.

Chcete zažít slast z rizika?

Cestování

Chcete zažít slast z rizika?

Roste počet lidí, kteří se rekreačně věnují rizikovým sportům. Mezi jiným také horolezectví. Lezení se stalo tak trochu módou. Proč se lidé oddávají riziku? Co je motivuje? Důvody jsou různé. Chtějí se zviditelnit, chtějí být „in.“ Touží něco mimořádného zažít. Všechno je dneska jako na dlani a lidem chybí velké zážitky, touha něco překonávat. Lezení tohle všechno splňuje a má navíc něco do sebe.
Co to přináší mně? Najednou mě to strašně nadchlo… seděla jsem tam sama. Úplně nahoře. Bylo ráno, pode mnou se válel mrak. A já jsem to věděla. Mám sílu… nejsem poseroutka ze Semošic, jak mi říkali. Strach je pryč, já to zvládla, já to všechno zvládla! Chtěla jsem znovu a znovu cítit ten pocit. Člověk je náhle pohroužen sám do sebe, absolutně se soustředí, vychutnává. Uvědomuje si své tělo. Každý pohyb. Mimochodem - dovednost nacvičovaná takřka ve všech metodách relaxace. A pak ten náhlý záchvat radosti!
Myslím, že lezení může změnit postoj člověka k sobě samému, může se najít. Získá pocit ohleduplnosti, obdiv. Něco prožije a tohle vnímání okamžiku se (bohužel) dnes pomalu vytrácí.
Věřím, že rozhodnutí stát se horolezcem či věnovat se lezení, může být sice ze začátku motivováno jen módní touhou být „in“, ale nakonec se stejně změní v „radost ze života,“ v nové zařazení mezi ty, kteří „to dokázali.“
<{r> Chcete si to jen vyzkoušet? Není nic jednoduššího než si zajít na lezeckou stěnu. Půjčí vám tam všechen „matroš“ – sedák, lano, karabinu. Botičky jsou speciální lezecké, ale stačí pro začátek obyčejné botasky. Rozhodně bude legrace. Lezení na stěně je dnes bezpečné. Musíte ovšem dodržovat všechny zásady, a proto je nezbytné jít poprvé s instruktorem nebo s někým, kdo má zkušenosti a komu můžete důvěřovat.

Jen pro zajímavost: Horská terapie je nový druh terapie pro lidi s poruchami psychiky. Podobně jako aromaterapie, muzikoterapie, arteterapie... Zahrnuje v sobě túry po horách, lezení po skalách, nocování v horské chatě. Průkopníkem je italský psychoterapeut a psycholog Giulio Scoppola, který je také horským instruktorem. Vysoká nadmořská výška a otevřený prostor uvolňují mysl a tělo. Přirozená touha pobýt v přírodě vystřídá stres, hluk, složité společenské vztahy ve městech.
   
25.10.2002 - Zahraničí - autor: Lucie Joglová

Komentáře:

  1. avatar
    [2] Simba [*]

    Takk já bych raději tu aromaterapii

    superkarma: 0 22.11.2003, 12:28:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme