.

Vydejte se na dobrodružnou výpravu na kole na východ od našich hranic.

Cestování

Vydejte se na dobrodružnou výpravu na kole na východ od našich hranic.

Zakarpatská Ukrajina je doslova rájem pro turisty. Ale ne pro všechny. Pouze pro toho, kdo hledá kout světa, ve kterém se ještě alespoň trochu žije v souladu s přírodou, kde neuvidí na každém sloupu reklamu, kde každý druhý dům není penzionem pro turisty a většina hospod luxusní restaurací. Je to země určená těm, kteří dokáží vnímat i nemajetné lidi jako sobě rovné, povznesou se nad kvalitu silnic, které po desetiletí nikdo neopravoval, spokojí se v obchodě s chlebem a rybičkami a v restauraci si dají boršč. Je to i země lidí, kteří si na pravou demokracii ještě dlouho počkají, země policistů, pohraničníků a vojáků s jejich skoro neomezenou mocí. Jenže to vše pro nás není tak podstatné jako nezměrná krása místní přírody, kterou můžeme vnímat všemi smysly a vychutnávat doslova plnými doušky.
Od července roku 2000 byla zavedena vízová povinnost pro vstup osob s českou státní příslušností. Jenom během jediné turistické sezóny se cena zvedala třikrát a nyní dosahuje téměř závratné výše. Turistické individuální vízum je k mání za 1600 Kč, skupinové vízum vyjde jednotlivce na 1200 Kč. Jsou zde zahrnuty i poplatky koncesované agentuře, která má oprávnění o skupinová víza žádat, cesta s některou CK vyjde, alespoň co se víza týká, pohodlněji a levněji.
Na Zakarpatí jezdí spousta autobusových linek, například z Prahy až do Jasině ležící zcela na východě. Cesta vlakem bude komplikovanější a dražší, zase tam naložíte lépe kolo.
Kromě menších měst dále ve vnitrozemí stojí určitě za návštěvu Užgorod a Mukačevo. V dalších městech, jako jsou například Mežgorje, Rachov a Jasiňa využijete zastávku zejména pro návštěvu restaurace nebo tržiště. Tak jako jinde, potkáte tu lidi dobré a špatné. Ti dobří jsou takoví vždy, těm špatným roste chuť s velikostí porce. A čeští turisté jsou opravdu porcí vydatnou! Mají u sebe žádané české pasy a v kapsách dolary. Ve městech, kde míra nebezpečí vzrůstá, se naštěstí dlouho zdržovat nebudeme a jinde můžete očekávat více vlídnosti a přátelství. Kapitolou samou o sobě jsou ale uniformovaní "strážci pořádku". Těm naprostá anarchie ve státě absolutně vyhovuje a umožňuje jim chovat se jako neomezení páni jakékoliv situace.
Obecně platí, že ve městech je třeba dbát daleko lépe o své doklady, peníze a kola než třeba v horských vsích. Pokud přenocujete v dosahu lidských obydlí (zejména měst a větších vesnic), tak opatrnosti nikdy nezbývá. Ve větší skupině doporučuji stany stavět co nejblíže u sebe, držet hlídky u ohně po celou noc a být připraveni vždy rychle vyběhnout ven. Kola nechejte uprostřed a pořádně je provažte lany.
Nejezděte na kole sami. Narazíte-li na jakoukoliv uniformovanou osobu, neklaďte v ničem odpor. Lépe je "namazat med kolem huby" a myslet si svoje. Kromě hranic nikdy a nikomu nedávejte z ruky pas! Obzvláštní pozor si dejte na opilce navštívivší vaše tábořiště. Nemůžete vědět, jaké má úmysly, zda má zábrany a jestli není ozbrojen. Naopak budete překvapeni dobrosrdečností a pohostinností lidí v těch nejchudších osadách a na horských salaších.
Celá navštívená oblast trpí totální absencí jakýchkoliv oficiálních tábořišť nebo kempů. Tím větší máte možnost tábořit volně v přírodě. V chráněných oblastech, jako je například hřeben Černá Hora, je nutné platit nejen povolení ke vstupu, ale i poplatek za nocování. Kontroly i vysoko v horách fungují a obcházet poplatek se nevyplácí. Většina přístupových cest má zřízenou služebnu stráže parku a povolení je tam k dostání. Vstup do parku stojí asi 3 GRN a poplatek za přespání asi 4 GRN (1 Ukrajinská Hřivna je asi 9 Kč).
V turisticky frekventovanějších místech stojí turbázy (turističnaja báza) mnohdy postavené už za První republiky. Spousta je jich už úplně zdevastovaných a ty, které ještě stojí, si netroufám nikomu doporučit k přespání. Lepší způsob je domluvit se s někým z vesničanů a dát mu 4 GRN do kapsy. Mnohde jsou schopni ubytovat i větší skupinky třeba v podkroví.

Slávek Suldovský, CK Adventura

Více informací o zajímavých a dobrodružných zájezdech nejen na kole najdete na stránkách cestovní kanceláře Adventura www.adventura.cz.
   
24.07.2001 - Zahraničí - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Andula [*]

  J8 bych ráda na POdkarpatskou Rus, akorát se bojím medvědů

  superkarma: 0 07.12.2003, 01:59:00
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  A nejlíp na kole Ukrajina. Chceš-li poznat, co je dřina, kup si kolo Ukrajina!
  Ale vážně, ta země mě láká, jenom se tam teď s vízovou povinností obtížně dostává.

  superkarma: 0 05.12.2003, 19:37:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme