Navštívil jsem představení Žena vlčí mák, monodram, ve kterém jedinou a zároveň jedinečnou roli Marty ztvárnila excelentní Hana Maciuchová. Sám mohu představení jen doporučit. Doporučuje ho i čtenářka, která získala v naší soutěži vstupenky.

Už jste někdy slyšely o divadle jednoho herce? Tušíte správně, jde o představení, ve kterém vystupuje herec sám. Je to přirozeně velice obtížné, protože se nemáte na jevišti o koho „opřít“. Právě do takovéhle těžké hry se pustila herečka Hana Maciuchová. Představení se jmenuje Žena vlčí mák, jde o dramatizaci románu La Femme coquelicot francouzské spisovatelky, herečky a profesorky Noelle Chatelet.

Rozhovor s Hanou Maciuchovou na téma, jak je těžké nastudovat monodram, ale nejen o tom, si můžete přečíst zde...

vlci mak

Z kraje recenze nechme ještě zaznít hlas čtenářky 43aleny, která vyhrála dvě vstupenky na premiéru...


Dobrý den, chci ještě jednou poděkovat ženě-in za skvělý zážitek.

Hany Maciuchovou mám ráda, ale vidět ji tak zblízka vyjadřovat všechno, co tato hra nabízí - smutná rána, seznamování, lásku, žárlivost, vášeň a lidské štěstí, bylo nezapomenutelné. Její slzy byly opravdové.
Hra do prostoru Rock Café zapadla, kontakt s herečkou byl velmi intenzivní.

Měla jsem pocit, že hra je o mně, jen to štěstí s milovanou osobou mě zatím míjí.

Zdraví Vás,
43alena


maciuchovaJak již čtenářka zmínila, hru můžete shlédnout v Praze ve Studiu Saint Germain klubu Rock Café na Národní třídě. A tak svou recenzi, nebo spíše zážitek, odpíchnu od tohoto místa. Prostor je to nevelký, jen asi s pěti řadami divadelních lavic a v předu hlediště lze usednout ku stolkům. Ano, kontakt s herci, v tomto případě tedy jen s paní Maciuchovou, je díky tomu velice intimní. Režijně byla intimita posílena ještě zhruba ve dvou třetinách představení, kdy herečka sestoupila z jeviště a usedla mezi diváky u stolků, přičemž se sama stala divačkou a komentovala děj, který se jako by odehrával na scéně. Toto byl jeden z nejsugestivnějších zážitků, protože ačkoli se na scéně fakticky nic neodehrávalo, přesto jste to díky slovům paní Maciuchové viděli.

Hra samotná pojednává o stárnoucí vdově Martě, která tráví čas obyčejnými starostmi (a občas i radostmi) svého věku. Kromě bolení kloubů a pití čaje občas tedy navštíví cukrárnu, kde pokukuje po „muži tisíce šál“. Jednoho dne se stane neštěstí v podobě výbuchu v ulici, které nastartuje kolotoč bláznivých událostí, a Marta pozná, že je ve svém věku schopná lásky.

Ačkoli je hra v prvních pěti minutách velice vážná - Marta se probouzí, bolí ji celé tělo a hořekuje nad šálkem čaje - později se promění ve vlídnou komedii, která ale tím, co vypráví, má opravdovou hloubku.

Série gagů, které od té chvíle hru provázejí, je pochopitelná i mladším ročníkům, ačkoli jde o humor, který mohou plně docenit až lidé, kteří se s podobnými věcmi setkávají, žijí je. Abych vám vysvětlil, co tím míním, tak například Martin dialog (přirozeně jsme stále v prostředí hry jednoho herce, tady velice umně ztvárněný) s lékařem, kdy se Marta strachuje, zda nemohou být tak silné emoce, které teď prožívá, nebezpečné pro její slabé staré srdce.

Komu bych hru doporučil?

Každému, kdo má rád Hanu Maciuchovou. Každému, kdo má rád kvalitní divadlo. Každému, kdo se rád v divadle zasměje. Každému, kdo si rád v divadle popláče. Každému, kdo má rád silné příběhy o lásce. Každému dříve narozenému člověku, který si myslí, že už má život za sebou. A vlastně i každému později narozenému člověku, který se snaží pochopit jednání starších lidí.

A co docela na závěr?

O kvalitě hry i výkonu snad svědčí, že potlesk po premiéře byl nejméně desetiminutový a všichni diváci v sále aplaudovali ve stoje. Hana Maciuchová měla v očích slzy, a stejně tak i autorka Noelle Chateletová, která se přijela na představení podívat.

Reklama