Zajímáte se o významné byliny, které prospívají našemu zdraví? Pak pro vás máme rozhovor s paní Sabinou Kandovou, která si letos otevřela on-line obchod s ženšenovými produkty. Proč ji učaroval zrovna ženšen a co nám může tato rostlina přinést?

Jak jste vlastně přišla na nápad zaměřit se na ženšen a prodej vybraných produktů?
Měla jsem možnost cestovat pracovně do Asie. S ženšenem jsem se seznámila hlavně v Jižní Koreji, kde se s ním potkáte   doslova na každém kroku. Je součástí každodenního života místních  lidí. Berou ho jako významnou bylinu, která posiluje jejich zdraví a dodává jim energii. Vycházejí z tisíciletých tradic svých předků, když první záznamy o ženšenu jsou staré více než 4000 let. V poslední době roste i v Evropě popularita východní medicíny a proto mně napadlo přivážet výrobky ze ženšenu i do České republiky.

ženšen

Váš on-line obchod nabízí svým zákazníkům produkty z ženšenu, máte sama k této rostlině nějaký vztah?
Samozřejmě, účinky ženšenu jsem nejprve načetla v odborné literatuře a poté i vyzkoušela na sobě a své rodině. Například mému manželovi pomáhá ženšen úspěšně snižovat vysoký krevní tlak. Ale ženšen má celou škálu pozitivních účinků, a proto ho celá naše rodina užívá již přes rok pro prevenci a k posílení imunity..

Tatínek mé kamarádky, který měl hraniční hodnoty cukru v krvi, zkusil extrakt z kořene červeného korejského ženšenu a po pouhých dvou měsících pravidelného užívání měl při další lékařské kontrole krevní testy v normě. Čím více se s účinky ženšenu seznamuji i z vlastní zkušenosti, tím více věřím v jeho opravdu „zázračné“ vlastnosti.

Ženšen pravý je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny a je hodnocen jako nejúčinnější adaptogen. Tato rostlina, která ve svém kořenu skrývá mnoho účinných látek, se již tisíce let užívá k dosažení lidské dlouhověkosti v dobré fyzické i psychické kondici. Posiluje pět životně důležitých orgánů: játra, srdce, plíce, ledviny a slezinu a udržuje tak harmonii celého těla. Podporuje imunitu, zlepšuje cirkulaci krve a tvorbu červených krvinek. Reguluje krevní tlak, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Působí proti únavě a stresu, zlepšuje paměť a podporuje potenci.

Jaká je situace na trhu – nejspíš je velký rozdíl mezi produkty, které se ze ženšenu prodávají. Jak se v nich máme orientovat? Lze nějak rozpoznat kvalitu?
Je několik druhů ženšenu, které se liší zejména původem  a koncentrací aktivních látek. Nejúčinnějším druhem pravého ženšenu je právě korejský, který obsahuje až 2x více účinných látek než ostatní druhy ženšenu – např. čínský, tibetský apod. Právě proto jsme se rozhodli dovážet jen kvalitní ženšen přímo z Jižní Koreje od renomované firmy Ginlac, která patří mezi významné jihokorejské výrobce. Všechny jejich výrobky nesou pečeť kvality INSAM a při jejich výrobě je přísně kontrolována kvalita ženšenu a dodržovány tradiční postupy jeho zpracování.  Na českém trhu lze bohužel pořídit levné potravinové doplňky obsahující ženšen, ale jeho kvalita a obsažené množství jsou často velice nízké.

ženšen

Řada lidí dnes řeší stres, únavu, je možné využít na tyto problémy ženšen?
Ano, určitě. Korejci si dávají ženšen například v průběhu dne, aby se zbavili únavy. My si dáme kafe, oni dávají přednost ženšenu v některé z jeho mnoha forem. A nemusí se jednat přímo o 100% extrakt, ale například jen o ženšenový bonbon nebo čaj. To je ale příklad použití pro běžnou únavu. Co se týká působení na stresové stavy, ženšen urychluje uvolňování hormonů, které jsou součástí přirozeného protistresového obranného mechanismu. Tím dochází k omezení fyziologických ukazatelů stresu.

Jak látky obsažené v korejském ženšenu působí na organismus?
Díky unikátnímu složení má Korejský ženšen až neuvěřitelné spektrum účinků. Všechny jeho aktivní látky se navzájem podporují a zároveň žádná není škodlivá. Ženšenem se nedá předávkovat, ani se na něm nedá vypěstovat závislost.

ženšen

V asijských kulturách jsou jeho účinky prokázány tisíciletou zkušeností, v Evropě se  poslední dobou pečlivě zkoumají. Díky klinickým testům a výzkumům je Korejský ženšen v mnoha studiích hodnocen jako nejúčinnější adaptogen.

Co je to adaptogen?

Adaptogeny, nazývané též omlazující byliny, rostliny nesmrtelnosti či látky posilující, jsou nejedovaté rostliny, které napomáhají organismu adaptovat se na stresové a zátěžové podmínky, podporují normální tělesné funkce, obnovují tělesnou rovnováhu, zvyšují odolnost vůči stresujícím vlivům fyzikálního, chemického, biologického, emocionálního i environmentálního původu. Díky těmto schopnostem mají už od starověku ve srovnání s ostatními rostlinami bylinné medicíny výjimečné postavení. Termín adaptogen  označuje rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava; zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám (adaptovat se na ně, přizpůsobit se jim). Vědci vytvořili kriteria, podle kterých se posuzuje, zda rostlina patří mezi adaptogeny: Musí mít jen minimální nepříznivé působení na fyziologické funkce organismu. Musí zvyšovat odolnost organismu proti nepříznivým vlivům nikoliv specifickým účinkem, ale prostřednictvím široké škály fyzikálních, chemických a biochemických faktorů. Musí mít celkově normalizující účinek, zlepšující všechny stavy a nezhoršující žádný z nich. Udává se, že adaptogenní rostlinné drogy jsou jedinečné oproti jiným látkám ve své schopnosti udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu. (Homeostáza je schopnost organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí.

Pro koho se vaše produkty hodí? Komu byste je doporučila?
Myslím, že se hodí pro každého. Každý dnes řeší únavu, stres, ale i řadu zdravotních potíží jako je vysoký tlak, hormonální výkyvy, sníženou imunitu, chronická onemocnění, stavy, kdy je tělo v nerovnováze, něco nám je a nemůžeme přijít na to, co to je. Ženšen je pradávný „všelék“ a na fungování lidského těla se tisíce let nic nezměnilo. Tak proč ho tedy neužívat i v dnešní moderní době. Navíc poslední dobou, s příklonem k tradičnímu léčitelství, je trendem využívat více přírodních látek na úkor umělých farmatik.

Poznámka redakce: Zde se můžete podívat na celou škálu zdravotních problémů, které napomáhá řešit rostlina ženšen: korejsky-zensen.cz/o-zensenu/ucinne-latky

Blíží se Vánoce, jaké vaše produkty byste čtenářkám doporučila jako vhodný dárek pro své blízké?
Zajímavé jsou všechny produkty a věřím, že každý si u nás vybere. Nabízíme ženšenové kapsle, extrakty, koncentráty, sladkosti nebo čaje. Ale věřím, že nejvhodnějším vánočním dárkem je náš top produkt – extrakt DUO GOLD, který prodáváme v krásném dárkovém balení. Takovým dárkem určitě někomu uděláte radost.ženšen

Můžete nám vysvětlit, co jsou ženšenové extrakty?
Ženšenové extrakty jsou nejúčinnějším výrobkem z ženšenu. Jedná se vždy o 100% extrakt korejského kořene ženšenu, který může být obohacen o určitý poměr extraktu fermentovaného. Díky fermentaci je náš organismus schopen přijmout maximální množství ginsenosidů (aktivních látek), které by jinak částečně vyloučil bez využití. Držitelem patentu fermentace korejského ženšenu je právě firma Ginlac, se kterou spolupracujeme... Naši nabídku najdete na korejsky-zensen.cz/kategorie-produktu/extrakty.

ženšen

Děkujeme za rozhovor. Pokud si budete chtít prohlédnout nabídku on-line obchodu, najdete jej na této stránce korejsky-zensen.cz.

Čtěte náš článek:

Reklama