Vztahy mezi bývalými manžely nikdy nebývají jednoduché, zvlášť přidají-li se k tomu ještě noví partneři. Konflikty může vyvolávat hlavně péče o děti - ty nevlastní.

Když si žena bere partnera, který má děti, musí počítat s tím, že děti jsou jeho součástí. Že je muž bude dál vychovávat, že u něj budou pobývat, že se jim bude věnovat. Tak by to správně mělo být. A ideální je, když nová partnerka nevlastní děti bez problémů přijme a ve všem muže podporuje.

Přečtěte si také:

Naďa se s Lubošem seznámila před čtyřmi lety. Byl rozvedený a ona od začátku věděla, že má dva syny. Když se ti dva po třech letech vzali, byla už Naďa se svými nevlastními syny nejlepší kamarádka. Kluci si ji zamilovali, a když byli u táty, nehnuli se od ní. Hráli si spolu, vymýšleli různé činnosti, chodili na výlety... Samozřejmě všichni spolu. Kdo je viděl, myslel si, že je Naďa jejich máma.

Pohled Hanky

kidsNaďa se klukům věnovala, jak mohla, a dávala jim najevo, že je má ráda. Kolikrát kluci ani nechtěli zpátky k mámě (což trvá doteď). A asi to někdy dávali najevo, protože si Lubošova bývalá žena Hanka často stěžovala a vyčítala Lubošovi, že Naďa kluky rozmazluje. „Myslím, že to Naďa s tou péčí přehání, kluci nebyli zvyklí, že by se jim pořád někdo věnoval. Ona je rozmazluje, všechno jim dovolí, nikdy je neokřikne, kluci si u ní mohou dělat, co chtějí. A to není dobré, protože děti potřebují nějaký řád a pravidla. Třeba spaní večer - ona je klidně nechá vzhůru do deseti hodin, vždyť je jim teprve osm a jedenáct, měli by chodit spát dřív. Vadí mi taky, že jim klidně uvaří to, co chtějí, přitom by měli jíst zdravěji, třeba víc zeleniny a tak. A klidně jim dá do školy ke svačině sušenku, místo aby jim namazala chleba.

Nejvíc mě štve, že narušuje mou výchovu. Je ve všem moc mírná a kluci jsou pak naštvaní, když já po nich něco chci. Po delší době, kdy jsou pryč, mi dá dost práce, abych je zase nějak srovnala, aby mě poslouchali. Vždycky hrozně diskutují, stěžují si, že tohle po nich Naďa nechce, pořád mi připomínají, že tohle dělá Naďa jinak, že já to tak neumím, že Naďa... pořád Naďa! Ona mi ty kluky ukradla tím, že je rozmazluje. Za chvíli ke mně snad ani nebudou chtít...“

Pohled Nadi

Je to složitá situace. Podle Hanky Naďa kluky rozmazluje, ale Naďa to vidí jinak: „Já se jen snažím, aby klukům bylo dobře, aby se u nás cítili doma. Přece je nerozmazluju tím, že se jim věnuju! Musí chodit včas spát a učit se do školy, pomáhají mi, když jim řeknu. Občas samozřejmě neposlouchají, jako všechny děti, ale kvůli tomu na ně ještě nemusím křičet. Mám prostě jiné názory na výchovu než Hanka, a i když kluci nejsou mí, chovám se k nim, jako by byli.

Určitě nedělám všechno správně, to je jasné, to ale nedělá nikdo. Hanku nechápu, spíš by si měla uvědomit, že ani ona nedělá (a nedělala) všechno dobře. A měla by být ráda, že si její bývalý manžel nenašel ženu, která by byla na kluky zlá.“

Co myslíte, kdo má podle vás pravdu?

Další články v našem magazínu:

Reklama