.

Monumentální památky, romantické uličky, světoznámé lázně… a ještě mnohem víc.

Cestování

Monumentální památky, romantické uličky, světoznámé lázně… a ještě mnohem víc.

Pamatujete se ještě na ty doby, kdy se metropole obchodně vyvinutějšího Maďarska jezdilo pro mikiny s potiskem, „značkové“ džíny a gramofonové desky západních kapel? Tyhle nákupní zájezdy mívaly jedno společné – během úprku z obchodu do obchodu neviděl našinec z navštíveného města lautr nic. A přitom zrovna Budapešť opravdu stojí za vidění…
Jestli tedy nevíte, co třeba právě s nadcházejícím víkendem, udělejte si výlet do města na Dunaji (letenka se dá při troše štěstí pořídit už od 5000 korun). Dvě třetiny města (Pešť) se rozkládají v rovinaté krajině na východním břehu evropského veletoku, jedna třetina (Buda) na kopcovitém západním břehu. Tam se také nachází hlavní turistický magnet města – hradní čtvrť s barokním Královským palácem vybudovaný na místě středověkého sídla, romantickými starobylými uličkami, stylovými obchůdky a kavárnami, církevními stavbami a Rybářskou baštou (chráněná památka UNESCO od roku 1988). Na kopec se dostanete například lanovkou od paty Řetězového mostu, který byl dokončen v roce 1849 a je tak nejstarším pevným mostem v městě.
Když přejdete most a nasednete na tramvaj číslo 2, můžete se kochat panoramatem Budy a přitom se dovezete na Kossuthovo náměstí (Kossuth tér). Prohlédněte si jednu z dominant Budapešti a pak se vydejte dvojkou zpět přes vodu až k mostu Svobody (Szabadság híd). Jestli vás přece jen láká nějaký ten nákupeček, skočte se mrknout na Velkou tržnici, která pochází z konce 19. století. Deset minut pěšky nebo tři stanice tramvají 49 se dostanete na Deákovo náměstí (Deák tér), kde se rozhodně podívejte na překrásnou klasicistní budovu maďarského Národního muzea. Pak hupněte do žlutého metra a vystupte na Náměstí Hrdinů (Hösök tér), kde si udělejte procházku a – budete-li mít čas – ještě si zajděte prohlédnout městský park (Városliget), který nabízí řadu atrakcí pro malé i velké, včetně ZOO a botanické zahrady. V městě jsou také vyhlášené lázně, protože zde vyvěrají termální prameny, jejichž léčebných účinků užívali už Římané, kteří na místě dnešní Budapešti sídlili.
Návštěvníci města určitě ocení výhody karty Budapest Card, která svému držiteli slouží nejen jako časová jízdenka platná ve všech prostředcích hormadné dopravy, ale také jej opravňuje k volnému vstupu do 60 muzeí nebo památek a poskytuje mu desítky slev (kultura, sport, restaurace, zábava…). Kartu, která platí 48 resp. 72 hodin, stojí 3700 resp. 4500 forintů, může používat jeden dospělý spolu s jedním dítětem do 14 let.

Více informací o Budapešti najdete na turistických stránkách (v angličtině).
   
08.03.2002 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. [13] Františka Švecová [*]

  Já jsem si tedy přišla s manželem na své, když jsme tu byli v restauraci. Tokajské víno mě nadchlo, je luxusní. Jinak si najděte v průvodci zajímavosti.

  superkarma: 0 28.03.2014, 13:14:36
 2. avatar
  [12] Andula [*]

  Hm, já měla pocit, že v BUdapešti toho moc k vidění není a ono jo.

  superkarma: 0 07.12.2003, 19:39:25
 3. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Já jsem bohužel jenom projížděla, na nádraží jsme přesedali v rychlosti z jednoho vlaku na druhý

  superkarma: 0 05.12.2003, 22:03:45
 4. avatar
  [9] x meggy [*]

  Jancie,
  pokud budes mit vyjimecne velke stesti tak mozna potkas madara, ktery bude mluvit anglicky. Ale na ulici na Tebe vsichni budou mluvit madarsky a vubec jim nebude vadit ze jim nerozumis.

  superkarma: 0 10.03.2002, 00:16:27
 5. avatar
  [8] Léthé [*]

  Jancie; hlavně nevynechej noční Budapešt.Kdo neviděl toto město v noci,tak jako když tam nebyl.Pohled z Gelért hegyröl,je to na tom kopci jak je Halászbástya=Rybářská bašta, je nezapomenutelný.A v květnu? Nóóó... tak to by se hodilo spíše navštívit toto město s milovanou osobou.Pak bys na to určitě vzpomínala ještě v domově důchodců.

  superkarma: 0 09.03.2002, 18:29:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme