.

Žena přišla o oba vaječníky, lékaři jí však vrátili šanci na vlastní děti  

Novinky

Žena přišla o oba vaječníky, lékaři jí však vrátili šanci na vlastní děti  

Jedinečná věc se podařila lékařům z pražského Centra asistované reprodukce ISCARE. Pacientce, kterou rakovina připravila o oba vaječníky, vrátili šanci mít vlastní děti. Vajíčka pro budoucí oplození jí odebrali z již vyoperovaného orgánu. Zákrok, jenž znamená naději i pro další podobně nemocné ženy, provedli jako vůbec první v České republice. Celosvětově jich zatím bylo úspěšně uskutečněno pouze pět.

fff

Kateřina o jeden z vaječníků přišla již před třemi lety, kdy u ní lékaři nádor diagnostikovali poprvé. Rakovina se ale vrátila. Žena se proto obrátila na Centrum asistované reprodukce ISCARE.

Pacientku ale tlačil čas, nádor musel z těla ven. Běžnou metodou už se proto vajíčka získat nepodařilo a Kateřina šla ihned na operaci. „Prohlédli jsme celou dutinu břišní, a když jsme zjistili, že nikde jinde nejsou známky rakoviny, vaječník jsme odebrali a ihned poté předali na místě přítomnému embryologovi,“ popsal zákrok Borek Sehnal, primář Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce, jež onkologickou operaci provedla.

Jen pětkrát na světě

Z odebraného vaječníku se embryologům podařilo odsát tzv. ovariální folikuly, z nichž získali další nezralá vajíčka. „Ta ve speciálním médiu a v inkubátoru dozrála, následně byla oplodněna a zamražena,“ popisuje primář Klinického centra ISCARE IVF MUDr. Jaroslav Hulvert. Tento zákrok je velmi výjimečný, na celém světě se jich zatím uskutečnilo jen asi pět.

ddd

Jeho úspěšné provedení dává naději i dalším ženám, že se nebudou muset vzdát mateřství. Rakovinou pohlavních orgánů jich ročně onemocní více než čtyři tisíce. „K danému, doposud zcela neobvyklému postupu, nás donutily okolnosti a snaha pomoci pacientce. To, že jsme tímto způsobem získali kvalitní embrya, považuji za velký úspěch, ale stále jsme ještě na půli cesty,“ dodává primář Hulvert.

Lékaři spolu s pacientkou v současnosti čekají na výsledky prvního pokusu oplodněných embryí. Šanci má zhruba 35 procent na každý z přenosů, kterých může podstoupit díky získaným embryím několik.

Další informace o klinice naleznete: www.iscare.cz

Zdroj: Tisková zpráva

   
10.10.2014 - Redakční novinky - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [5] kobližka [*]

  telelot — #4 Boužel,je to směšné,ale je to tak.

  superkarma: 0 12.10.2014, 16:15:35
 2. [4] telelot [*]

  kobližka — #3jj a porovnejte si jejich příjmy s příjmy třeba "fotbalistů"... Sml79

  1. na komentář reaguje kobližka — #5
  superkarma: 0 12.10.2014, 14:16:45
 3. avatar
  [3] kobližka [*]

  Eva_Fl — #2 Jsou,škoda,že nemají patřičné ocenění.A ten nejlepší je v Americe - doktor Pomahač Sml67

  1. na komentář reaguje telelot — #4
  superkarma: 0 11.10.2014, 18:54:21
 4. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  No neni to uzasny!? A cesti lekari jsou bajecni!Sml67Sml22

  1. na komentář reaguje kobližka — #3
  superkarma: 0 11.10.2014, 14:17:05
 5. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Věda je prostě nádherná a jde stále kupředu. Moc paní Kateřině fandím a přeji ji, aby si užila mateřství. Vím, co znamená toužit po vlastním dítěti. Je to prostě to nejkrásnější, co žena může prožít, co jí naplní a dá smysl jejímu životu.

  superkarma: 1 10.10.2014, 15:40:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme