Bulvár

Žena v ODS

                                                                                 

Blíží se volby a mě napadlo podívat se kandidujícím politickým stranám na zoubek. Která strana přináší ženám největší šanci na spokojený život? Kdo se zabývá otázkou rovnoprávnosti a kdo má na kandidátce nejméně žen? Zkrátka, která strana je nejvíc sexy?

Stranou, která má aktuálně nejvyšší předvolební preference, je Občanská demokratická strana (ODS). Když se podíváme na ODS z hlediska osobních charakteristik jejích kandidátů, je stranou nevýrazných, ale na první pohled dokonale uhlazených, upravených a úspěšných gentlemanů. I když jde bezpochyby o názor značně subjektivní, nemohu než prohlásit, že kandidáti ODS jsou nejlépe oblékanou stranou.

Potvrzují to i hlasy úředníků z jednotlivých ministerstev, které říkají, že s nástupem ČSSD se velmi zvolnila pravidla oblékání ve všech ministerských funkcích. Zatímco za vlády ODS chodili úřednice v kostýmcích a šatech, dnes je můžeme vidět nejčastěji v kalhotách a tričku z Terranovy. Stejně tak pánové, u nichž je kravata až na ministry naprostou výjimkou.

Za vizáž kandidátů ODS může v první řadě tým kvalitních vizážistů a imagemakerů. Jako pravicová strana dobře vědí, že co dobře vypadá, to se lépe prodává. To jim může ve volbách velmi pomoci, ale není všechno zlato, co se třpytí.

           
Program ODS je v Modré knize (s podkapitolami nazvanými Modrá šance), která na první pohled odráží dokonalost ODS. Graficky je velmi dobře, a jistě i nákladně, zpracovaná. Prokousat se 267 stránkami reklamního letáku na politickou stranu není jednoduché. První část každé kapitoly vždy tvoří kritika kroků ČSSD a stávající situace v dané oblasti. Druhá část je zaměřena na řešení problému podle ODS. Nelze si nevšimnout, že zčásti je kniha „planým tlacháním“ o tom, jak je všechno špatně a jak jen ODS má na tu nemoc lék. Zčásti je pak kniha tak odborná, že pro laického čtenáře, který se chce jen seznámit s volebním programem ODS, je téměř nepochopitelná. Pobavila mě kapitola Modrá šance pro svobodu volby v sociálním systému. Její tvůrci buď nerozumí dané problematice nebo prostě jen podcenili nutnost aktuálnosti textu. Zmiňují se totiž o tom, že zaopatřovací příspěvek by měl zůstat po zavedení záporné daně nezměněn. Vtip je v tom, že zaopatřovací příspěvek je už několik let zrušen, protože byl poskytován dítěti vojáka vykonávajícího základní vojenskou službu. S nástupem profesionální armády je už tento problém pasé.

 

ODS má z čtrnácti volebních krajských obvodů na kandidátkách v pozici lídrů jen dvě ženy. Což je zhruba 14 %. Jestli je to málo oproti kandidátkám jiných politických stran, nemůžeme dnes ještě důvěryhodně posoudit. Některé strany své kandidátky ještě nezveřejnili, musí tak udělat do 28. března 2006, tedy 66 dnů před volbami. Každopádně je to málo na společnost, která veřejně deklaruje, že ženy a muži mají stejná práva. Z celkových 337 kandidátů je v celé republice na kandidátkách ODS pouze 73 žen, což je necelých 22 % z celkového počtu kandidátů. Tedy není to zdaleka ani jedna čtvrtina.

Kandidátku vede žena jen v Královéhradeckém kraji, tam je Zdeňka Horníková, a v kraji Vysočina, kde je lídrem strany Miroslava Němcová. Ještě větším problémem než malý počet žen na kandidátkách je jejich umístění. Při reálném odhadu výsledku voleb získá ODS zhruba 30 % voličů. To znamená, že na kandidátkách, pokud nebudou využity preferenční hlasy, jsou volitelní kandidáti do 5. místa v pořadí. Při velmi optimistickém výsledku voleb pro ODS v krajích, kde jsou do pátého místa na kandidátce ženy, může být počet poslankyň v parlamentu maximálně 8. Nejlépe je na tom kraj Vysočina, který má nejen za lídra ženu, ale také má ženu na čtvrtém a pátém místě kandidátky. Ale protože Vysočina rozhodně nepatří do tradiční bašty ODS, je jejich šance na úspěch pouze teoretická. Nejhůře je na tom s obsazením žen Jihomoravský kraj, kde je ze 17 kandidátů pouze jediná žena na nevolitelném 8. místě (zastoupení žen je 5,8 %). Hned za ním následuje Moravskoslezský kraj, kde kandiduje 9 žen z celkových 53 kandidátů (procentuálně vyjádřeno 16,9 %), první žena na kandidátce je však až na 7. místě. Pak následuje Olomoucký kraj s 17,3 % žen a první ženou na 6. místě. Pokud dáme data do tabulky, vyjde nám hrozivý výsledek.

 

Kraj

Procentuální zastoupení žen na kandidátce ODS (zaokrouhleno na celá čísla)

Šance na úspěch žen za ODS dostat se do parlamentu

Praha

27 %

1

Středočeský kraj

34 %

1

Jihočeský

20 %

0

Plzeňský

20 %

0

Karlovarský

33 %

0

Ústecký

23 %

0

Liberecký

22 %

0

Královéhradecký

25 %

1

Pardubický

25 %

1

Moravskoslezský

17 %

0

Olomoucký

17 %

0

Jihomoravský

6 %

0

Zlínský

23 %

1

Vysočina

20 %

3

 

Maximální počet žen, který chce ODS prosadit za svou stranu do poslanecké sněmovny, je osm. Při možném zisku přibližně 60 křesel to není mnoho. Ale konec číslování.

           

Každá z nás si jistě umí sama spočítat, jak se ženám povede, když svět budou řídit pořád muži. Mužské vidění světa je jiné a ženská ruka nám v politice schází. Jenže teď, na rozdíl od doby před sto lety, už s tím můžeme něco dělat. A proto udělejte to nejmenší, co můžete – jděte k volbám. A pokud se vám, tak jako mně nelíbí, složení elity, která za vás rozhoduje, vyjádřete to. Třeba preferenčními hlasy nebo volbou strany, která dává prostor ženám.

 

Zdroj: Modrá kniha ODS

         www.ods.cz

         mediální příspěvky členů ODS

 

   
21.03.2006 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. [21] mamoutek [*]

  pohodarka: dobrý

  superkarma: 0 01.09.2006, 07:26:01
 2. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  sarume:
  Zato ty jsi podle vseho filosoficky zalozena, co?

  superkarma: 0 22.03.2006, 19:51:50
 3. avatar
  [19] karlik [*]

  Z předvolební agitace:Zprávy ČTK březen roku 2506 - 1."Za všechno mohou komunisti,je načase strhnout masky těm, kteří škodí a obohacují se na úkor celého národa a demagogicky dezorientují naši mládež."2."Policisti úspěšně zlikvidovali občana, který se zamkl v pokoji v interhotelu Jalta v Praze a vyhrožoval, že vyhodí hotel do povětří pokud nebude jeho dceři urychleně provedena operace slepého střeva.Na občana byla uvalena vazba a dceři přiložil lékař z pohotovosti na bříško pytlík ledu.Zákrok a pytlík uhradil jeden z přihlížejících,led věnovala kuchyně interhotelu Jalta.Operace provedena nebyla protože ani otec ani dcera nejsou pojištěny u žádné z 235 zdravotních pojišťoven."3."Arcibiskup pražský,primas český jeho eminence Patrik Beránek vyhral soud s kanceláří prezidenta a pražský hrad připadl církvi.Prezident ČR se dnes večer stěhuje do tančícího domu,který jeho kancelář pronajala".4."Akciová společnost Berka and company získala firmu Nejvyšší soud ČR,s.r.o. do stoprocentního vlastnictví."5."V libereckém kraji,kde v posledních volbách do krajských zastupitelstvích vyhráli Zelení se masově rozšiřuje hnutí "Zpátky hop na stromy".S tím současně souvisí i omezení případně zrušení lékářské péče.Heslem dne je "Jen silný a odolný vydrží a přežije!" 5. "Včera došlo k malé slavnosti v obci Potštát v prostoru Libavá na severní Moravě.Byl zde předán sudetským Němcům bývalým vlastníkům poslední dům na území ČR.Jak se vyjádřil jejich mluvčí teď již se jenom jedná o vrácení arizovaného majetku a pochválil českou stranu za její vstřícnost."6. "Vláda odsouhlasila zákon,podle kterého zájemci o studium na VŠ budou muset předem složit kauci ve výši celkových nákladů za studium,která v případě přerušení studia či jeho ukončení propadne ve prospěch příslušné školy.Návrh černokabátníků aby toto bylo rozšířeno i na studenty středních škol neprošel o 1 hlas člena strany "Sekta velkého bratra" ministra pro využití příkopů u dálnic a silnic I. třídy."7. "Vláda vyhlásila pro nemajetné občany akci jejich přesunu na Sibiř.Proslýchá se,že střední třída národa bude přesunuta do Patagonie!".8. "Vláda vyhodnotila akci likvidace přestárlých a invalidních osob jako velmi úspěšnou!" 9. "Turecko oznámilo, že byl úspěšně odstřelen poslední Kurd na svém útěku do hor.Teď už nebudou jejich vstupu do EU vadit žídné překážky zejména nedodržování lidských práv."10."V Bělehradě proběhly úspěšně volby prezidenta svobodné republiky Albánských spojených území.Nový prezident Ben Omar Kudral prohlásil ve své nástupní řeči,že se zasadí o rozšíření pěstování marihuány a výroby jiných omamných látek.Rovněž se pochvalně vyjádřil o právě skončené akci "Každý svého Srba

  superkarma: 0 21.03.2006, 21:05:20
 4. avatar
  [18] karlik [*]

  pohodarka: Jednoduše, mám návrh, odebrat jim auta, mobilní telefony, v kancelářích odpojit elektřinu a zrušit topení.

  superkarma: 0 21.03.2006, 21:00:23
 5. avatar
  [17] Ginevra [*]

  Sarir: mám stejný názor

  superkarma: 0 21.03.2006, 19:59:02
 6. avatar
  [16] pohodarka [*]

  hele a katerina je lobbistka. to mam volit ods, protoze se hezky oblekaj?

  superkarma: 0 21.03.2006, 17:00:15
 7. avatar
  [15] pohodarka [*]

  cetla jsem program zelenych...tak hezky zelene, bez jaderek, bez uhli...ale konkretni napad jak resit energetiku??? nikde a tak to je se vsim...tak fakt nevim, k volbam pujdu, ale obavam se, ze nakonec fakt neni z ceho vybirat...

  superkarma: 0 21.03.2006, 16:59:22
 8. avatar
  [14] gerda [*]

  damanka: fakt by jim to měl někdo říct. Když jsou všem na očích, měly by trošku vypadat. Kazí jim zbytečně renomé. Každá je snad ráda, když jí to sekne, ne?

  superkarma: 0 21.03.2006, 14:12:50
 9. avatar
  [12] gerda [*]

  damanka: oblečení jsem ani moc nevnímala kvůli tomu jejímu oranžovému ztrvalenému účesu. Též jsem si všimla! Každý chodí samozřejmě tak, jak je navyklý a na co má, ale že by zrovna tahleta paní měla hluboko do kapsy? Bohužel vypadala jako uklízečka nebo šatnářka... no ale třebas jenom pohrdá konvencemi

  superkarma: 0 21.03.2006, 12:48:55
 10. avatar
  [11] Vivian [*]

  damanka: mě nedostalo ani tak to oblečení z Terranovy, jako to, že "úřednice chodili"...

  superkarma: 0 21.03.2006, 12:39:56
 11. [8] tornado-lou [*]

  clanek nema s titulkem nic spolecneho, ale ne to uz sem tady zvykla.
  ze muze ods do parlamentu dostat maximalne 8 zen je blbost, zalozena na odhadu, ze volitelnych je prvnich 5 mist. jenze to je pochopitelne v kazdym kraji jinak.
  jinak me dve zeny jako lidri kandidatek nijak neurazi. spis by mi vadilo, kdyby mermomoci shaneli zenu, jen proto, ze je to zena, bez ohledu na jeji kvality. to by s rovnopravnosti nemelo nic spolecneho.

  superkarma: 0 21.03.2006, 11:37:00
 12. avatar
  [7] Gabi [*]

  Suzanne: kecáš Ekologičnost naší strany zelených mi zůstala utajená - jedině snad nějaký ty vlažné projevy ekoterismu. A Bursíka nevím, jestli je maskot nebo lídr (odborník určitě ne)

  superkarma: 0 21.03.2006, 10:27:07
 13. [5] Jipa [*]

  Suzanne: toho "charakterního" Bursíka, který už jako ministr posral co mohl?

  superkarma: 0 21.03.2006, 09:41:43
 14. avatar
  [3] Suzanne [*]

  volím Zelené

  superkarma: 0 21.03.2006, 08:58:00
 15. avatar
  [1] Mici [*]

  šmankote, není tu na jeden den nějak moc politiky? Tam poslanci, tady ODS...

  superkarma: 0 21.03.2006, 00:40:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme