Zdraví

Žena z Teplic nemá nemoc šílených krav


Laboratorní testy vyvrátily podezření, že by pacientka hospitalizovaná v teplické nemocnici měla novou variantu Creutzfeldt Jakobovy nemoci a že by se tedy mohla nakazit nemocí šílených krav BSE. V rozhovoru to uvedl v úterý mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben.

Podle jeho údajů jde o klasickou formu nervového degenerativního onemocnění, která se projevuje ztrátou duševních schopností, demencí a smrtí - Creutzfeldt Jakobovy nemoci. „Četnost tohoto vzácného onemocnění se pohybuje kolem jednoho až dvou případů na milion obyvatel,“ podotkl mluvčí. Předpoklad, že by se pacientka mohla nakazit v ČR od hovězího dobytka nemocí BSE, je podle Dubna „věc tak hypotetická, že o tom prakticky nemá smysl uvažovat“.

Nová varianta Creutzfeldt Jakobovy nemoci se podle něj vyskytuje především u mladých lidí ve věku kolem 20 let. „Ta bývá dávána do souvislosti s bovinní spongiformní encefalopatií (BSE). Na tuto novou variantu zemřelo v Británii něco kolem 140 lidí, zejména před rokem 2000 a hovoří se právě o možnosti požití nervové tkáně nemocných kusů skotu,“ připomněl mluvčí. V ČR ale toto riziko podle něj prakticky nehrozí.

Od roku 1962 totiž byly v ČR vyráběny masokostní moučky povinně za působení tepla a tlaku. „Masokostní moučka do krmných směsí pro skot ani nepatřila, ta se využívala spíš pro výkrm zvířat na maso,“ uvedl mluvčí. Od roku 2000 se pak v naší zemi na jatkách odstraňuje z preventivních důvodů veškerá nervová tkáň poráženého skotu, tj. mozek, mícha, uzliny, kus střeva. Od tohoto data je také zákaz zkrmování masokostních mouček. „V ČR je minimálně od roku 2000 situace s nemocí šílených krav pod kontrolou,“ zdůrazňuje Duben.

Podle televize Prima by mohla šedesátiletá pacientka teplické nemocnice trpět novou podobou Creutzfeldt Jakobovy nemoci s tím, že není zřejmé, kde by se touto nemocí nakazila. V úvahu by prý mohlo přicházet požití masa z nemocného skotu. BSE přitom podle řady veterinárních odborníků vznikla zkrmováním tepelně neopracované masokostní moučky.

   
10.03.2009 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  někdo by už měl začít konečně trestat hloupé novináře, kteří neustále patlají dohromady CJD a BSE

  superkarma: 0 10.03.2009, 13:56:33
 2. avatar
  [2] átéčko [*]

  univerzální uklízečka:

  superkarma: 0 10.03.2009, 10:49:48
 3. [1] univerzální uklízečka [*]

  No, jestli média tak nutně potřebují ženu s BSE, tak stačí nahlédnout do některých místních diskuzí

  superkarma: 0 10.03.2009, 10:34:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme