.

Proč si máte vzít do Louvru klubko vlny, to vám poradí Ferdička.

Cestování

Proč si máte vzít do Louvru klubko vlny, to vám poradí Ferdička.

V Paříži již v metru prožíváte přípravku při cestě za kulturou. V dlouhých chodbách prodávají indičtí obchodníci barevné plakáty s motivy dětí a zvířat. Ve vagónu metra či RER si občas můžete vyslechnout koncert. Za doprovodu playbacku vám zahrají na garmošku či na kytaru a ten, kdo umí zpívat, vás potěší i zpěvem. A je jen na vás, zda dáte drobnou peněžní odměnu.
Když opravdu nevíte, jak byste strávili celý den, jděte do Louvru. A doporučuji s sebou vzít červené klubíčko, abyste nezabloudili. Zvláště, když v nově otevřených expozicích se musíte na konci sálu rozhodnout, zda jít vpravo nebo vlevo. Hotový labyrint. Já jsem v muzeu (jakémkoliv) udržela pozornost maximálně 3 hodiny, pak už jsem pouze bezcílně a tupě bloumala od jednoho exponátu k druhému a ani jsem se již nenamáhala číst popisky. Má jediná touha byla židle nebo ještě lépe postel.
V Louvru si můžete síly doplnit snadno, a to v podzemí, kde se kromě jiného (jiného = obrácená pyramida, ukázky vykopávek, butiky s luxusním zbožím) nachází nepřeberné množství „občerstvovacích stanic“. Dokonce jedno celé patro. Je libo sladké, (cream vanilla cake nebo cheese cake jsou mými favority) či slané (kuchyně různých chutí – indická, mexická, americká, francouzská usilují právě o vaše chuťové pohárky). Ale jestli chcete jenom kávu nebo černý či bylinkový čaj (meduňkový, lipový, mátový nebo ze sporýše, ale zelený ve Francii v běžných provozech nedostanete) – není problém. A kakao vám také rádi připraví.
Ovšem vlastním zážitkem je vůbec dostat se přes hlídače, co trhá lístky – tedy pokud máte baťůžek (a ten já mám! – a jak krásný!). Hlídači v muzeích ve Francii mají velmi zvláštní talent na vyčichání i toho nejmenšího baťůžku. Nezáleží na tom, že je menší než obří kabela, se kterou byla právě dáma před vámi vpuštěna do galerie či muzea, důležité je, že je to baťoh. A ten, i přes vaše protesty, že v tom máte všechny doklady a peníze, musíte zanechat v šatně. Pohled na mne je pak následující: prskající a vztekající se Ferdička, která se před tím snažila logicky argumentovat se zaměstnanci muzea, vyndavá vše nezbytné z baťůžku, vše nahází do igelitky – včetně lahve s vodou (tajně) - a prázdný nic nevážící baťoh odevzdává do šatny. A s taškou, kterou si přehazuje z ruky do ruky, pak absolvuje expozici.
Ale určitě se nebudete divit, když vám řeknu, že je v Paříži těžké si vybrat, kam jít - na výstavu, do muzea nebo jen tak se procházet městem. V tom krátkém momentu, kdy jste kdekoliv na zeměkouli, se toho tolik děje a všechno je zajímavé.
   
05.06.2002 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Andula [*]

  Simba: to věřím, taky bych zašla

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:36:59
 2. avatar
  [25] Andula [*]

  Ťapina: to já bych si LOuvre i dala, ale až jako bonbonek na návštěvě Paříže

  superkarma: 0 08.12.2003, 20:35:33
 3. avatar
  [24] Ťapina [*]

  Tak moc po kultuře netoužím, abych za ní jela tak daleko.

  superkarma: 0 03.12.2003, 21:06:39
 4. avatar
  [23] Simba [*]

  Moc krásné je i muzeum impresionistů.

  superkarma: 0 21.11.2003, 11:34:17
 5. [22] Handulacka [*]

  to Melanie: Karta se spravne jmenuje Carte Musées et Monuments a stoji: 15 EUR (1 den), 30 EUR (3 dny po sobe jdouci) a 45 EUR (5 dni po sobe jdoucich). Pocet vstupu do jednotlivych pamatek je neomezeny. (Vic info na strane www.citefutee.com/informer-ale je to ve francouzstine.)
  Taky muzu doporucit tzv. Carnet. Je to celkem 10 listku na metro, RER (myslim, ze na 3 zony) a autobus za zvyhodnenou cenu 9,30 EUR. (1 listek stoji EUR 1,30) a nebo tzv. Carte orange pro ty, kteri jedou na tyden (po-ne). Na Orange kartu musite mit fotku a dat i nejake osobni udaje. Na 3 zony na tyden stoji 17,65 EUR. Ale plati od pondeli do nedele.

  superkarma: 0 06.06.2002, 12:16:56
 6. avatar
  [21] pajda [*]

  Prskací Ferdičku lituju...prsk, prsk, ťufík...típ.

  superkarma: 0 05.06.2002, 21:56:18
 7. [18] Handulacka [*]

  Ja byla v Paříži v květnu. Ubytování a dopravu nám zařídila cestovka a o program jsme se postarali sami. Bylo to bezva, byly jsme tři baby a skvěle jsme si to užily, protože tři lidi si vyjdou snadněji vstříc než celá skupinka zájezdu.
  Viděly jsme všechny památky, které jsme chtěly vidět i nějaký ten "běžný život pařížský".
  Co se francouzštiny týče, jsem začátečník, ale domluvila jsem se bez problémů. Stačí milý úsměv a lidi se snaží pochopit, co jim říkáte
  A ještě k těm frontám-stačí, když si koupíte Kartu do muzeí a památek (na 1, 3 nebo 5 dní) a chodíte všude bez front. (Mimo Eiffelovky, kde karta neplatí a mimo výstupu na Notre Dame, kam vás přednostně nepustí. Karta jinak platí pro většinu památek.)

  superkarma: 0 05.06.2002, 14:44:43
 8. avatar
  [17] Barunka [*]

  Taky jsem byla v Paříži organizovaně a z celého Louvru jsme byli jen v pyramidě, nevím, nad čím se dohadovali, ale nakonec se šlo taky do obchoďáku. No alespoň jsem se nemusela rozhodovat, jakou trasu vyberu Nejradši bych jela sólo, ale domluvím se?

  superkarma: 0 05.06.2002, 13:24:30
 9. avatar
  [15] *daisy* [*]

  Ja proti Parizi nic nemam, ale neni to to, co bych chtela videt (nemam rada davy, a tam se jim proste nevyhnu ), takze hodne casto mi hodne hezky veci uniknou prave proto, ze vsude je hafo lidi a mohla bych se na dlouhy fronty, vstupenky za silenou cenu a stejne z toho mam velky kulovy, pac tam vsude jsou lidi a lidi a lidi

  superkarma: 0 05.06.2002, 12:05:21
 10. avatar
  [13] Lexik [*]

  1. Nejhezčí je západ slunce viděný z Eifelovy věže... boční světlo krásně plasticky vykreslí celé město :-)))
  2. Do Louvre je třeba jít na několikrát a předem si vybrat z průvodce tu část, kterou chci ten den vidět.. Jinak po 2 hod. už je to jen ztracený čas, protože si z toho nic nezapamatujete !!! To ostatně platí i ostatních muzeích.. Optimální doba pobytu 4 - 5 dní :-)))

  superkarma: 0 05.06.2002, 10:50:14
 11. avatar
  [12] zena [*]

  Když jsem byla v Paříži, tak jsme do Louvru jen jukli a vůbec jsme na expozici nešli, protože jsme toho měli až až. Předtím 16 hodin v buse a potom celý den v Paříži. No uznejte - to je vám už nějaká Mona Lisa celkem ukradená
  Jinak souhlasím s Ferdičkou, když jsem teď byla ve Vatikánu vevnitř na prohlídce, nejenže jsme museli nechat rentgenem projet i foťák, ale vevnitř bylo asi 40 stupňů a lidí tak - tipla bych z celého světa najednou - takže jsem vydržela jen chvíli vnímat tu krásu a pak když jsme konečně dorazili k tomu "NEJ" - Sikstýnské kapli (nevím jak se to správně píše), už jsem nedokázala ani pořádně tu krásu vnímat a přála si být venku na čerstvém vzduchu.

  superkarma: 0 05.06.2002, 10:07:41
 12. avatar
  [10] medved [*]

  my jsme byli s manzelem v Parizi na nasi prvni spolecne zahranicni dovolene (no este za svobodna samozrejme) a byla to krasa...i kdyz uprimne receno, me nase praha pripada lepsi, takova domactejsi a hlavne tu neni tolik aut...kdyz jsme objizdeli Louvre busem 1,5 hodiny (pesky to clovek obejde tak za 1/4 hodiny) tak to byl fakt des bes ...bydleli jsme v hotylku pod Montmartrem a byla to parada...sice jsme tam jeli jakoze se zajezdem, ale protoze jsme bydleli na metru, tak jsme jezdili vsude sami a ne s davem z CK, jo a este jeden dobrej zazitek - v metru nam porad nechteli prodat listky, my jsme nechapali proc - jejich chaba anglictina a nase chaba francouzstina proste na vysvetleni nestacily...celou dobu jsem si myslela, ze jezdime na cerno a az po prijezdu do Prahy jsem zjistila, ze tam byl nejaky smog, tak na ty dni, co jsme tam byli bylo metro zadarmo

  superkarma: 0 05.06.2002, 10:01:38
 13. avatar
  [9] stasha [*]

  Já se vrátila z Paříže před necelým měsícem a od té doby ležím v fotkách. Je to úžasné město a noční plavba po Seine . V Louvre jsme si vybrali trasu Egypt, kde není tak natřískáno jako na Monu Lisu . Batužky nám všem nechali, jen je prohlédli.
  Taky jsem byla organizovaným zájezdem a příště pojedeme po vlastní ose! Polovina zájezdu pořád , jak je vstupné drahé, odmítli ho někde platit a přehlasovali naši menšinu, tak jsme nakonec nebyli uvnitř takových skvostů jako je Pantheon apod. Pak chtěli lítat po supermarketech a domů táhli několik litrů vína, kila sýrů, cukrovinek apod.

  superkarma: 0 05.06.2002, 10:00:45
 14. [6] Sasa [*]

  tak me malinkatej baťůžek taky po důkladné prohlídce nechali, ale po 3 hodinách jsem stejně byla hotová, ztracená nešťastnaá.
  Jo a jeli jsme organizovanej zájezd, protože franc. neumím, ale měli jsme tak suprovou průvodkyni, že to bylo O.K.

  superkarma: 0 05.06.2002, 07:55:21
 15. [5] Sasa [*]

  tak me malinkatej baťůžek taky po důkladné prohlídce nechali, ale po 3 hodinách jsem stejně byla hotová, ztracená nešťastnaá.
  Jo a jeli jsme organizovanej zájezd, protože franc. neumím, ale měli jsme tak suprovou průvodkyni, že to bylo O.K.

  superkarma: 0 05.06.2002, 07:55:19
 16. avatar
  [4] nicka [*]

  mne batoh nevzali, jen ho dukladne prostrachali...

  superkarma: 0 05.06.2002, 07:29:48
 17. avatar
  [3] skolacka [*]

  ach jo Paříž.... Tak to je můj velkej sen Strašně ráda bych se tam jela podívat, ale na jednu stranu mám hrůzu z organizovanejch poznávacích zájezdů a nadruhou stranu si myslím, že sama bych tam byla stracená . Nemáte někdo nějaký tip na cestu?

  superkarma: 0 05.06.2002, 07:28:58
 18. avatar
  [2] andulinka [*]

  Souhlasim s Clarkou, mela jsem stejne pocity. Ale stejne to byl zazitek. A nejhezci je Pariz pri zapadu slunce. je tam nejaky jiny vzduch nebo co. Uz se nemuzu dockat ze se tam zase nekdy podivam.

  superkarma: 0 05.06.2002, 01:30:37
 19. avatar
  [1] clarCa [*]

  jojo... Louvre... když jsem dobloudila po x hodinách kulturního obžerství k MOně Lise, tak už jsem jen mávla rukou - "no jo, zase ňákej vobraz, a eště tak prťavej".... chtělo by to každý den třeba jen na hoďku.... nebo tak...

  superkarma: 0 05.06.2002, 01:11:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme