Cestování

Poslední zprávy z Paříže, jak je pro vás zaznamenala Ferdička.

Koncem října jsme se vydali na krátkou dovolenou do Paříže. Našli jsme si malý příjemný hotel u náměstí Bastily (Place de la Bastille). Je to z hlediska dopravy velmi strategické místo, neb se tu kříží několik linek metra. Protože jsme tuto část Paříže (10. – 13. obvod) ještě pořádně nepoznali, rozhodli jsme se to napravit: navštívili jsme Pařížskou mešitu, Institut arabského světa, Botanickou zahradu, hřbitov Père Lachaise a knihovnu Fr. Mitteranda.
Procházku jsme začali přes Botanickou zahradu. Cestou jsme, i přes tuhle pokročilou roční dobu, obdivovali rozkvetlé asi 170 cm vysoké jiřiny, různé druhy skalniček a bylin. Také jsme učinili objev – i Paříž má ZOO, a to právě zde, na území Botanické zahrady. Nachází se tu prý přes 1 100 zvířat, z nichž některé druhy jsou ve světě na vymření. A kdo se chce podívat na brebery, hmyz a jiné potvory, může zavítat do MikroZOO. Ale my jsme šli dál, do Pařížské mešity (La Mosquée de Paris). Mešita a Institut arabského světa (L´Institut du monde arabe) nejsou daleko od sebe a zvládnete je hravě za jeden den. V mešitě najdete dva dvory – jeden se zpívajícími fontánkami a okrasnými keři, druhý s krytým ochozem, jehož jedna strana vede do modlitebny, kam ovšem návštěvníci nemají přístup. Podlahy i stěny jsou zdobeny mozaikami. Do Institutu arabského světa to odsud není daleko. Je to zajímavá budova ze skla a oceli, jejíž jižní fasáda je zdobena zvláštní mozaikou z ocelových plíšků, které reagují na intenzitu osvětlení. V muzeu arabské kultury, jež je součástí Institutu, se nám nejvíce líbily ručně tkané a barvené koberce, keramické talíře a tepané konvice. Věděli jste například, že Arabové jako první začali používat indické (pro nás arabské) číslice? Zavedli číslo nula, pojem „neznámá x“ a vymysleli věčný kalendář?
Další naše poznávací cesta vedla do Knihovny Françoise Mitteranda, ve 13. obvodě. Zlákala nás výstava o životě a díle Emila Zoly, která je doplněna obrazy jeho vrstevníků – Cézanna, Maneta či Moneta. Knihovna jako stavba je bezpochyby moderní, ale na můj vkus trochu megalomanská. Představte si obdélník a v každém jeho rohu čtyři 80 m vysoké skleněné věže ve tvaru otevřené knihy (do L). Uprostřed obdélníku je borovicový les. Knihovna může celkem pojmout až 3 550 čtenářů a do jejích prostor by se velmi dobře hodila koloběžka na překonávání vzdáleností. Po výstavě jsme se chtěli dostat do centra města, k čemuž jsme využili nejmodernější linky metra – číslo 14. Doporučuji ji milovníkům techniky, protože zde jezdí automaticky řízené vlaky bez řidiče. Linka má jenom 7 stanic a zhruba za 10 minut jsme se dostali z jihovýchodní části města do centra na náměstí Madeleine.
Na přání mého manžela bylo nezbytně nutné navštívit Muzeum námořnictva, které se nachází na Trocadéru. Představovala jsem si, že jej zanechám napospas maketám lodí, navigační technice a ponorkám, a sama půjdu do Muzea člověka. Jenže nabídka dočasných expozic v Muzeu námořnictva mne přesvědčila, abych zůstala tamtéž. A udělala jsem dobře, protože… se nechte překvapit!

Perličky
· nebudete tomu věřit, ale skoro na každém kroku nás doprovázely myši a myšky: myš zelená – jako ozdobný uzávěr na parfému; myš cukrářská – myšky z čokolády běhaly po dortu ve tvaru sýra; myš ovocná – na tričku obsluhy v restauraci s ovocnými specialitami; myš krysí – krysa v hračkářství a v TV komiksu. Ale myš živá se nekonala.
· věřili byste tomu, že se v kosmetice používají botulinové injekce? Je to tak, používá se to v kosmetických salónech a dámy ve věku kolem 40 si nechají píchat do obličeje podkožní injekce s toxinem botulinu. Botulin má paralyzovat svaly zodpovědné za tvorbu vrásek. Jedno sezení stojí 600 eur. Tedy, osobně bych věděla o lepším využití takovéto sumy.
· Také v pařížském metru jsme si užili kultury dost a dost. Žebrota je tam sice zakázána, ale vždycky se najde nějaká ta cestička jak propašovat basu, harmoniku a kytaru spolu se syntetisérem a zpříjemnit cestujícím jízdu.
   
31.10.2002 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Simba [*]

  Ferdička: Jen jestli sis těch myšek jen víc nevšímala ? Moc pěkný článek, tak jako ty ostatní od tebe.

  superkarma: 0 22.11.2003, 12:35:39
 2. avatar
  [2] medved [*]

  pariz je fajn...me tam akorat stvou ty proudy aut ...ale jinak pamatky a muzea ...ale stejne nejlepsi je La Defence
  Ferdicka je nejaka parizomilka, ne ? z clanku se mi zda, ze tam byla uz minimalne po patnacte

  superkarma: 0 31.10.2002, 11:58:00
 3. avatar
  [1] Kájina [*]

  Miluju Paříž
  a o tom botulinu mluvili i u nas,ze si ho zeny nechavaji pichat vetsinou do cela nebo okolo oci ale ja bych do toho urcite nesla

  superkarma: 0 31.10.2002, 08:07:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme