Bulvár

Ženy jsou z Venuše a muži z Marsu


Žijeme vedle nich, a přesto jsme tak odlišní. Každé jejich gesto, pohledy do očí a modulace hlasu - jsou tak odlišné a právě tato skutečnost způsobuje problémy v komunikaci mezi námi, drsnými a soutěživými muži a ženami, jenž jsou jako rozkvetlé růže na poušti. Když se občas setkám s jednou svojí kamarádkou, jsem doslova fascinován tím, jak dokáže beze slov vyjádřit svůj pocit. Stačí se jen dívat.

Ženy používají mimiku a řeč těla lépe a s větším talentem než muži. Mezi muži taková mimika většinou není potřeba, protože nám stačí vyjádřit naše základní emoce: překvapení, vztek, radost, uznání, hrdost a smutek. Žena svými pohledy i mimikou vyjadřuje poměrně širokou škálu pocitů a emocí. S pocity a emocemi souvisí i jeden zásadní rozdíl. Muži jen velmi neradi vyjadřují, co cítí, což bývá pro ženy obtížně pochopitelné. Sedím v kanceláři s kolegou a naše hovory jsou čistě pracovní.

Nepopisujeme své pocity, omezujeme se jen na konstatování, že je venku příliš horko a projekt se musí dokončit do šesti hodin. Když naopak zabloudím ke kolegyním do jiných oddělení, slýchávám je, jak si každou chvilku vyměňují mezi sebou informace o svých pocitech. Neslyším drby nebo klepy, jak by si jiný myslel. Muž řekne například větu: "Ten obchod se mi vůbec nezdá." Žena řekne totéž, ale jinak: "Sama cítím, že se mi to nějak nelíbí. Mám z toho špatný pocit. Jsem smutná z toho, že ten obchod asi nevyjde."

Jednou jsem zkusil své kamarádce vyjádřit, jak vnímám svoji rozpolcenou duši. Jedna polovina by si chtěla najít dívku, jíž bych mohl psát básně pod rozkvetlým stromem, a druhá polovina je spíše samotářská. Začal jsem jí popisovat svůj pocit, ale příliš mi to nešlo. Nejsem zvyklý tak často hovořit o svých pocitech. Muži si myslí, že když mluví před ženami o svých pocitech, dělají něco špatně. Zkuste někdy promluvit s přítelkyní o tom, jak se cítíte. Myslím, že bude překvapená.

Velmi zajímavým zjištěním bylo, že muži poskytují vždy na otázku nějaké řešení, naopak ženy poskytují empatii. Vysvětlím na konkrétním příkladu ze života: přišel jsem jednou do práce a moje kolegyně mi začala vykládat, že nějaký přístroj nefunguje a ona z toho byla ráno docela rozrušená. Už jsem měl na jazyku vysvětlení: "Podle mého ten přístroj nefunguje, protože dodavatel nám nedal k dispozici manuál, ale je docela možné, že..." Potom jsem si vzpomněl na zásadní radu, že ženy obvykle chtějí nikoliv vysvětlení, ale empatii. Proto jsem své kolegyni odpověděl: "Ano, dovedu si představit jak jste se asi cítila, když jste zjistila, že ten přístroj nefunguje. Cítil bych se na vašem místě úplně stejně." Byl jsem překvapen tím, že má kolegyně skutečně nechtěla znát řešení, ale potřebovala poskytnout empatii.

Spojil jsem si to jako mozaiku a vzpomněl si na svoji kamarádku, které jsem vysvětloval svoji rozpolcenost duše. Čekal jsem, že mi poradí a poskytne řešení. Namísto toho byla empatická a vyjádřila, že chápe, jak se cítím. Pokud vám tedy žena sdělí problém, zhodnoťte situaci a poskytněte jí empatii. Jestliže bude chtít jen empatii, bude spokojená a odejde. V opačném případě svoji žádost zopakuje a vy jí můžete poskytnout řešení.

Ze zlomků zajímavých odlišností mezi námi muži a ženami vybírám řeč, která je základním prostředkem komunikace. Žena zkoumá skrytá poselství, doslova se do slov začítají a analyzují hovor. Muži jsou věcnější, neuvažují, proč bylo to řečeno a nebo nebylo. Hlas muže je hrubší, bez jemných modulací. Řeč muže obsahuje na rozdíl od ženy více gramatických nesrovnalostí. Určitým problémem v komunikaci mezi mužem a ženou mohou být právě tato skrytá poselství v řeči nebo pohybech.

Žena si kupříkladu myslí, jak dává muži zřetelně najevo svoji náklonnost a naprosto nechápe, proč se muž k něčemu nerozhoupe. Z vlastní zkušenosti vím, že se raději řídím fakty než svými pocity, kterým nemohu za každých okolností věřit. Ženy se naopak řídí svými pocity. Když jsme se zastavili u řeči, dodávám poslední zjištění odborníků na mezilidské vztahy. Smích ženy může mít různé významy: vysoký smích odrazuje muže od případné agrese. Proto se pubertální dívky mezi sebou tak chichotají, když kolem nich prochází urostlý gentleman. Dívkám se sice muž líbí, ale zároveň mají obavu, že by s nimi chtěl navázat hlubší vztah. Proto si od něho udržují odstup hihňáním. Naopak pokud je muž ženě sympatický, směje se žena v jeho přítomnosti hlubším hlasem než obvykle.

Odlišnost mužů a žen asi nejlépe vystihuje můj oblíbený vtip. Dámy mi prominou, ale nemohu si ho nechat pro sebe. Rybář vyloví zlatou rybku, připravuje si pánvičku, ale hned vzápětí se ozve její klasická prosba: "Když mě nesníš, splním ti jedno přání". Chlapík se zamyslí a povídá: "Dobrá. Tak udělej od tohoto ostrova dálnici ke druhému ostrovu, který vidíš táámhle." Rybka se zachmuří a odvětí: "To je příliš těžký úkol. Máš tam něco lehčího?" Rybář se rozpačitě podrbe na hlavě a potom povídá: "Tak jo. Chtěl bych poznat, jakým způsobem ženy myslí." Chvilku je ticho a potom se ozve znovu rybka: "A tu dálnici jsi chtěl čtyřproudovou, se světlama po straně..."

Ketíček (snad gentleman)


Knihu jsem nečetla, ale vždycky když jdu okolo ní, říkám si, že na tom něco bude. Ale nezkoumám. Každý v sobě máme kus z Marsu a kus z Venuše a záleží jen na poměru.

Kdo má dnes učit společenskému chování? Rodina? Škola?
Máte doma puberťáka - gentlemana?
Není dnes ortodoxní gentleman spíš jen podivín?
Jaké bylo gentlemanství před sto lety? Padesáti? Dnes?

Vymřeli gentlemani?
Obrací se Guth v hrobě?
Jste ze slušného chování v rozpacích?
Co gentlemanství a feministky?
Společenské konvence = přežitek?
Společenské chování?
Jsem hvězda salónů!
Co se dnes učí v tanečních?
Napište a možná vás odměníme.

redakce@zena-in.cz


 

   
22.11.2005 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [29] MartinaC [*]

  hezky napsany

  superkarma: 0 06.08.2006, 15:31:48
 2. avatar
  [28] Cleara [*]

  Nebrala bych nic dogmaticky, ale myslím, že na tom něco bude. Ketíčku , kašli na to, že Tě někdo kritizuje. Každý má jiný názor a vždycky se najdou tací, co něco budou kritizovat. Nemá cenu jim jejich názor vyvracet, nebo se nad tím rozčilovat. Mě se ten článek líbí a myslím, že diskuze mě motivovala, abych si tu knížku přečetla. Sama jsem tu našla hromadu věcí, které jsem na sobě nebo ostaních pozorovala.

  superkarma: 0 27.12.2005, 20:19:41
 3. avatar
  [27] Suzanne [*]

  Já tomu nějak nerozumím

  superkarma: 0 22.11.2005, 22:03:00
 4. [26] hanca20 [*]

  Momentálně to čtu a musím říct, že mě to vůbec nezaujalo, a že mám různých zkušeností!!

  superkarma: 0 22.11.2005, 18:45:03
 5. [24] ValerieM [*]

  keticek: Nebreč. Já už si na to zvykla. Jeden čas jsem psala články ke všem tématům (mě se líbily), ale nikd yjsem za to nic nedostala.

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:21:23
 6. avatar
  [23] Lucie25 [*]

  Vztahy mužů a žen jsou výborně rozebrány v divadelní hře CAVEMAN - hrají to teď v Divadle u hasičů v Praze - moc doporučuji. Je to sranda od začátku do konce.

  superkarma: 0 22.11.2005, 14:10:56
 7. [20] ValerieM [*]

  keticek: Mě si nezklamal. Ale nejspíš sebe, protože s tímto spisovatelským talentem bys tu knížku napsat měl (a s tímto pozorovacím talentem).

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:16:30
 8. avatar
  [19] tyrkys [*]

  Lowel: na těchto příručkách ulítavají spíš baby. Neznám chlapa, co by to žral. A vlastně ani ženskou.

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:05:51
 9. avatar
  [18] tyrkys [*]

  tyrkys: kristepane - samosřejmě blábolY . Sorry...

  superkarma: 0 22.11.2005, 13:03:06
 10. avatar
  [16] tyrkys [*]

  je mi líto těch, které se takovýmito bláboli řídí

  superkarma: 0 22.11.2005, 12:51:22
 11. avatar
  [15] Luciš [*]

  Tak to já říkám, že sem nas*aná, že se s tím musím zas drbat, když je to na ***** a tak nějak podobně si v kromě mě v mužském kolektivu vyjadřujem soucítění

  superkarma: 0 22.11.2005, 12:46:51
 12. avatar
  [11] k@tchabinka [*]

  Empatie muzum velmi chybi.. kuprikladu .. "Zkus se na to podivat z me strany.. z meho uhlu " jim nic nerika. Skoda.

  superkarma: 0 22.11.2005, 12:20:58
 13. avatar
  [10] k@tchabinka [*]

  Jsou zeny, ktere dokazou by tak vecne tak, ze trumfnou vetsinu muzu. Jsou muzi, kteri nedokazi najit reseni ani kdyz mu jej nakreslite. Nesoudila bych kdo je a neni pripravenejsi.

  superkarma: 0 22.11.2005, 12:19:31
 14. avatar
  [7] Meander [*]

  Opravte mě, jestli se mýlím, ale řekla bych, že obě pohlaví jsou ze Země On tyhle bludy někdo bere vážně?

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:59:25
 15. [6] ValerieM [*]

  Hezký příspěvek, ale příště ať neopisuje z té knihy tak doslova. Vlastní názor by taky bodl. Příspěvky jako úryvky z knih bysme tu mohly psát všechny.

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:56:25
 16. [5] a.... [*]

  si teda dovoluju tvrdit, že autor tohoto výroku ženám moc nerozumí.Přečetla jsem od něj několik knih a jím popisované chování žen mě přišlo dost mimo-nebo že by americké ženy byly jiné než ty naše??? Absolutně nesouhlasím s tím, že předkádat nějaké "řešení" je typicky mužské- to dělám taky a vždy-nač tlachat o ničem.O svých pocitech taky většinou nemluvím- jen dávám průchod svému vzteku, ale to pánové ještě daleko ve větší míře.Jinak za největší chybu, kterou ženy dělají považuju to, že o mužích přemýšlí a to stylem-jak to asi myslel??? Prostě teorie tohoto pána mě přijdou jen jako velmi povrchní náhled na průměrnou (americkou)ženu nezabývající se ničím jiným, než svou rodinou, manželem a domácností

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:44:37
 17. [4] Rikina [*]

  Dovolila bych si souhlasit s editorkou Markétou - nezkoumat. Nic proti p.Grayovi a jeho příručkám, ale přece si nikdo nemůže doopravdy myslet, že po přelouskání jedné či více knih rázem bude vědět " jak na ni - na něj"? "Každý rozdíl je hoden lásky..." - tolik K.Čapek

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:16:08
 18. avatar
  [3] olafka [*]

  Já tuhle nečetla, ale mám doma tu další - proč muži lžou a ženy pláčou vtip - ON je rozladěn, protože naši prohráli v hokeji, ONA si myslí, že už není pro něj dost atraktivní, aby se s ní miloval to není vtip, to je běžná situace

  superkarma: 0 22.11.2005, 11:01:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme