Cestování

Když vás zebou nohy, nasaďte si čepici!

V zimě na horách oceníme nejen teplé a kvalitní bundy a kalhoty, ale důležitou částí výbavy, kterou nesmíme podcenit, jsou i vhodné čepice a rukavice. Častokrát vídáme na svazích ledabylé lyžaře bez čepic nebo jen s čelenkami. Myslí si zřejmě: „Na hlavu mi není nikdy zima, hlavně když mám nohy v teple!“ Velmi se mýlí. Hlava je totiž nejprokrvenější částí lidského těla, a proto jí uniká z našeho organismu nejvíce tepla. Je to sice absurdní, ale skutečně je možné říct, že když nás zebou nohy, pomůže nám čepice víc než další ponožky.
Výběru vhodné čepice bychom měli věnovat stejnou pozornost jako ostatním částem horské výbavy. Naprosto nevhodné jsou veškeré savé materiály, jako například bavlna, které se propotí a nasáknou vlhkost. Naopak dobrá je vlna, která hřeje i vlhká, nebo materiály, které propouštějí vlhkost ven, aniž by nasákly. To je třeba v levnější kategorii fleece nebo z kvalitnějších materiálů POLAR-TEC. Čepice z něj vás přijde zhruba na 300 korun a zaručeně vám v ní nebude zima.
Novinkou je materiál WIND-STOPPER, který, jak už sám název říká, zabraňuje profouknutí, a přitom je prodyšný a příjemný stejně jako vlna nebo fleece. Čapka z tohohle materiálu vás bude stát okolo 700 až 1000 korun, podle střihu a spotřeby materiálu.
Další nepodcenitelnou částí zimní výbavy jsou rukavice. Ruce jsou naopak stejně jako nohy méně prokrvené, a proto je musíme před zimou dobře chránit. Kvalitní rukavice musí hřát a nesmí provlhnout, proto mají vnitřní výplň nejlépe z dutých vláken a převlak z nepromokavého materiálu. Zároveň by měly být odolné proti mechanickému poškození a exponované části (dlaně, kterými svíráte hůlky) by měly být zesílené. Dobré rukavice vás budou stát od 700 korun výše, za nejlepší rukavice – z GORE-TEXu – zaplatíte minimálně 1000, ale spíš víc.
Rukavice na běžky nemusí být tak silné a hřejivé, protože na běžkách vám nikdy nebude taková zima jako ve frontě na vlek, ale mají jiné nároky. Měly by propouštět vlhko ven, aniž by provlhly, a neměly by profouknout. Proto jsou velmi vhodné rukavice z WIND-STOPPERu. Jsou sice ve vyšších cenových relacích, ale až budete makat ve vánici na otevřených pláních vysoko nad mořem, budete si říkat, že to byla jedna z nejlepších investic vašeho života.

Odborné informace nám laskavě poskytla pražská firma Hanibal
   
30.11.2001 - Zahraničí - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. [6] KamcaPol [*]

  My máme rádi fleece. Celá rodina, a to hlavně na zimu. Fleece mikina zahřeje a člověk se cítí skvěle.

  superkarma: 0 24.11.2016, 10:21:36
 2. avatar
  [5] Andula [*]

  Když já čepipce nosím horzně nerada, svědí mě pod nimi vlasy a nemám to ráda.
  I na horách proto omrzám v čelence.

  superkarma: 0 07.12.2003, 14:38:23
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Není to lehké, vybavit se na hory. Kdybych se rozhodla, že někam pojedu, tak bych musela koupit komplet všechno a to by bylo peněz!

  superkarma: 0 05.12.2003, 20:56:38
 4. avatar
  [2] Lotka [*]

  To je přece jasné. Proto se taky nedonošencům dávají do inkubátoru čepičky...

  superkarma: 0 30.11.2001, 12:00:57
 5. avatar
  [1] elfos [*]

  :-)))) ... tak - a teď už vím, proč můj děda (nejlepší pod sluncem ) chodíval spát v čepici! :-)

  superkarma: 0 30.11.2001, 01:03:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme