.

Jaký je rozdíl mezi sportovcem a umělcem? aneb Novodobí gladiátoři.

Cestování

Jaký je rozdíl mezi sportovcem a umělcem? aneb Novodobí gladiátoři.

Po olympiádě v Salt Lake City a jejích dopingových skandálech se opět rozvířila debata, zda a jak doping povolit. Zastánci dopingu tvrdí, že u herců, spisovatelů, zpěváků, skladatelů a dalších "pracujících" na poli duševním se žádné dopingové zkoušky neprovádějí. Vyhrál jsi Oscara, potažmo Českého lva nebo Grammy či Anděla? Ukaž nám moč a běda, jestli v ní nalezneme nepovolené látky! Jenže... taková zkouška ohněm, vlastně močí, by již musela proběhnout při tvorbě či realizaci díla a nikoliv až několik měsíců poté. A pak jsou tady jistá "specifika" tvoření, ať již je vzletně nazýváme duševní muka, neustálé hledání těch správných slůvek a tónů, umění zkratky, patos či civilní projev... ale především všemu tomu dění a kolotu vévodí Paní inspirace. Bez ní vzniká jen "druhá liga" či ještě hůře.
Mnohdy se tvůrce přizná, že nejlepší nápad se zrodil například ve vaně, na procházce parkem, při pohledu na padající list, jako noční můra ve snu. Jan Neruda měl své papírové manžety neustále počmárané nějakými slůvky, útržky vět, překvapivým spojením nepadnoucích či nepatřičných slov. Alexander Dumas starší denně "povinně" propsal několik hodin a tento rituál neporušoval ani při večírcích, jejichž pořadatelem byl on sám. Může se ale takto chovat sportovec?
Představte si, že pojednou vyskočí Jan Železný z vany a ještě nahý a mokrý se vřítí na stadion a vrhne svůj oštěp do neuvěřitelných výšek a dálek. Rekordy se uznávají jen na soutěžích, náhlá osvícení tu mnoho neplatí. Vždyť také se ve sportu uplatňuje poněkud odlišná terminologie - sportovní řehole, odpírání, pot, slzy, dřina, stovky a tisíce tréninkových hodin, kyslíkový dluh, překonání bolesti, tvrdost apod. Zatímco o umělcích vznikala přísloví typu - je hladový jako herec, sport byl o několik příček výše - výraz "sportovní jednání" je spjat s čestností.
Rozlišujme tedy - buď mějme Olympijské hry s jejich symbolikou anebo se nechme uchvátit velkolepým divadlem šoubyznysu (jak odporné slovo) a nazvěme sportovní klání pravým jménem - Gladiátorské hry. Novodobí gladiátoři, ničte si zdraví různými podpůrnými, výkon zvyšujícími bobulemi, roztočte kolotoč peněz a zábavy, ale nenazývejte takové dění sportem a nás diváky nechte, ať zvednutým palcem posoudíme váš výkon. Nemaťte pojmy tím, že jim vnutíte jiný význam. Nechte, ať slovo sport je i nadále synonymem pro čistotu jednání, čestnost, tvrdou řeholi, neuvěřitelně obdivuhodný čin.
   
17.05.2002 - Zahraničí - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Sport by měl zůstat symbolem zdravého životního stylu, tam podpůrné drogy neptatří.

  superkarma: 0 29.11.2003, 14:17:11
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  Dobrý článek, jsem pro OH se symbolikou a bez dopingu.

  superkarma: 0 21.11.2003, 09:48:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme