Rodina

Ženská sterilizace

Ženská sterilizace je lékařský výkon, který zabraňuje plodnosti, aniž jsou odstraněny nebo poškozeny pohlavní žlázy ženy, vaječníky.

Princip metody

Lékař provede uzavření vejcovodů, čímž se zabrání postupu spermií a naopak i transportu vajíčka do dělohy. Tím se zcela zamezí oplodnění. Vejcovody mohou být uzavřeny buď pomocí speciálních uzávěrů (klipů nebo kroužků), přerušeny mechanicky nebo působením tepla, anebo být jednoduše uzavřeny stehem.

Jak se ženská sterilizace provádí?

Ženskou sterilizaci je možno provést klasicky, při otevření břišní stěny (odborný výraz laparotomicky) a nebo pouze z jednoho vpichu, který se vede přes stěnu břicha v místě pod pupkem (odborný výraz laparoskopicky). Existuje ještě jedna možnost, a to je sterilizace provedená přes dutinu dělohy (odborný výraz hysteroskopicky), které se ale téměř neprovádí, její účinnost ve srovnání s předchozími dvěma metodami je podstatně nižší.

S rozvojem endoskopických operačních technik až na výjimky (sterilizace při císařském řezu) zcela ustoupily metody sterilizace při otevřeném břiše. Laparkoskopicky je možné přerušit vejcovod elektrickým proudem, naložením kroužků, např Yoonovy kroužky nebo svorek, které byly v USA nazvány po jejich autorovi, plzeňském rodákovi - Hulka clip, a nebo odstraněním celých vejcovodů. Účinnost endoskopicky provedené sterilizace je vysoká a komplikace jsou zřídkavé.

Zůstanu po sterilizaci ženou?

Málokterý medicínský postup je opředen tolika mýty a falešnými představami jako dobrovolná sterilizace. Většina žen zaujímá vůči sterilizaci zdrženlivý a někdy až nepřátelský postoj. Příčinou je zřejmě vědomí, že tato metoda dříve představovala neodvratnou ztrátu možnosti mít dítě. Avšak dotazníkovou studií se zjistilo, že téměř každý třetí občan v České republice neví, oč se vlastně jedná. Lidé si nejčastěji pletou sterilizaci s kastrací. Jenže při kastraci se odstraňují zárodečné žlázy, kdežto po sterilizaci není narušena hormonální činnost ženy, která zcela normálně menstruuje a s nenarušenou kvalitou prožívá sexuální život. Moderní medicína odstranila i onu tolik obávanou neodvratnost - mít v případě potřeby dítě. Pokud se žena po sterilizaci rozhodne mít dítě, pomůže dnes využít metody „in vitro sterilizace“.

Výhody

Jedná se o vysoce účinný druh antikoncepce. Žena nemusí pamatovat na to, aby si vzala tabletku. Laparoskopie představuje relativně jednoduchou operaci, která většinou nenese vysoká rizika komplikací. Provádí se během jednodenní hospitalizace nebo i jako ambulantní výkon s krátkodobou pracovní neschopností.

Nevýhody

Obvyklé operační a anesteziologické riziko, které je však velmi nízké. Není vhodná pro ženy, které nejsou definitivně rozhodnuty nemít další potomky.

Podle naší legislativy může být sterilizace provedena pouze ze zdravotních indikací, které jsou uvedeny ve Věstníku ministerstva zdravotnictví. Podle vyhlášky z roku 1972!!! lze sterilizaci povolit pouze z vážných zdravotních důvodů. Výjimku tvoří dobrovolná sterilizace u ženy, která má již čtyři žijící děti. Pokud jí je víc než 35 let, pak jí stačí děti tři. Žádost o sterilizaci schvaluje sterilizační komise. Bez zdravotní indikace nelze zatím v České republice sterilizaci provést. V mnoha zemích se stala dobrovolná sterilizace široce rozšířenou metodou plánovaného rodičovství.

Sterilizace při císařském řezu

Zvláštní situace nastává, pokud žena musí podstoupit již třetí císařský řez. Zde legislativa umožňuje vykonat sterilizaci na přání ženy jednodušším administrativním způsobem, pouze po podání jednoduché žádosti, kterou musí podepsat žadatelka, manžel nebo partner a dva lékaři, z nichž jeden bývá primář příslušného gynekologicko-porodnického oddělení.

Příklad:

Těhotnou čeká třetí císařský řez. Protože po dvou předchozích císařských řezech se v České republice již těhotné nepovoluje rodit přirozeně (obavy z prasknutí opakovaně operované dělohy během samovolného porodu porodu), lékař v poradně pro těhotné ženu seznámí s možností sterilizace ze zdravotních důvodů (při čtvrtém těhotenství po třech předchozích císařských řezech je již riziko prasknutí dělohy i během těhotenství velmi vysoké), která by se provedla během císařského řezu, když je při operaci otevřené břicho, tedy laparotomický postup. Lékař ženě vše vysvětlí, ale výkon pouze navrhne. Žena pak musí se sterilizací souhlasit, pokud nesouhlasí, pak porodník ani během třetího císařského řezu prostě sterilizaci nesmí provést.

Pokud žena písemně podepíše souhlas, pak se sterilizace provádí i při otevření břicha různými způsoby. Nejčastěji se stehem podváží oba vejcovody, které se pak ještě mechanicky přeruší, aby byl výkon co nejspolehlivější. U nepatrného počtu žen se totiž může stát, že i stehem podvázaný vejcovod se může opět stát průchodným a žena může otěhotnět. Příroda je prostě někdy mocná čarodějka.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

   
06.05.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [23] Ťapina [*]

  risina: Proboha, vždyť je to jedna buňka! Víš kolik buněk se ti denně v těle vstřebá? Milióny, stejně jako milióny nových vzniknou

  superkarma: 0 07.05.2004, 12:49:09
 2. avatar
  [21] risina [*]

  Ťapina: Jedna za měsíc, 13 do roka? Kam se vstřebá?

  superkarma: 0 07.05.2004, 10:34:57
 3. avatar
  [20] Ťapina [*]

  risina: Vstřebá se. S jednou bezprizorní buňkou si tělo poradí.

  superkarma: 0 06.05.2004, 22:03:34
 4. avatar
  [19] risina [*]

  Ještě by mě zajímalo, kam se poděje to vajíčko, uvolněné z vaječníku, když probíhá normální menstruační cyklus a do dělohy a pak ven se nemá kudy dostat??

  superkarma: 0 06.05.2004, 20:19:50
 5. avatar
  [18] risina [*]

  Taky je tam "pokud žena písemně podepíše" - to je taky nějaká divná formulace, ne? Sterilizaci mi nabízela paní doktorka na porodním sále, když jsem takřka v pětatřiceti rodila své třetí dítě (ne císařem, normálně a bez komplikací). Přestože už další dítě nechci, neodhodlala jsem se k tomu, dál mám tělísko - taky mi to někde v hloubi duše připadá jako svatokrádež a příliš velký zásah do přirozeného průběhu věcí...

  superkarma: 0 06.05.2004, 20:18:22
 6. avatar
  [17] Vivian [*]

  myslím, že v článku je podstatný překlep - "Pokud se žena po sterilizaci rozhodne mít dítě, pomůže dnes využít metody „in vitro sterilizace“. - neslouží k oplodnění spíš "in-vitro fertilizace"?

  superkarma: 0 06.05.2004, 19:03:26
 7. avatar
  [16] Saturninka [*]

  Pařízek: Děkuji za odpověď, pane doktore. Tak nějak mi to vysvětloval i můj gynekolog - tedy to ohledně možné neprůchodnosti po odstranění svorek. Akorát tedy neměl ani ponětí, že nějaké svorky existují .
  No - a o tom to je - já vím, že by to byl ideální způsob antikoncepce pro mne, jenžeeee.... Připadala bych si jako "půlžena" a navíc - co když mi na "starý kolena" rupne v kebuli a budu chtít ještě dalšího človíčka do rodiny ??? Prostě se to ve mne pere a nejsem přesvědčená o tom, že sterilizaci chci. Spoléhám tedy zatím na tělísko, které se mi sune a sune a sune a sune a doufám, že se nevysune .... To mi připomíná, že musím zaběhnout na kontrolu. Hezký den přeji !

  superkarma: 0 06.05.2004, 15:35:48
 8. avatar
  [14] Alousek [*]

  Pred nejakou dobou mluvila v TV nejaka pani, ktera se po 3 detech nechala sterilizovat.Navzdory zakroku otehotnela znovu

  superkarma: 0 06.05.2004, 15:08:51
 9. avatar
  [11] zlato [*]

  Mam sterilizaci a nepocitila jsem vubec zadnou zmenu.Vse funguje,jak ma.

  superkarma: 0 06.05.2004, 14:18:39
 10. avatar
  [8] sarobrouk [*]

  vila.amalka: To je blbost, většina žen chce být muž, aby nemusela být plodná. To není žádné terno bez kteréhos e nedá žít.

  superkarma: 0 06.05.2004, 11:05:03
 11. avatar
  [7] sarobrouk [*]

  Kámoška nemá děti, ani je mít ze zdravotních důvodů nemůže, takže podstoupila sterilizaci. A je furt stejná, i psychicky, tak nevím Jaruško, napiš víc o těch problémech.

  superkarma: 0 06.05.2004, 11:01:24
 12. avatar
  [6] Saturninka [*]

  Jojo - vzhledem k tomu, že nemůžu mít hormonální antikoncepci, prezervativy nesnáším a tělísko mám už třetí v pořadí a nedělá dobrotu, děti mám 2 a zdravotních problémů podstatně víc , také mi navrhli sterilizaci . Ale nějak se do toho nedokážu pustit, stále nějaké ALE ve mne hlodá, mám strach, takové to CO KDYBY.... takže enbude NIC.
  Jo - také jsem četla na internetu (cca 2 roky zpět) článek o sterilizaci způsobem, který jsem se pak už nikde nedočetla a navíc ten článek a stránky zmizely . Ptala jsem se na to svého gynekologa a jen kroutil hlavou . Měly to být jakési minipidi svorky, kterými se vejcovody přiškrtí a v případě, že si to žena rozmyslí, se zase dají odstranit.
  Co vy na to, pane doktore ???

  superkarma: 0 06.05.2004, 10:57:20
 13. [5] dolsve [*]

  Tento zákrok jsem podstoupila v létě, navrhli mi ho v nemocnici. O jeden vaječník jsem přišla před 20-ti lety a teď jsem podstoupila při gyn. zákroku i sterilizaci druhého. Vzhledem k tomu, že je mi 40 let (mám 2 děti), jsem velmi spokojena a myslím si, že o žádných psychických problémech nemůže být ani řeč. Škoda, že to nešlo dřív. Doporučila bych to všem a klidně bych posunula i tu věkovou hranici nahoru.

  superkarma: 0 06.05.2004, 09:41:35
 14. avatar
  [1] Jarunka [*]

  Take me byla nabidnuta sterilizace, kdyz jsem byla na cisarskem rezu. Odmitla jsem ji a myslim, ze nemam ceho litovat. Deti sice uz nechci, ale neco me na tom vadilo. Asi to, ze znam par zen, ktere sterilizaci podstoupily a vetsina s tim problemy ma

  superkarma: 0 06.05.2004, 00:20:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme