Bulvár

Žena vraha


Herodes Veliký vstoupil do dějin především kvůli jediné větičce v Matoušově evangeliu. Podle biblického příběhu nechal povraždit všechny chlapce mladší dvou let v Betlémě a v jeho okolí, neboť se zalekl proroctví o narození nového krále. Pro tento jeho čin však nemáme žádné jiné důkazy než onu stručnou zmínku. Ne tak pro další vraždy a popravy, k nimž dal rozkaz. O těch se nám zachovalo rozsáhlé svědectví mimo jiné i z pera historika Josepha Flavia. A jednou z obětí Herodovy krutosti a rostoucí paranoi se nakonec stala i žena, kterou miloval - Mariamne.

Vzala si vraha svých příbuzných
Narodila se pravděpodobně roku 54 př. Kr. Byla židovskou princeznou z Hasmoneovské dynastie a po své matce Alexandře vnučkou Hyrkána II. A tak, když byla Herodovi nabídnuta za ženu, ten neváhal, vyhnal svou předchozí manželku Doris i jejího syna Antipatera a Mariamne si v roce 32 př. Kr. vzal. Vedly ho k tomu především důvody politické - sám byl potomkem konvertity z Edómu, nikoliv rodilým Židem, a sňatek s Mariamne měl dodat jeho vládě zdání legitimity. Když byl totiž Herodes císařem jmenován králem Judeje, zvedla se proti němu vlna odporu a musel nejprve své království dobýt - právě na Hasmoneovcích. Krásná Mariamne si ovšem získala Herodovo srdce - miloval ji vášnivou, spalující a žárlivou láskou. Nechal po ní pojmenovat věž, její tvář byla na mincích... Ona však nemilovala jeho - nemohla mu zapomenout, že to byl on a jeho rod, kdo přivodil pád její rodiny a prakticky celou ji nechal vyvraždit. Herodova matka Kypros a jeho starší sestra Salome (nezaměňovat se Salome z příběhu o Janu Křtiteli) pro změnu nenalezly zalíbení v Mariamne. A tak Herodovi začaly sňatkem krušné dny.

Utopený velekněz
Alexandra, matka Mariamne, se rozhodně nehodlala vzdát moci. Podporována většinou židovstva usilovně intrikovala proti svému zeťovi. Proti ní stála Kypros a Salome. A mezi nimi Herodes, vynikající stratég, muž s vyvinutým estetickým cítěním, král, který vybudoval pevnosti, silnice, nechal zvelebit Jeruzalémský chrám a pozvedl ekonomiku země, který se ovšem stále přidržoval Říma, a tak si nikdy nezískal přízeň lidu, pro který byl cizincem. Jeho pokusy získat si farizeje a dosadit velekněze, který by mu byl příznivě nakloněn, skončily krachem. Veleknězem se stal mladičký Mariamnin bratr Aristobulus, a ten byl zřejmě také první obětí rostoucí Herodovy paranoi - nechal ho utopit v bazénku.

V péči bratra
Od té doby napětí v paláci rostlo. Mariamne porodila Herodovi dva syny - Alexandra a Aristobula - a dvě dcery - Salampsio a Kypru (po Herodově matce). Herodes, obávající se úkladů, nechal zpět povolat vyhnaného Antipatera. Alexandra napsala dopis Kleopatře a obvinila Heroda z vraždy Mariamnina bratra. Markus Antonius povolal judského krále, aby mu své počínání vysvětlil. Vyděšený a rozzuřený Herodes uposlechl, ale svěřil ženu do péče svému bratrovi Josephovi s tím, že pokud se nevrátí živ, má Mariamne popravit. Nedokázal snést pomyšlení, že by se jí dotýkal jiný muž. Mariamne se o jeho příkazu dozvěděla, a když se Herodes vrátil, odmítla s ním sdílet lože. Stále zamilovaný král šílel. A Kypros se Salome kuly pikle...

Na smrt...
Dvěma Herodovým příbuzným se povedlo krále přesvědčit, že mu jeho žena byla nevěrná s Josephem. Herodes zorganizoval soudní proces a nechal svého bratra popravit. Mariamne ovšem nakonec vše odpustil s tím, že byla nevinnou obětí. Poté se pokusil čtveřici žen navzájem oddělit, aby už nedocházelo ke konfliktům. Plán se ovšem nezdařil - ženy i nadále intrikovaly a navzájem se obviňovaly z pokusů převzít vládu, a to povětšinou pravdivě. Při dalším procesu byl vyslýchán Mariamnin služebník, který sice nepotvrdil tezi o spiknutí proti králi, ale vypověděl, že se Mariamne schází s mužem jménem Sohemus. Žárlivý Herodes nechal konkurenta ihned popravit a s Mariamne zahájil další proces, ve kterém donutil i Alexandru, aby svědčila proti vlastní dceři. Mariamne byla v roce 29 př. Kr. odsouzena. Podle Josepha Flavia šla mladá princezna na smrt hrdě a s hlavou vztyčenou...

Mariamnina smrt ovšem Herodovi klid nepřinesla - naopak, definitivně se zhroutil. Celé dny blouznil a volal svou mrtvou ženu, zapomínal, že ji nechal popravit, dlouhé hodiny s ní rozmlouval a říkalo se, že propadl alkoholu. Toho se pokusila využít Alexandra a prohlásila se královnou. Její čin ovšem Heroda probral, znovu se chopil vlády a Mariamnina matka skončila také na popravišti. Stejně dopadli roku 7 př. Kr. oba Mariamnini synové. Ale ani Antipater neunikl smrti - Herodes ho nechal popravit pouhých pár dní před tím, než sužován stářím a nemocemi sám skonal. A tak velkou říši, kterou s takovou pečlivostí budoval, zdědili synové jeho dalších, méně ctižádostivých a méně průbojných manželek.

rty

 

 

 

 

Dokázala byste žít s mužem, který nechal popravit část Vaší rodiny a zavraždit Vašeho bratra? Myslíte si, že za Herodovy činy mohly ženy kolem něj, nebo jeho šílenství a ctižádost? Nebo ho právě ženy přivedly k šílenství? Chápete, že nechal popravit ženu, kterou miloval?

   
06.02.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [13] Anai [*]

  Drsný, jako celá ta doba, asi... tedy ono to dnes není jiné, ale díky patrně křesťanské morálce lidé sice intrikují, mocní likvidují koho mohou, aby získali moc, ale k popravám dochází jen v rámci podsvětí nebo neoficiálně....

  superkarma: 0 06.02.2007, 12:26:58
 2. avatar
  [12] ivana.kuglerova [*]

  lilithheta: Jj, akorát to bylo o Herodovi - tak jsem si řekla, že to doplním o pár info o Mariamne - té se tam totiž moc nevěnovali...

  superkarma: 0 06.02.2007, 12:24:20
 3. avatar
  [11] lilithheta [*]

  Zajímavé, ale to samé dávali akorát tuhle neděli dopoledne na ČT2. Ale jsem ráda, protože jsem na neměla moc klidu to sledovat, přítel měl najednou "uuukrutnou" chuť se a já musela urputně čelit jeho požadavkům

  superkarma: 0 06.02.2007, 12:03:31
 4. avatar
  [10] aiša [*]

  1 né
  2 řekla bych tak napůl
  3 částečně asi jo
  4 tak to nemohu pochopit

  superkarma: 0 06.02.2007, 11:49:06
 5. avatar
  [9] ivana.kuglerova [*]

  teb: Mám pocit, že je možné obojí, ale ještě pohledám .

  superkarma: 0 06.02.2007, 10:17:39
 6. avatar
  [8] teb [*]

  ivana.kuglerova: No, nechci rýpat, ale osobně se mi líbí více "zeti" než "zeťovi". Ale nevím, třeba čeština připouští oba výrazy nebo bych to napsala úplně špatně já. Taky si nejsem jistá.
  prosty sekacek travy: Ať to má Alexandra s kým chce, otce bych tam netahala. Taky se jedná o manžela.

  superkarma: 0 06.02.2007, 09:34:44
 7. [7] prosty sekacek travy [*]

  teb: pokud mela alexandra marianu se svym otcem, pak to byl i svagr

  superkarma: 0 06.02.2007, 09:20:29
 8. avatar
  [6] ivana.kuglerova [*]

  teb: Si jo Tohle je věc, ve které v češtině fakt plavu

  superkarma: 0 06.02.2007, 09:13:16
 9. avatar
  [5] Irena1 [*]

  ty jo, článek zajímavej, ale příště mi k němu dokreslete rodový strom, po ránu je to na mě moc náročný

  superkarma: 0 06.02.2007, 08:20:47
 10. avatar
  [4] teb [*]

  Z těch jmen se mi nějak zatočila hlava
  Alexandra, matka Mariamne, se rozhodně nehodlala vzdát moci. Podporována většinou židovstva usilovně intrikovala proti svému švagrovi.
  Není náhodou manžel dcery zeť?

  superkarma: 0 06.02.2007, 07:46:42
 11. avatar
  [3] trdlo [*]

  Clanky o historii mam moc rada. Co mi ale vadi na vetsine clanku, jsou otazky v zaveru. Bud si je clovek musi nabiflovat, nebo jezdit nahoru a dolu a lustit, co chtel pisatel prispevkem rici.

  superkarma: 0 06.02.2007, 03:15:18
 12. avatar
  [2] Léthé [*]

  Já bych taky klidně mohla přijít o část mé rodiny….ale manžel je na vraždu příliš měkký . Asi se do toho budu muset pustit sama .

  1) Takže ano, zvlášť kdyby zavraždil mého staršího bratra .
  2) Proč vraždil? No…nějak se musel zabavit...televize tenkrát nebyla .
  3) Jo ...ženy vždy dovádí muže k šílenství .
  4) Chápu ho ...možná přesolila polévku….

  superkarma: 0 06.02.2007, 01:58:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme