.

Smrtonosné odpolední dýchánky s dětmi, pečením cukroví a punčem končívají v nočních hodinách.

Cestování

Smrtonosné odpolední dýchánky s dětmi, pečením cukroví a punčem končívají v nočních hodinách.

Předvánoční čas přeje rodinným setkáním. Scházejí se nejen celé rodiny, ale především matky s dětmi. Svá odpolední víkendová setkání maskují obvykle pečením či zdobením cukroví, vitím adventních věnců nebo výrobou vaječného koňaku. Podle mých vlastních zkušeností a bleskového výzkumu, který jsem udělala mezi svými přítelkyněmi, jsou většinou tyto mimikry záhy odhozeny, výroba vánočních výzdob a dobrot se nekoná, protože matky zasedají ke klábosení. Někdy se ještě před spuštěním stavidel stačí něco udělat, ale není to pravidlem. Rum určený do cukroví je otevřen a zkonzumován za hovoru o nepřítomných kamarádkách, svařák teče proudem a děti víří bytem, ve kterém se dýchánek koná. Odpoledníček končívá až v pozdních večerních hodinách, kdy si ženy poberou své nezpracované suroviny do tašek a odvláčejí polospící děti do svých domovů.
Kdo takové společné pečení nezažil, může si myslet, že „fuj, to je ale ohavné a nezodpovědné!“, ale kdo to zná, ví, že jsou to ty nejbáječnější předvánoční chvíle, kdy se utužují vztahy, které nemá nikdo z nás čas pěstovat. Jednou mi jedna paní doktorka psychologie řekla, že dnes ženám chybí ta základní esence ženství, kterou dřív holčičky nasávaly už od peřinek při společných draních peří a dalších společných ženských aktivitách. Dneska už nic takového holčičky nenasávají, nemohou tajně naslouchat, že „sousedovic Bětuška je zase v tom a co ten její…“, a proto jim chybí jakási společná moudrost, společné povědomí a společná předávaná zkušenost. Současné tendence uzavírání se do rodinných buněk nejsou nic moc zdravého a z hlediska historické tradice ani moc normálního. Společné ženské sedánky jsou tedy důležitější, než si myslíme, ať si chlapi říkají, že jenom klábosíme o hloupostech.
Jestli jste to ještě nestihly, určitě si udělejte poslední adventní víkend ještě babinec, užijte si to, použijte pečení nebo výrobu čehokoli jako záminku k předvánočnímu poklábosení a předvánoční holčičí pohodě:-)
Zažíváte společná setkání s přítelkyněmi? Jsou pro vás tyto schůzky podnětné, nebo jimi naopak opovrhujete jako zbytečně promarněným časem? Napište nám své názory!
   
20.12.2001 - Zahraničí - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Andula [*]

  Ťapina: já je navíc peču s dětmi, těžko bych si uhájila zlitou maminku

  superkarma: 0 07.12.2003, 11:35:51
 2. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Babinec jo, ale ne při pečení cukroví a podobných aktivitách. Na ty chci mít klid.

  superkarma: 0 05.12.2003, 20:41:44
 3. [3] alzbeta [*]

  Myslim si, ze je to opravdu dobra tradice, ktera by se nemela zanedbavat. A ze v tom predvanocnim ruchu a shonu je treba si na chvili sednout a "poklabosit" i o hloupostech.

  superkarma: 0 20.12.2001, 09:41:37
 4. avatar
  [2] Sama [*]

  Mám výhodu, 18. slavím narozeniny, takže nemusím používat zastírací řeči. Ten babinec byl perfektní.

  superkarma: 0 20.12.2001, 08:21:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme