Bulvár

Žena v trysku století

Legendární komedie o ženách a nejen pro ženy „Žena v trysku století” je duchaplným průvodcem po dějinách ženské nadvlády nad mužským pokolením. Zájezdové představení v hlavní roli s Janou Krausovou a Jitkou Asterovou v režii Zdeňka Podskalského ml. bude objíždět celou republiku.

V původním divadelním provedení hráli: Jiřina Jirásková, Jana Brejchová, Jaromír Hanzlík a Zdeněk Podskalský. Ve slavné televizní verzi z roku 1987 se vedle představitelky ústřední ženy Jiřiny Jiráskové představili Dagmar Veškrnová, Břetislav Slováček a Viktor Preiss.

Odpočinková komedi, u které nemusíte hluboce přemýšlet, je zdravou alternativou, jak se dobře a vtipně pobavit.

Věčný boj mezi muži a ženami a o to, kdo je silnější a chytřejší, se odehrává v historické linii od prvopočátku stvoření – Evy a Adama,  přes středověk a současnost až do budoucnosti.

V sedmi obrazech se jedná o dominanci ženského pohlaví nad muži, i když začátek představení ukazuje spíše opak.

Od pravěku, kdy bylo na ženu nahlíženo jako na submisivní hloupé stvoření, se leccos změnilo. V průběhu staletí nastal v myšlení žen převrat a svou chytrostí převzaly nad muži vůdčí postavení.

Ve chvíli, kdy ženy zahodily vařečky a zástěry kamsi do kouta, pánové začali ženy respektovat. Dokázaly se prosadit ve všech oblastech společenského, kulturního i vědeckého života, a tak se staly nedílnou součástí „mužského světa”. 

 

V každé době se žena přizpůsobovala poměrům, které kolem ní muži vytvořili. Dnešní žena si už vytváří svá pravidla a svůj svět. Neponižuje se a vztahy mezi muži vnímá vyrovnaně. Pokud se ale někteří muži budou v budoucnu chovat arogantně a agresivně, ženy o ně přestanou mít zájem.

 

Žena „budoucí” pak změní muže dle svých představ, na základě úpravy genetického kódu a jen takový muž jí bude zajímat. O takového se bude starat a dávat mu svou lásku. „Ideální muž” bude oplývat vlastnostmi, které ženy oceňují a potřebují. Z dnešního pohledu by se jednalo o muže, po kterém ženy stále touží – chytrý (ale jen v oblasti, na kterou je naprogramován), věrný, pozorný, starostlivý, pořádný, urostlý,  vždy upravený apod.

Žádné takové experimenty ale nevydrží věčně a ženu to přestane bavit. Je moc komplikovaná na to, aby mohla takto žít. Vše se vrátí do starých kolejí a spory mezi muži a ženami se začnou řešit nanovo.  

 

Zhlédnout představení doporučujeme především ženám. Pokud mají shovívavého manžela, který má smysl pro humor a nebojí se podívat na věc i z ženského pohledu - hra není feministická,  vemte ho s sebou. V ostatních případech ho zanechte v nejbližší hospodě.

 

 

Komedii Žena v trysku století napsal scenárista a režisér Zdeněk Podskalský v roce 1982. Je to jeho třetí a poslední divadelní hra, předcházely jí Návštěva mladé dámy a Liga proti nevěře. 

Hrají: Jitka Asterová / Jana Krausovvá, H. Holišová / A. Hrnečková, R. Zíma.

 

   
07.10.2005 - Kultura - autor: Kateřina Plachetková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kubikm [*]

  mamoutek: taky jsem to viděla v tomhle obsazení...a potom jednou byla taková podobná estráda snad k MDŽ v TV...a tam už byla k Jiráskové právě Veškrnová...

  superkarma: 0 07.10.2005, 21:26:29
 2. avatar
  [4] Aja [*]

  Viděla jsem tu první verzi. Byl to úžasnej špíl, jak říkává Dohnal , a pak i to představení s Veškrnkou. To druhé bylo horší, bylo mi tenkrát Preisse úplně líto.

  superkarma: 0 07.10.2005, 08:18:23
 3. [3] mamoutek [*]

  Je to krásná komedie, viděla jsem to asi před 20 lety s Jiřinou Jiráskovou a Janou Brejchovou a hrál s nimi Jaromír Hanzlík, to byl zážitek, na který se nezapomíná, , v tomto obsazení , ale držím palce

  superkarma: 0 07.10.2005, 06:13:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme