Cestování

Vyplatí se jet na české hory autobusem?

Možná se chystáte i vy s rodinou nebo s kamarády na dovolenou na českých horách. Penzion je rezervován, sněhu je dost a všichni se těší na lyžovačku. Peněz ale po novém roce není nikdy nazbyt, tak se výprava dohaduje, zda jet autem, nebo autobusem. Odpověď není jednoduchá a záleží na mnoha okolnostech. Jako modelový příklad jsme si vzali čtyřčlennou pražskou rodinu – táta Pepa, máma Věra a dva puberťáci Jirka s Honzou. Vypravují se na dovolenou do Pece pod Sněžkou a váhají, jak pojedou.

Když pojedou autobusem…
nemůžou si vybrat místo a čas odjezdu, takže se musejí se vší bagáží dovléct na autobusové nádraží a navíc se pak budou přes tři hodiny kodrcat ne zrovna pohodlným autobusem. Zato budou mít jistotu, že dojedou až na místo, a maminka Věra nebude muset celou dobu trnout hrůzou, že zapadnou do závěje nebo se dostanou do smyku, protože táta Pepa sice docela často řídí, ale jen po městě a za sucha. Za jízdenky zaplatí 1136 korun (cesta tam a zpátky pro jednu osobu vyjde na 284 korun). Navíc je potřeba ještě připočítat nejméně stovku za lyže a batohy, které se dají do zavazadlového prostoru.

Když pojedou autem…
tak to bude docela pohoda, protože do auta se pěkně naskládá vše potřebné, a to hned před domem. Můžou vyrazit v kolik hodin se jim zachce a cestou můžou kluci díky autorádiu poslouchat své oblíbené písničky a pohodlně se přitom rozvalovat na zadních sedadlech auta. Maminka Věra ovšem bude celou cestu trnout, že a) zabloudí, b) silnice budou nesjízdné, c) táta Pepa nebude umět nasadit sněhové řetězy, d) stanou se účastníky hromadné dopravní nehody apod. A kolik je bude stát benzín? To samozřejmě není lehké odhadnout, ale když budeme počítat, že vůz je staršího data a že spotřeba se při cestování horskými terény poněkud zvýší oproti městu, tak mu přiřkneme spotřebu 10 litrů na 100 km. Při průměrné dnešní ceně benzínu by tak cesta tam a zpátky (cca 300 km celkem) mohla stát rodinu něco přes 800 korun. Což je o několik stovek levnější než jízdenky na autobus.

Takže jaký je výsledek? Když pojedou čtyři lidi autem, určitě ušetří. Ale chce to zkušeného řidiče, spolehlivý vůz, zimní výbavu včetně řetězů a Krakonošovu přízeň. :-)
   
23.01.2002 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Andula [*]

  Docela užitečný propočet, jen že mi řešíme jen to, zda busem, nebo vlakem :-)

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:27:52
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Pro rodinu je rozhodně lepší auto, ale problém bývá s parkováním. Jako pár zatím jezdíme výhradně autobusem nebo vlakem.

  superkarma: 0 05.12.2003, 21:14:21
 3. [1] alzbeta [*]

  Mam pocit, ze v dnesni dobe
  , kdy skoro kazdy ma auto, malokdo pojede autobusem (pokud se jedna o rodinu) . Jednotlivci nebo parta mladych lidi, kteri si chteji uzit, mozna pojedou busem. Jinak bb by nebyla vsechna parkoviste v horskych oblastech tak obsazena.

  superkarma: 0 23.01.2002, 09:00:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme