Domácnost

ŽENA-IN-LINE

Kouzlu in–line bruslí podléhají lidé všech věkových kategorií – od školáků až po seriózní padesátníky. Není divu! Hezky se provětráte a svaly na vašem zadečku a nohou dostanou nenápadně zabrat.

Pokud s bruslením začínáte a chystáte si pořídit výbavu, vyplatí se zajít do specializované prodejny se sportovním vybavením. Mimo samotných bruslí, byste si měli pořídit chrániče na kolena, lokty a zápěstí. Bez nich by rozumný in-linista neměl vůbec vyrazit na trať, o začátečnících ani nemluvě. Typů je hodně – luxusnější jsou třeba modely s gelovými vložkami, samozřejmě se to projeví i v ceně. Každopádně by vás chrániče neměly nijak omezovat v pohybu – neškrtit, ale ani neplandat.

Přejděme k samotným bruslím a začněme konstatováním, že výběr je opravdu velký. In-liny se vyrábí už přímo pro ženy a muže. Nicméně pokud se cítíte lépe v těch pro pány, můžete si je bez obav pořídit. Solidní in–liny pro rekreační bruslení (také se jim říká fitness) se pohybují na cenové hladině okolo 3 tisíc korun. S takovými bruslemi už něco najezdíte. Vzhledem k tomu, že se jedná o sezónní sport, nejdražší jsou pochopitelně na jaře a na začátku léta. Už v srpnu můžete vámi vybraný model pořídit podstatně levněji. Když se vydaří babí léto, ještě se na nich stihnete prohnat dosyta.

Nedílnou součástí in-line bruslí jsou samozřejmě boty. Dnes už vzhledem i zapínáním připomínají spíš lyžařské přezkáče. Nenechte se zlákat kosmickým designem, barvami nebo značkou, ale hleďte spíš na praktické věci, jako je zapínání. Asi netřeba připomínat, že stejně jako v běžných botách, i v bruslařských se musíte cítit hlavně pohodlně.

Jednou z nejdůležitějších součástí bruslí jsou nože. Tzn. ta část, ve které drží kolečka. Můžou být buď z tvrdého plastu nebo z kovu. Kovové samozřejmě víc vydrží, ale také stojí víc peněz. Obvykle je prodávající doporučují také korpulentnějším bruslařům.

Srdcem in-linů jsou kolečka, díky nim si vychutnáváme úžasný pocit z jízdy. Při bližším pohledu na nich najdete několik záhadných cifer a zkratek:

ABEC s číslem (např. ABEC 3) – podle toho poznáte, jak kvalitní má dotyčná brusle ložiska. Čím vyšší číslo, tím delší a bezproblémovější by mělo být jejich užívání.

Následuje označení pro průměr a tvrdost koleček např. 78/78 A. První číslo zachycuje průměr kolečka v milimetrech. Obecně platí, že čím větší je rozměr, tím dynamičtější jízda. Druhé číslo vám napoví, jaká je jeho tvrdost. Stejně jako v předchozím případě: čím vyšší číslo tím rychleji pojedete.

Ale pozor! Tvrdší kolečka vám dají více pocítit rozličné terénní nerovnosti a nedokonalosti. Mají také tendenci víc klouzat a lidově řečeno hůř sedí. Měkčí kolečka se lépe chytají. Příliš nesjíždí, ani když jste nuceni jet po vlhkém povrchu, jenže na nich budete trochu pomalejší nebo budete muset do vaší jízdy dát více energie.

I ta nejkvalitnější kolečka se časem opotřebují, sehnat nová není problém. Pokud nevěříte ve své montážní schopnosti, svěřte raději jejich výměnu pracovníkům specializovaných servisů.  

 
   
01.06.2005 - Dům a byt - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] saruz [*]

  v létě na kolečkových bruslích "řádím", máme tady stezku kolem celé přehrady

  superkarma: 0 27.11.2012, 08:49:39
 2. avatar
  [26] kačinka [*]

  Pro pražandy: moc pěkná cesta je na levém břehu Vltavy od roztockého přívozu (nebo raději o půl km dál) do Úholiček (jen uprostřed je trochu kopec) a ještě lepší od dalšího přívozu v Libčicích do Dolan a zpět.

  superkarma: 0 02.06.2005, 07:47:32
 3. avatar
  [23] mufly [*]

  Ahoj,
  v pondělí jsem byla bruslit na Letné, bylo to super.o) A v pátek bych si ráda zkusila Bráník - Komořany.o) Jezdím kolem vlakem a vypadá to dost dobře.o)
  Do Prahy jsem se přestěhovala nedávno, takže hodlám ozkoušet všechny doporučované lokality.o))) Na Letné s námi bruslila i kamarádka s kočárkem.o)

  Osobně mám brusle už šest let a když jsem byla ještě v Pardubicích, tak jsem si často "střihla" trasu na in-linech domů (14 km) - pravda adrenalinový zážitek - když jedete po hlavním tahu.o)))

  Já osobně jezdím: S cyklohelmou, chrániče zápěstí, loktů a kolen. Od loňského léta mám brusle Temphish a jsem s nimi plně spokojena jsou to ABEC 7. Mám ty Lady moon a jsou bezva.o)
  Co se týká brždění, tak já mám buď brzdičku, nebo brzdím otočkou popř. přerušovaně dám pravou nohu kolmo za levou a jakoby ji popotahuji, pravda kolečka odchází..., ale je to asi nejspolehlivější.o)))

  Tenhle pohyb miluji.o)))

  superkarma: 0 01.06.2005, 16:38:15
 4. avatar
  [20] Suzanne [*]

  Tak já z velkýho kopce jedině s brzdičkou

  Chrániče mám radši všude, lepší vypadat jak terminátor, než si natlouct. Jednou jsem na maloměstě, kde jsem dřív bydlela, upadla na silnici před autobusovým nádražím u spořitelny ve tři čtvrtě na tři odpoledne. Přijela, zakopla, nadskočila, dopadla. Bylo tam hooodně lidí a mluvilo se o tom ještě tři dny

  superkarma: 0 01.06.2005, 14:47:41
 5. [19] Hanule [*]

  Mně se nejvíc líbí ta metoda chyť se stromu anebo lavičky. Ale též zkusím plužení. Zatím se mi podařilo zastavit skoro pokaždé. Ale mám hrůzu z nějakého většího kopce.

  superkarma: 0 01.06.2005, 14:22:50
 6. avatar
  [18] Lao [*]

  Hanule: No, abych pravdu řekla, tak pokud vím, tak brzdit se dá různě. Bohužel jsem svým byla takříkajíc hozena do vody. První co uděla po nákupu našich nových bruslí bylo, že odmontoval brzdu se slovy "to je tak akorát na zabití". To že jsem na tom v životě nestála, šlo jaksi mimo . Takže plužím jako na lyžích a když nejedu moc rychle, tak dám brusle do jedné lajny a otočím se na nich. Většinou mě to zastaví
  Zdravím všechny bruslařky a přeji hodně najetých kilometrů bez nehod

  superkarma: 0 01.06.2005, 14:19:07
 7. avatar
  [17] Vivian [*]

  Jo a chrániče používám jen zápěstní. Odřený kolena nebo lokty vem čert, ale kdybych si zlomila zápěstí, jsem rázem bez práce
  A stejně jsem ještě nikdy nespadla Kdybych si ty chrániče nekoupila, určitě si to zápěstí zlomím

  superkarma: 0 01.06.2005, 14:16:27
 8. avatar
  [16] Vivian [*]

  Hanule: zpomalíš a vyhlídneš si nějakej šikovnej strom nebo třeba lavičku... pak se jen včas přikrčíš, předpažíš a zastavíš (o ten strom) Jen nesmíš bejt moc rozjetá, nedoporučuje se používat tuto metodu hned po sjezdu z kopce...

  Já jezdím ve Stromovce a na Letný, úplně mi to stačí Ale letos nějak nemám čas, byla jsem jen jednou, někdy v půlce ledna, od té doby zatím ne...
  Snad zase na podzim.

  superkarma: 0 01.06.2005, 14:14:50
 9. [15] Hanule [*]

  Bruslím už asi tři roky,ale brždění mi moc nejde. Buď dělám vlnovky anebo to prostě sjedu bez brždění. Můžu se zeptat někoho zkušenějšího, jak se má správně brzdit ?

  superkarma: 0 01.06.2005, 12:29:38
 10. avatar
  [10] Hannah01 [*]

  Po zlomenině páteře se už jízdě na bruslích nevěnuji

  superkarma: 0 01.06.2005, 09:57:01
 11. avatar
  [9] Olina [*]

  V anketě si nějak nemůžu vybrat... už jsem to na bruslích kdysi zkoušela v hale na Brumlovce a bavilo mě to a kdybych měla brusle a příležitost a někoho, kdo by bruslil se mnou, asi bych se občas jela projet

  superkarma: 0 01.06.2005, 09:43:06
 12. avatar
  [8] Happines [*]

  Brusle mam asi měsíc a docela mě to chytlo, cesty jsou vážně děsný, a když najdu nějakou schopnou tak musím pořád dávat pozor, abych nezabila cyklisty, chodce, dětičky, pejsky, sebe...

  superkarma: 0 01.06.2005, 09:30:44
 13. avatar
  [7] Májík [*]

  Inlajny jsem si "na stará kolena" pořídila vloni a hrozně moc mě to baví, ale letos v dubnu při první jízdě jsem tak blbě spadla, že jsem si natáhla kolenní vazy a od té doby jsem na nich nestála, protože mě to ještě pořád bolí. Doufám, že se na ně ještě letos dostanu a u nás máme super areál, kam loni nechali položit nový asfaltový povrch a jezdí se na něm báječně.

  superkarma: 0 01.06.2005, 09:17:33
 14. avatar
  [6] Lilinka [*]

  Ja uz brusle nejaky ten patek mam,ale prestala jsem na nich jezdit, pac tady jsou hrozny cesty, jedina slusna je hlavni silnice,ale je tu husty provoz a ja nejsem sebevrah Navic mam brusle levnejsi a plastovy kolecka, ktery delaj neuveritelnej rambajis...

  superkarma: 0 01.06.2005, 08:56:16
 15. avatar
  [3] Enya [*]

  S se chystáme v létě si brusle pořídit, už se na to hrozně těším, dělá to hezký nohy , akorát s těma cestama, kde by se dalo jezdit, je to u náš špatný

  superkarma: 0 01.06.2005, 07:35:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme