.

Ženská rivalita a žárlivost: Opravdu je vrozená?

Vztahy

Ženská rivalita a žárlivost: Opravdu je vrozená?

Přátelství je pro ženy jednou z nejdůležitějších věcí v životě, přesto je právě ženské přátelství častým terčem vtipů. Důvody jsou jasné: pověstná ženská rivalita, žárlivost a pomluvy.

rivalita

Jde o typickou ženskou náturu? Narodily se ženy s nezdolnou žárlivostí a rivalitou vůči sobě? Většina mužů se domnívá, že ano, a dokazují to i dotazníky, z nichž ženy v roli šéfek hodnocené svými podřízenými ženami, vycházejí převážně negativně.
Kde se ono „typické ženské chování“ vůbec bere, není-li vrozené?
Podle americké autorky, psycholožky a feministky Shere Hiteové je to způsobeno tím, že ženy jsou od dětství vychovávány v přesvědčení, že by měly být k ostatním milé, ochotné pomoci a vyhýbat se konfliktům. Podle Hiteové pak dochází k tomu, že ve svých „bojích“ ženy nedokážou být stejně otevřené a přímé jako většina mužů. Namísto toho mezi sebou užívají poněkud podlé a zákeřné „zbraně“.

Jak bojují ženy?

Dlouhá léta se vztahům mezi ženami věnovala také americká psycholožka Maryanne Fisher. Podle ní ženy především v soupeření o přízeň jednoho muže používají dvě hlavní strategie: První je sebevylepšování  (například držení diety kvůli lepší postavě), druhá strategie je shazování konkurence (Chudinka Alice, má po těch levných líčidlech úplně zničenou pleť, je mi jí tak líto.)
První taktika je podle Fisherové používanější, protože nestaví dotyčnou do záporné pozice. Shazování konkurentky sice rovněž funguje, ale je vnímáno jako laciné gesto agresorky.
„Celý rok jsem se potýkala s nenávistí kolegyně,“ říká například třicetiletá Radka. „Nevěděla jsem, proč mě tak nesnáší a proč se ke mně i jiní chovají tak odměřeně. Teprve po roce jsem zjistila, že na mě prostě žárlí, protože mě podezřívala, že mám něco s kolegou, na kterého si dělala zálusk. Vrcholem bylo, když jsem se dozvěděla, že o mně ve firmě roznáší, že spím s klienty. Při konfrontaci ale pochopitelně vše popřela,“ zlobí se Radka, která si myslí, že proti pomluvám a zlým jazykům závistivých kolegyň není obrany.
Dalším zajímavým jevem podle psychologů je fakt, proč se i úspěšné ženy raději obklopují muži. Podle Hiteové to není proto, že by považovaly ostatní ženy za neschopné, ale pramení to pouze z obavy, že v ženském uskupení nebudou působit dostatečně seriózně a nezískají potřebný profesní respekt. To také vysvětluje, proč se jen málokdy žena na poradách zastane ženy při konfrontaci názorů.

Když ho měla ona, proč ne já?

Ženy však nebojují jen proti svým kolegyním v práci. Rivalita je častá i v dobrých přátelstvích.
Pětadvacetiletá Ivana je velmi oblíbená a má tři velmi pevná přátelství. Každou ze svých kamarádek však pravidelně za jejími zády pomlouvá.
„Mám Lucku ráda, ale je tak hloupá!“ vyšiluje například kvůli jedné ze svých kamarádek. O druhé zase říká, že je závistivá a nepřejícná, další je podle ní pro změnu líná a neschopná si najít lepší práci…
Kapitolou samou pro sebe je partner kamarádky. Pochopitelně by měl zůstat tabu, to je však těžké pro ty, které mají pocit, že jsou mnohem ošklivější než jejich kamarádka a přály by si být alespoň na chvíli v její kůži. Spát s partnerem své kamarádky je pro ně vlastně alespoň kousek uloupeného a vytouženého života té druhé. I v těchto případech se podle Shere Hiteové jedná o zakřiknuté sebevědomí a neschopnost komunikovat na rovinu. To, že by takové chování bylo ženám vrozené popírá, naopak je přesvědčena, že ženy k jejich nelichotivému jednání vede sama společnost.

Kam dál?

   
02.05.2011 - Ona s ní - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. avatar
  [9] denkas [*]

  Musim se přidat.V práci byli někteří chlapi takové drbny.že kam se na ně ženský hrabou!!Třeba náš mistr! Ještě chodil od jedněch k druhým a popichoval ,překrucoval,..

  superkarma: 0 03.05.2011, 18:02:26
 2. avatar
  [8] ramborka [*]

  Chlapi jsou slepičí prdelky, v hospodě toho navykládají Sml22

  superkarma: 0 02.05.2011, 22:49:21
 3. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Rivalita, žárlivost a pomluvy? Pak to není přátelstvíSml23 To si můžou dělat "známé", ale nikoli opravdové kamarádky. A rozhodně to není doménou žen. Měla jsem tu čest účastnit se v rodinné firmě fungování 25ti členného kolektivu mužůSml57

  superkarma: 0 02.05.2011, 22:42:49
 4. avatar
  [6] danae [*]

  Pracuji s muži. Jsme tam jen 3 ženské. Ale co chlapi nadrbou, to jsem na žádné babské slezině nezažila. Vědí všechno, co, kde, za kolik a na co...Já na drby nejsem, ale když chci cokoli vědět, stačí se zeptat. Odpověď z některé strany příjde Sml24

  superkarma: 0 02.05.2011, 18:28:26
 5. [5] gabcahovorkova [*]

  Anime Otaku — #2 Naprosto souhlasím, je to tak. Sml30

  superkarma: 0 02.05.2011, 11:10:41
 6. avatar
  [4] Altamora [*]

  Anime Otaku — #2 Souhlasím s tebou. Chlapi jsou větší drbny než ženy a jsou schopní neuvěřitelných podrazů. Není to pohlavím, je to povahou.

  superkarma: 0 02.05.2011, 09:38:12
 7. avatar
  [3] RenataP [*]

  Anime Otaku — #2 jo? Poděl se...

  já taky chlapy podezřívám, že co se týče drbů - i pikantních ze svých vlastních ložnic - tak je to na mdloby Sml30

  Jinak souhlas, já  v tomhle směru asi taky nejsem ženská, takže se raději nevyjadřuju....Sml54

  superkarma: 0 02.05.2011, 08:48:24
 8. [2] Anime Otaku [*]

  Mě spíš přijde, že takové chování některým ženám vštipují právě články tohoto typu. Každý jsme originál a to že někdo žárlí na nějaký životní či pracovní úspěch, nebo že pomlouvá za zády se děje podle mě ve stejné míře mezi muži a ženami. Jen to o sobě vzájemně tolik nevíme, protože v promíchaném kolektivu se každý takové "nežádoucí" chování snaží skrýt.

  Já jendou měla možnost nepozorovaně "nahlédnout" do mužské konverzace (to je když v šatnách je zeď tvořena poze sádrokartonem) a nestačila jsem se divit, pokud jsou ženy považovány za drbny, pak muži je v tomto bez problémů předčí Sml30

  1. na komentář reaguje RenataP — #3
  2. na komentář reaguje Altamora — #4
  3. na komentář reaguje gabcahovorkova — #5
  superkarma: 3 02.05.2011, 08:12:06
 9. [1] Anai [*]

  Asi v tomhle bodě nejsem ženská ... zato na té druhé straně zřejmě trpím závistí, i když vysvětlí mi někdo, proč i od bohatších, hezčích, mladších a chytřejších kamarádek či kolegyň????? Vztah mám, ale z vnějšího hlediska totálně neperspektivní, vydělává dost a bere mě na drahé dovolené, také já po večerech pracuju na II. úvazku, vše za cenu toho, že neznáme krom té dovolené žádnou kulturu, sport, společnost a společné výlety zřídkakdy....Ale asi tohle fakt k tomu všemu směřuje - neuvěřitelné! Sml80Sml80Sml80 

  superkarma: 0 02.05.2011, 08:04:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme