.

Už jste viděli bájnou Chiméru? Jestli ne, tak se za ní vypravte do Turecka.

Cestování

Už jste viděli bájnou Chiméru? Jestli ne, tak se za ní vypravte do Turecka.

Vyprávění o mém výletu začíná jako jedna ze scén z pohádek Tisíce a jedné noci. Odehrává se v západním Turecku, nedaleko města Olympos. A doufám, že se na mě nebudete zlobit, když začnu od konce.
Když nás náš průvodce dovedl k autobusu, byla už tma jako v tunelu. Obrátili jsme se zpět a pohlédli vzhůru, abychom se naposled pokochali pohledem na ojedinělý přírodní úkaz. A vtom se z nás stali dávní mořeplavci a stejně jako oni jsme i my spatřili podivný oheň planoucí vysoko na kamenném kopci u tureckých břehů Středozemního moře. Ohnivé plameny žlutooranžově zářily do dálky a svou mohutností nás děsily stejně jako tehdy před dávnými lety děsily námořníky, v jejichž fantazii tato skála představovala sídlo tajemné obludy z podzemí. Ta bájná nestvůra jménem Chiméra prý vydechovala oheň a podle ní získala skála své jméno.
Dnešní věda ale umí vysvětlit skoro všechno. Jak to tedy je s bájnou obludou? Žádná tam není. Z hlubin země uniká na povrch plyn, který se sám vzněcuje. I když oheň uhasíme vodou nebo hlínou, po chvilce se prý sám opět zapálí. Podél tenkých puklin hoří pouze namodralým světlem, ale z větších děr a otvorů šlehají až půlmetrové i větší plameny. Někteří šikovní turečtí obchodníci toho využívají a pro turisty zde vaří čaj, který nalévají do skleněných šálků ve tvaru tulipánového květu. Můžete se přitom posadit na rozprostřený koberec a v duchu se přenést do pohádkové říše Tisíce a jedné noci.
Moje rada zní: navštivte toto místo za šera, soumraku či noční temnoty, neboť za denního světla ztrácí jedinečný přírodní úkaz své kouzlo a může být pro vás po vynaložené námaze s výstupem spíše zklamáním.
   
23.11.2001 - Zahraničí - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. [8] Sluníčko sedmitečné [*]

  V západním Turecku. Letos se tam chystám na dovolenou, to si přibalím dalekohled. Dalekohledy NIKON jsou kvalitní.

  superkarma: 0 02.09.2015, 10:52:13
 2. avatar
  [7] Andula [*]

  Nechybí tomu začátek? Přesně jsem nepochopila, kde to bylo, tedy že v Turecku to ano, ale kde?

  superkarma: 0 07.12.2003, 14:49:48
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Některé pověsti by se neměly vědecky zdůvodňovat. Pak už to není tak hezké.

  superkarma: 0 01.12.2003, 17:00:54
 4. avatar
  [3] Ja [*]

  Z vlastní zkušenosti vím, že Chiméra ve dne vůbec nestojí za vynaloženou námahu. S komentářem Jitky zcela souhlasím. Navíc jsme neměli v Turecku vypůjčené auto, ale jezdili jsme stopem, místními autobusy a taky pěšky. Takže kromě úmorného výstupu do kopce jsme šli také asi hodinu k tomu kopci ( a pak zpátky ), a to ve vedru, na sluníčku, po prašné cestě bez trochy stínu, protože podél cesty nerostou stromy, ale pouze olivovníky mimo cesty. Prostě chuťovka. Jediné, co mi tento zážitek trošku vylepšilo, bylo to, že pláž u moře, poblíž nástupu na Chiméru je božská. Písčitá s kamínky, v zálivu, kde se do moře vlévá potok, takže je krásně vidět smíšení slané a sladké vody, a v době, kdy jsme se tam slunili, tak tam kotvili staré lodě - plachetnice jak za dob Kryštofa Kolumba.Prostě pláž a atmosféra byla pohádková, Chiméra ve dne - nic moc.

  superkarma: 0 23.11.2001, 11:48:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme