupiny. 

A potom znám ještě dvě evidentně úspěšnější ženy (na rozdíl od Boženy a Eleny velmi rázné a dominantní), které jsou vdané, ale kdyby je jejich milenec (který je, myslím, jejich manželi tolerován, neboť jejich rodinu finančně podporuje) požádal, aby s ním žily, a vyměnil je za tu, s níž žije nyní, okamžitě by bez mrknutí oka po 40 letech opustily své manžely. Myslíte, že jsou cynické?

Čtěte také:

   
19.03.2013 - Ona s ním - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [32] Krupová [*]

  taky bych neměnila, to je pořád dokola to samé

  superkarma: 0 21.03.2013, 00:05:04
 2. [31] telelot [*]

  do padesátky mi chybí 6 let, ale neměnila bychSml23

  superkarma: 0 20.03.2013, 21:06:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] danap [*]

  opravdu.... Vaše starostiSml58 na mou hlavu...

  superkarma: 0 20.03.2013, 19:41:57
 2. avatar
  [29] ladouch [*]

  V jejich věku už těžko najsou nějakého prince na bílém koni.Sml30Sml30

  superkarma: 0 20.03.2013, 18:08:00
 3. avatar
  [28] datura [*]

  Tjo, to jsou starosti Sml30

  superkarma: 0 20.03.2013, 17:22:23
 4. [27] V19 [*]

  Judo — #26 asi takSml22

  superkarma: 0 20.03.2013, 17:00:35
 5. avatar
  [26] Judo [*]

  Tak bych žít nechtěla,obě se stále přetvařují.Chtěly by prince na bílém koni a samy nejsou 100%Sml15

  1. na komentář reaguje V19 — #27
  superkarma: 0 20.03.2013, 10:56:32
 6. avatar
  [25] risina [*]

  Hned první věta článku mě nadzvedla. Myslím, že KAŽDÝ, kdo nechce žít single, musí slevit ze svých ideálů. O tom ale soužití je, nebo ne? I o tom, že se vzájemně matriálně podporujeme (ostatně jedna z prvních funkcí manželství a rodiny je ekonomická), i o tom, že si občas lezem na nervy, i o tom, že by nám samotným bylo smutno...

  superkarma: 3 19.03.2013, 20:12:20
 7. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  Rikina — #17 Ale ony se tím, jak hledají mouchy už samy trestají.Sml57

  superkarma: 0 19.03.2013, 18:34:47
 8. [23] Rikina [*]

  Anai — #21 tak v onom věku by už snad dámy mohly tušit, že ideální není nikdo. Sml80 Ani ony samy. Jak psala v.poho - buď to začnou řešit a samy se sebou něco dělat, nebo se můžou sebrat a jít hledat toho ideálního prince. Sml80

  superkarma: 0 19.03.2013, 16:41:10
 9. avatar
  [22] Pentlička [*]

  Je spousta manželských párů, které spolu jsou jen ze zvyku nebo kvůli tomu, že být na všechny platba dva se vyplatí. A můžou to být i manželé, kteří se brali mladí a z lásky. 

  Já nepochopím, když si někdo hledá partnera, jen proto, aby nebyl sám a na lásce mu nezáleží. Já jsem sama, není to vždycky úžasné, ale než být s někým a nemilovat ho, tak jsem fakt radši sama. Ale zrovna v mé situaci (bez práce) bych na tom byla s manželem opravdu lépe. Jenže to si mám opravdu hledat někoho jen kvůli penězům? Já doufám, že to všechno přežiju i sama, nebo v nejhorším mi pomůžou děti.Sml80

  superkarma: 0 19.03.2013, 16:35:22
 10. [21] Anai [*]

  Rikina — #17 To neznamená, když je milují, že se k nim chovají dobře, nebo že jsou ideální - prostě ty dvojky k sobě nejdou, to je vše. Nějak zvlášť movití v pravém slova smyslu (jakože by si žili na vysoké noze) ti pánové nejsou, oba důchodci, ale ještě pracují. Ale když se spojí dva platy a dva bydlí v jednom bytě, tak se ušetří hodně peněz.

  1. na komentář reaguje Rikina — #23
  superkarma: 0 19.03.2013, 16:15:57
 11. avatar
  [20] bonda [*]

  Tak bych žít nedokázala. Nebojím se samoty, akorát potřebuju pravidelný sexSml52

  superkarma: 0 19.03.2013, 16:12:20
 12. [19] ellienka [*]

  Já byla 5 let úplně sama - vztahově. Doma jsem se postarala o 2 děti. Umím žít sama, ale nesnáším samotu. A to je rozdíl. Nevadí mi sama řešit složenky, domácnost, výchovu dětí.. vadí mi vstávat z postele sama, snídat sama, trávit Silvestra sama, jít na výlet sama. Nyní mám několik let přítele. Není žádný ideál. Jsou dny, kdy bych ho hned poslala do háje (ještě lépe pod zem), ale jak báječné jsou dny, kdy můžeme společně i celý den mlčet, ale cítit, že jsme dva. Rozvést se je tak jednoduché, přežít společně - to je vyšší level.

  superkarma: 3 19.03.2013, 15:38:10
 13. avatar
  [18] Altamora [*]

  Tento přístup nechápu. Nedokázala bych být s mužem jen kvůli penězům. Zvlášť ve svém věku ne. Kdyby mi muž šel na nervy, tak bych to řešila s ním. Ale ne tak, že bych hledala jiného, kterému bych se hodila na krk. A kdybych omylem byla s někým jen kvůli penězům, nepřiznala bych se k tomu ani nejlepší kamarádce. Připadala bych si trochu prodejně.

  superkarma: 0 19.03.2013, 15:18:25
 14. [17] Rikina [*]

  Anai — #15 takže ještě jednou - ty dámy se bojí samoty, proto tedy nežijí samy. A žijí s pány, kteří je - tvými slovy řečeno - milují a považují za nejlepší na světě. A ještě ke všemu ti pánové jsou majetní a starají se oněm dámám o vysoký životní standard. A já se ptám - s čím jsou krucinál ty kunhuty ještě nespokojené? Co by ještě chtěly? To jim to pořád není dost? Sml80 Je to jako v tom vtipu, kde žena prochází domem s několika podlažími a v každém jsou na výběr muži o stupínek příhodnější a dokonalejší než v tom předchozím, ale jí to pořád není dost, a pořád jde dál, až nakonec skončí zase venku a bez chlapa. Sml57 Sml24 Tyhle dámy by měly držet pusinky a nefrflat, nebo je pánbu potrestá.

  1. na komentář reaguje Anai — #21
  2. na komentář reaguje OlgaMarie — #24
  superkarma: 2 19.03.2013, 14:15:27
 15. avatar
  [16] v.poho [*]

  Anai — #15 ...no jo, tak se přestěhují mimo Prahu, kde jsou nájmy menší. Sama mám plat nižší a zajistit jsem se z něho dokázala a rozhodně bych s někým, kdo mi je protivný a leze mi na nervy nebyla.Sml16

  Jenže "ten můj" mě nedotuje ani teď, no. Sml80

  To, že se dost žen bojí samoty je psychický problém a asi by v tom případě bylo na místě se poradit s odborníkem. Buď se sebou začít něco dělat (tj. přestat chlapa ostouzet a začít prostě věci řešit) anebo  si přiznat, že jsem teda šlápla vedle a odejít. I ten chlap má právo na spokojený vztah. Nemohu si pomoct, ale mně je víc líto těch chlapů, no.

  superkarma: 2 19.03.2013, 13:59:46
 16. [15] Anai [*]

  v.poho — #14 Chtěla jsem poukázat na problém žen, které prostě nechtějí žít samy - bojí se samoty! To je gro příběhů - nikoliv strach z existenční nejistoty - tím si obě ženy v podstatě odůvodňují, proč žijí s muži, kteří jim jdou na nervy! Božena i Elena totiž mají nadstandardní platy a uživit se umí docela dobře. To ale neznamená, že mají "našpórováno" tolik, aby se stačily dotovat, kdyby zůstaly bez práce. Z důchodu vypočítaného byť z vyššího příjmu (cca 35 tisíc hrubého v posledních 10 letech) uhradí tak maximálně náklady na bydlení menšího nájemního pražského bytu (přijde cca na 13 tisíc měsíčně) a možná telefon...

  1. na komentář reaguje v.poho — #16
  2. na komentář reaguje Rikina — #17
  superkarma: 0 19.03.2013, 13:44:43
 17. avatar
  [14] v.poho [*]

  Anai — #13 Všude hrozí vyhazovy ze dne na den. Akorát že v některých oblastech není potom šance zavadit o jinou práci, v tomhle je na tom Pha pořád ještě líp.

  Nemůžu si pomoct, ale ženy chodí do práce stejně jako muži, možná mají o něco nižší plat, ale oni ani ti chlapi ho často nemají kdovíjaký. Takže by si konečně měly uvědomit, že když chtějí rovnoprávnost, tak by taky měly být schopné se postarat samy o sebe a ne viset chlapovi na krku.

  A když by našly tu svoji big love, tak co? Nechají chlapa ať on si tu činži táhne sám (on je chlap, tak to přece zvládne) a přeparazitují se k jinému?

  Je spousta žen a mužů, kteří žijí sami a za cenu jistého uskromnění to zvládnou. Často i s dětmi. To není o tom, kolik si kdo vydělává, ale o tom, jaké má priority.

  No, třeba netráví dovolenou na Novém Zélandě....

  1. na komentář reaguje Anai — #15
  superkarma: 3 19.03.2013, 13:30:06
 18. [13] Anai [*]

  gerda — #5 Není to pošetilé! Znám spoustu SPOKOJENÝCH po padesátce zadaných žen - jednu nich jsem např. seznámila já a její vyvolený si jí vzal, je jim přes 60!

  Rikina — #1 Ono hlavně v Praze přežít jen z penze a bez vlastního bydlení fakt není legrace! Navíc tu hrozí skutečně ze dne na den výhazovy - všude!

  OlgaMarie — #3 Ti je milují a považují za nejlepší na světě! Sml30

  1. na komentář reaguje v.poho — #14
  superkarma: 0 19.03.2013, 13:13:32
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  to je smutné..chudáci chlapiSml68

  superkarma: 1 19.03.2013, 12:56:56
 20. [11] Trefa [*]

  Trefa:kazdy mame jinou povahu,musime jeden druhemu trochu ustupovat.pak se vse dobre vyresi.penize nejsou vsechno.i kdyz dnes nam mnohym chybi.ale mlada devcata jdou hlavne za penezi a ne laskou.

  superkarma: 0 19.03.2013, 11:45:48
 21. avatar
  [10] datura [*]

  Rikina — #1 no právě dnes je to hlavně o penězích, kdo by chtěl pod most, že jo Sml22

  superkarma: 0 19.03.2013, 10:00:23
 22. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Je přeci jedno, co to je za chlapa, když v sobě stejně nenajdou odvahu problém řešit. Tam to přeci musí začít. A když nejsou ony samy přesvědčeny o nároku na jakousi big love nebo prostě jen prince na bílém koni, tak to za ně asi nevyřeší nikdo.

  Ale souhlas...zlatej gauč Sml54

  superkarma: 0 19.03.2013, 09:03:30
 23. avatar
  [8] enka1 [*]

  Zlatej gaučSml24

  superkarma: 0 19.03.2013, 08:51:55
 24. avatar
  [7] carmi [*]

  gerda — #5 Život je pestrý. Mně bylo už pár let po padesátce, když jsem potkala novou lásku - jak romantickéSml16 Existenční jistotu jsem nehledala, zajistila jsem se existenčně samaSml57 

  superkarma: 2 19.03.2013, 08:27:53
 25. avatar
  [6] OlgaMarie [*]

  gerda — #5 Sousedka mi vyprávěla o své sestře, která se s manželem celý život hádala a nyní chodí s rybářskou stoličkou na hřbitov a pochvaluje si, jak si s ním konečně v klidu krásně popovídá.

  superkarma: 0 19.03.2013, 08:14:37
 26. avatar
  [5] gerda [*]

  Vždycky je něco za něco a v padesáti věřit, že potkám romantickou lásku? Pošetilé....Myslím, že spousta žen hledá spíš existenční jistotu, nemluvím o rozmazlených paničkách, které neznají všední starosti, ale o těch běžných. Co by se svým důchodem nevyžily, nemají na drahý penzion pro seniory, tak holt snášejí partnera s chybami. I proto, že o sobě vědí, že jich mají taky fůru. A je si s kým popovídat. Vím to od kamarádky, která po šedesátce ovdověla. Kladla mi na srdce, abych byla ráda a vážila si partnera dokud j - a  že nejsem tak sama jako teď ona. A ne, že by na něj kdysi nenadávala!Sml80

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #6
  2. na komentář reaguje carmi — #7
  3. na komentář reaguje Anai — #13
  superkarma: 0 19.03.2013, 08:06:10
 27. avatar
  [4] v.poho [*]

  Rikina — #1 Přesně tak. A co ti chlapi, ti si nezaslouží big lásku, ale jenom takovouhle big potvoru?Sml80

  Upřímně řečeno, je mi z tohoto typu žen na zvracení.

  A když je chlap opustí s někým jiným, tak co, budou tady hekat, jak je svět nespravedlivý a jak ten zlořád rozvrátil manželství (vztah), když ona byla ochotná se obětovat...

  superkarma: 2 19.03.2013, 07:46:40
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Rikina — #1  Sml22 Asi by koukaly, co si o soužití myslí ti jejich nesnesitelní muži.

  1. na komentář reaguje Anai — #13
  superkarma: 0 19.03.2013, 07:04:44
 29. avatar
  [2] Blueberry [*]

  Ja jsem mela pomerne stesti, vdala jsem se potreti ve triapadesati, muj manzel je jen o rok starsi a rozumime si. On me necha po vikendech pracovat a ja ho necham chodit na golf Sml30. Mame fantasticke spolecne dovolene, oba milujeme zvat pratele na vecere, ale jsme kazdy uplne jiny. Ja bych chtela nekoho, s kym bych mohla zvelebovat dum (on na manualni prace moc neni) a mit aspon dva psy (nema psy rad) a on by chtel golfovou sampionku. Ale protoze oba vime, ze nemuzeme mit, co chceme, jsme spolu spokojeni. Mohlo by to byt daleko horsi. Ale kdyby mi sel na nervy tak, jako tem panim v pribehu, tak bych ho okamzite opustila.

  superkarma: 0 19.03.2013, 01:36:10
 30. [1] Rikina [*]

  Čili shrnuto a podtrženo - peníze a majetek jsou holt na prvním místě. Sml80 U Eleny, Boženy...  i těch dvou nejmenovaných na konci článku. Jestli jsou cynické? No, vypočítavé zcela jistě. Cynická budu já a řeknu, že dobře jim tak, když jsou na prachy, mají, co chtěly. Existenční jistoty. Sml57 Sml24

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #3
  2. na komentář reaguje v.poho — #4
  3. na komentář reaguje datura — #10
  4. na komentář reaguje Anai — #13
  superkarma: 3 19.03.2013, 00:43:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme