Domácnost

Ženská ke škopku, chlap na gauč?


„Tohle je přece ženská práce!“ argumentují často muži, když jim žena naznačí, aby: vynesli odpadky, utřeli nádobí, pověsili prádlo...

Jejich výmluvy pak často vyvolávají manželské rozepře. Jeden z dvojice má pocit, že doma dělá víc než druhý, ten si zas myslí, že se domácnosti věnuje až až.

Je to zvláštní. Po celé věky – už od prvobytně pospolné společnosti – se práce dělí podle příslušnosti k jednomu nebo druhému pohlaví. Původně byl typicky mužskou prací lov zvířat a typicky ženskou sběr plodin a obstarávání potravy.

Dnes jsou za typicky mužské domácí práce považovány vrtání, šroubování nebo bušení kladivem, za typicky ženské práce pak praní a žehlení, vaření a úklid.

Každý z nás doma vykonává nějaké práce. Sociologové sestavili malou anketu se vzorkem stovky mužů a žen, zadaných i nezadaných, různých věkových kategorií. Podle průzkumu dvě třetiny všech dotázaných tvrdily, že teoreticky domácí práce na mužské a ženské nerozlišují. 

Zbývající třetina mužské a ženské práce odlišuje, z toho se dvanáct respondentů (všichni nad 50 let) domnívá, že se některé práce pro druhé pohlaví nehodí. Byly to především takzvané ženské práce jako žehlení a utírání prachu, které se podle nich pro muže nehodí. Muž za žehlicím prknem nebo s prachovkou v ruce jim připadá „směšný a nedůstojný“, muž s hadrem na podlahu není muž.

Ať každý dělá to, v čem je lepší!

Zajímavé je praktické rozdělení domácích prací u dotazovaných, kteří je teoreticky na mužské a ženské nerozlišují. Naprostá většina z nich totiž přiznala, že se v jejich domácnostech ženy většinou starají o úklid a muži mají na starost technický stav auta a tu a tam přivrtají nějakou tu poličku.

Ženy také zvládnou drobné opravy, výměna žárovky je samozřejmostí, svedou nahodit pojistky, vědí, kde má auto chladič a kde se vyměňuje olej, mnohé se nebojí ani vrtačky a zvládnou podle návodu sestavit nesmontovaný nábytek.

Přesto to nedělají běžně, ale jen tehdy, když není zbytí. Tyto práce totiž považují za „neutrální“. Ženské účastnice ankety také některé práce nepovažují za mužské, ale za těžké – v tom smyslu, že je k nim zapotřebí víc síly. Takové práce pak má dělat ten, kdo má v domácnosti větší sílu, tedy vlastně nakonec muž.

Potom existují práce, kde žádná síla není potřeba, ale je k nim nutný určitý cit pro detail. Do této kategorie spadá například žehlení, ale i utírání prachu. I když by se mohlo zdát, že to dělají naschvál, muži si takových maličkostí jako „vrásky“ na košili nebo nevytřené rohy v rohu nábytku prostě nevšimnou.

Pokud jde například o praní prádla, muži už začali rozlišovat a třídí prádlo na bíle a barevné.  Ale nemají už takový cit pro různé materiály a často neodhadnou správnou teplotu praní a vyperou společně hedvábnou blůzku, vlněný svetr a bavlněné trenýrky. „Vždyť to bylo všechno modré!?“ diví se potom při sčítání škod.

No a pak tu jsou práce, které nevyžadují žádné zvláštní dovednosti ani sílu. Nakupování, věšení prádla, mytí nádobí...

Pětatřicetiletá manažerka Kateřina říká: Pracuji v průměru deset, dvanáct hodin denně. Můj manžel osm. Proč bych to měla být já, kdo doma nastoupí na druhou směnu a zastaví se až večer? Když po manželovi něco chci, nikdy neříkám, aby mi pomohl. Proč pomohl? Není to přece jenom moje domácnost. Je stejně tak i jeho!

Protože vyrostl v rodině, kde všechno dělala maminka, zatímco mužští členové si po návratu četli noviny, trvalo to dlouho, než jsme se spolu domluvili na nějakých pravidlech. Ale zlepšuje se to. Jen nesmím říkat před jeho kamarády, že pere.

Přestože se situace pro ženy oproti minulosti zlepšila, jsou to podle empirických studií pořád ženy, kdo vykonává převážnou část práce v domácnosti, a to i v případě, že v zaměstnání tráví stejně, nebo dokonce více času než muži.

V roce 2002 proběhlo v České republice v rámci mezinárodního projektu ISSP výzkumné šetření (pod záštitou Sociologického ústavu AV ČR), na jehož základě  se ukázalo, že české ženy věnují domácím pracím v průměru dvakrát víc času než čeští muži (přesně 23 a půl hodiny ku 11 hodinám a 42 minutám).

Co se týče Evropy, na nespravedlivé rozdělení domácích prací si nejméně stěžují ženy ve skandinávských zemích a ve Francii. Víc než třetina Skandinávek v průzkumech uvádí, že si s partnerem domácí práce spravedlivě dělí v závislosti na tom, jak dlouhý čas kdo tráví v zaměstnání.

Nejméně času tráví prací v domácnosti Norky – 12 hodin týdně, Francouzky, Finky, Dánky a Švédky 13. To je o víc než deset hodin méně než u nás!

Podobně jako v ČR jsou na tom ženy z dalších postsocialistických zemí, ale také například Španělky, Irky nebo Němky. Těm rovněž zabírají domácí práce přes 20 hodin týdně.

Zdroj: Moje psychologie

   
09.03.2009 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [104] ILIINES [*]

  No ja nevim,ale k tomu casu malo stravenych pri uklizeni a vareni,bych pridala i anglicanky se skotkama.Vse do mikrovlnky a je to,na uklid si nekoho zavolaji a je to.Vidim to denne,bydlim mezi nima.Maji se dobre co se tyce casu.

  superkarma: 0 10.03.2011, 16:12:00
 2. avatar
  [103] sas [*]

  "Jak si to uděláš, takové to máš". Platí to hlavně na děti. Když se vychovávají podle ženských a mužských prací, tak se nelze divit. Kolega je na otcovské dovolené druhým rokem a ani mu to nevadí. Znám jeho maminku a ta ho zapřahovala podle toho, co bylo potřeba.

  superkarma: 0 10.03.2009, 17:27:13
 3. avatar
  [102] shb [*]

  átéčko:

  superkarma: 0 10.03.2009, 15:14:07
 4. avatar
  [101] Světýlko [*]

  Mám už léta takovou metodu na uklízení(můj bývalý tomu říkal BAGR): sbírám po cestě (tedy z místnosti do jiné místnosti) věci, které se mají uklidit a průběžně je po cestě odkládám tam, kam patří. Ušetří to spoustu času , kroků a námahy. Čas využívám na úplně jiné radosti...
  Kdo je Yao - to je nějaký přechytralý spasitel?

  superkarma: 0 10.03.2009, 14:56:19
 5. avatar
  [100] Ťapina [*]

  Nám by paní na úklid moc nepomohla, asi by se chuděra ztěží propracovávala k nějakým povrchům, které by bylo možno uklízet. Za to robotický vysavač nás celkem naučil pořádnosti - ten nic neskládá do komínků a nesnáší na hromadu, co mu stojí v cestě, to namotá na kartáče, zmuchlá, zašantročí pod skříň. Podlahy už udržujeme bordeluprázdné

  superkarma: 0 10.03.2009, 10:20:59
 6. avatar
  [99] Tesay [*]

  werka: *Kotě*: paní na úklid oblečení max. poskládá do komínku, písemnosti, účty apod. zakládám do šanonu hned jak po přečtení, takže žádné nedorozumění nehrozí. Paní která k nám chodí uklízet je naše zákaznice - dělali jsme jí dům a doplatek si odpracovává. Spokojenost vládne na obou stranách .

  superkarma: 0 10.03.2009, 07:53:12
 7. avatar
  [98] Dudlajlama [*]

  átéčko:# 80 Useda, previt, useda

  superkarma: 0 10.03.2009, 02:00:31
 8. [97] Rikina [*]

  Za typicky mužskou práci pokládám otvírání lahví vína. Samozřejmě že si je umím otevřít samostatně, ale je-li muž po ruce, je příjemné nechat se obsloužit...

  Ad uklízecí paní - tu máme na pracovišti, a má přísně nakázáno nedotýkati se papírů ani na zem spadlých, a to ani v případě, že jsou zmačkané. Zhusta i takový nehezky vypadající cár papíru může být klientův důležitý daňový doklad. Takže luxuje opatrně kolem nich.

  superkarma: 0 10.03.2009, 00:06:53
 9. avatar
  [96] *Kotě* [*]

  7kraska: mě uklízecí paní naučila uklízet si papíry, oblečení šperky, knihy a podobně průběžně - už několikrát se mi stalo, že jsem na "předúklid" neměla čas a následné zkomínkování a shrnutí všeho na jednu hromadu mi akorát hnulo žlučí Takže já jsem vlastně díky paní na úklid pořádnější

  superkarma: 0 09.03.2009, 23:49:49
 10. [95] puca [*]

  Jak v te vete o vyzkumu neni uvedene za jake je to obdobi, docela mi to dalo zabrat - na rok mi to pripadalo malo na mesic moc - nejak jsem si napred predstavila jen uklizeni ;-) Pak jsem teda dopocitala i ty ostatni domaci prace.. No stejne, dvacet hodin tomu nedam ani za ten mesic

  superkarma: 0 09.03.2009, 23:22:03
 11. [94] 7kraska [*]

  werka, naprosto nesnasim nevedome kominkovani od uklizeci pani...jen aby byly kominky, tak da dohromady noviny a vypisy z uctu a fotky - a s hadrama totez...proto ten muj preduklid :-)

  superkarma: 0 09.03.2009, 23:21:31
 12. avatar
  [92] werka [*]

  Tesay: Moje uklízecí paní neuklízí věci do skříní - ona vlastně kromě skříně s vysavačem a úklidovými prostředky neotevře žádnou skříň. Takže ty věci, které přijdou uklidit někam "dovnitř" si uklízím sama - a přijde mi logické to dělat předtím, přijde uklízecí paní. já to někdy udělat musím a tak proč ne předtím než uklízecí paní přijde. A na puboše to funguje jako dobrý argument - vyhrožuju, že pokud to, co patří do skříní, nebude ve skříních, tak na jeho pokoj nalepím ceduli "tady neuklízet" a bude si muset následně vyluxovat, utřít prach atd. sám . A pak nepovažuju za extra vhodné nechat po bytě povalovat soukromé písemnosti typu výpisu ze stavebního spoření.. Když to neudělám, tak se pochopitelně svět nezboří - uklízecí paní mi to tu všechno pěkně "zkomínkuje". Ale ty komínky pak stejně musí někdo rozebrat

  superkarma: 0 09.03.2009, 21:18:28
 13. avatar
  [90] Kassy [*]

  grizzly: Víc takových mužů!

  superkarma: 0 09.03.2009, 19:21:15
 14. avatar
  [89] grizzly [*]

  Marie je to jenom jejich volba, jsou dospělé a mohou si dělat co chtějí.

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:57:05
 15. avatar
  [88] grizzly [*]

  shb: zkus psychoterapii, asi se jedná o nějakou nemoc.

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:55:36
 16. avatar
  [87] grizzly [*]

  átéčko 80: Sžeň si někoho kdo to umí.

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:54:04
 17. avatar
  [86] grizzly [*]

  A ještě otázka kdo ženy nutí aby vykonávaly domácí práce jsou to jejich matky (převážně) nebo tchýně, a ty nebohé aby se zavděčily ženské populaci doma otročí a otročí. Vzhledem k tomu, že tu nebyla jiná možnost seberealizce než naklizený obyvák tak přebývá stereotyp "úklidu".

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:53:03
 18. avatar
  [85] átéčko [*]

  shb: Asi něco dělám blbě. uklízím neustále. Přesto mám doma nonstop nepořádek.

  Tak tohle je fakt divné!!!!!!!!!!!!!!

  A to je mým heslem, že : "prach má tiše usedat..."

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:51:49
 19. avatar
  [84] grizzly [*]

  K těm časům, zajímalo by mě zda se jedná o čistý čas nebo o dobu včetně telefonování s kamarády(kami) a sledováním televize.

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:50:02
 20. avatar
  [83] grizzly [*]

  Tady lze jen ocitovat:
  Protože vyrostl v rodině, kde všechno dělala maminka, zatímco mužští členové si po návratu četli noviny, ...

  Nechápu muže, kteří ze sebe dělají součást nábytku v ženině domácnosti. Jsou-li špinavá okna pak si seženu firmu a ta mi je umyje (a nemá hloupé řeči o své nepostradatelnosti) totéž platí o úklidu, praní a vaření. Vše je otázka služeb. Něco člověk zvládne sám a něco si koupí. Nevidím důvod proč by to měla dělat partnerka, pakliže sama nechce.

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:48:31
 21. avatar
  [82] Tesay [*]

  7kraska: to je jen o zvyku. Na začátku jsem dělala totéž. A teď? Ani mě nehne .

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:39:49
 22. [81] 7kraska [*]

  Suzanne, presne tak! musim napred zandat obleceni a hracky a papiry a dalsi veci tam, kam patri, do prislusnych prihradek a skrini a supliku a sanonu...zaplat pambu za mou pani na uklizeni, ze mne nevedomky donuti toto udelat...ten pocit, kdyz prijdu domu po mem preduklizeni a po jejim uklizeni je pak nadherny, teda asi tak hodinu...bez preduklizeni to nejde, prece nebude objizdet hadrem nebo luxem auticka a kosticky nebo nebude soupat s mym kreslem, na kterym se vali obleceni nashromazdene za cely tyden

  superkarma: 0 09.03.2009, 18:36:15
 23. avatar
  [80] shb [*]

  Baara007: najdi to přes vyhledávání a nějaké vykládání pokračuje, když se koukneš na hlavní stranu magazínu- tak je tam napsaný- nahoře- jak píše redakce

  superkarma: 0 09.03.2009, 16:06:53
 24. avatar
  [79] Baaara007 [*]

  ahoj, nevíte někdo kam se nám podělo Valentýnské vykládání?

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:42:20
 25. avatar
  [78] cristy.crow [*]

  Yao: Vy ne že to šňúpáte, vy to máte jako výživu.

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:36:36
 26. avatar
  [77] Ch.Z. Kochanská [*]

  Suzanne: Asi je potřeba překonat ten ostych nebo pocit, že paní na úklid uvidí ten nebetyčněj bordel.
  Kamarád má paní na úklid a drahý už se zajímal o kontakt na agenturu, že bych se dočkala?

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:32:22
 27. avatar
  [76] shb [*]

  pardon, mělo to být Yao68:

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:30:36
 28. avatar
  [75] shb [*]

  Yao:

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:25:48
 29. avatar
  [74] shb [*]

  hezký hezký, no u nás je to jednoduchý, já uklízím ráda, a přestože máme věci tak nějak přirozeně rozdělené, tak když je třeba se vždy domluvíme, kdo co udělá v rámci "týmu" nicméně, i kdyby za mě někdo myl koupelnu či hajzlík, tak by mě to stejně nedalo a musela bych to udělat, na úklid jsem magor a je mi jedno kdo v bytě žije,uklidím to prostě sama a nejsem nikomu služkou- maximálně svýmu přitroublýmu mozku, kterej k tomu nikoho nepustí

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:25:10
 30. avatar
  [71] Suzanne [*]

  To 7krásčino předuklízení chápu tak, že si chce v klidu uklidit svoje osobní věci, oblečení, papíry apod. Já jsem to zpočátku taky dělala, pak jsem to párkrát nestihla a zjistila jsem, že to taky funguje

  superkarma: 0 09.03.2009, 15:19:37

Další příspěvky

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme