.

Co musíte vědět, když si kupujete nový spacák.

Cestování

Co musíte vědět, když si kupujete nový spacák.

Prázdniny už sice skončily, ale výlety a dobrodružství nekončí nikdy. Když opouštíte domov a vyrážíte za dobrodružstvím, určitě si s sebou nebudete brát polštář a peřinu. Budete potřebovat spací pytel. Jaká kritéria platí při jeho výběru?
Kvalitu spacáku určuje poměr mezi hmotností a izolačními vlastnostmi, ideální spací pytel je lehoučký a není v něm ani horko, ani zima. Avšak při koupi je rozhodující to, nač spacák potřebujete, ideální a pořádně drahý spacák uplatníte při vysokohorské turistice, ale pro přespávání na chalupě je zbytečným přepychem.
Hmotnost spacáku je určena:
1. Rozměrem: Velikost spacáku závisí na výšce člověka, pro kterého je určen. Nejlepší je zvolit pytel asi o 10 cm delší, než skutečně potřebujete. Příliš těsný a krátký spacák vám nebude pohodlný, příliš velký zase nevyhřejete a bude vám v něm zima.
2. Hmotností šňůr, zipu a krycího materiálu – prostě součástí, které umožňují mechanickou funkčnost spacáku. Nejtěžší krycí materiály jsou bavlněné, mají hmotnost okolo 90 g/m, naopak extrémně lehké materiály mohou mít až 35 g/m. Běžně používané materiály váží okolo 50-60 g/m, jsou to materiály z mikrovláken nebo polyamidové hedvábí.
3. Hmotnost výplně, která určuje izolační vlastnosti spacáku. Materiály, které se na výplně používají, jsou buď z dutých vláken nebo mikrovláken, které zaručují nízkou hmotnost a nízkou nasáklivost. Ještě lepších parametrů než oba tyto materiály dosahují směsné materiály, které jsou směsí obou předchozích. Špičkovým materiálem nové generace je duotherm, který zaručuje optimální poměr mezi váhou a izolačními schopnostmi a zároveň je vysoce odolný proti mechanickému poškození. Jelikož se jedná o tuzemský materiál, je i cenově dostupný.

Další důležitou vlastností, kterou bychom měli zohlednit při koupi, je životnost spacáku. Průměrná životnost je asi 4 - 5 let při využití cca 15 - 20 nocí ročně. Fyzická životnost spacáku je pochopitelně delší, ale postupně ztrácí své užitné vlastnosti. Životnost ovlivňují nejen použité materiály, ale i to, jak často je spacák využíván a jak šetrně s ním jeho majitel zachází.
Při péči o spacák je třeba mít na paměti, že jej musíme po použití nechat důkladně vyschnout a provětrat. Při přepravě pochopitelně spacák sbalíme do nejmenšího možného rozměru, avšak doma bychom jej měli nechat odpočívat volně, aby nedocházelo k jeho zbytečnému opotřebení.

Pokud potřebujete nový spacák, přijďte se poradit s ochotnými prodavači do prodejny outdoorového vybavení Hanibal na Korunní ulici v Praze nebo ho vyhrajte v naší soutěži na soutěžní stránce.
   
05.09.2001 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Andula [*]

  Ťapina: já jim taky nevěřím :-)

  superkarma: 0 07.12.2003, 00:19:40
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Kdysi jsme spali s miláčkem vjendé mumii, dneska už bychom asi byli líní.

  superkarma: 0 07.12.2003, 00:17:40
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Hlavně nevěřte takovým těm přehnaně lehkým, co je na nich napsáno do mínus třiceti - to jo, ale se třema vrstvama oblečení a znamená to, že v těch mínus třiceti nezmrznete. Pořádný spacák holt něco váží.

  superkarma: 0 05.12.2003, 19:22:46
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Kdybys jela opravdu ven v nepříznivém počasí, ona by tě zima naučila

  superkarma: 0 05.12.2003, 19:21:22
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Neumím spát ve spacáku, mám pořád stísněný pocit. Spacák využiji jen na způsob deky.

  superkarma: 0 06.11.2003, 14:35:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme