.

Co na sebe, když vyrážíte na cyklistickou dovolenou nebo výlet?

Cestování

Co na sebe, když vyrážíte na cyklistickou dovolenou nebo výlet?

Při jízdě na kole, a to i při rekreační cykloturistice, je velmi podstatné nejen to, jaké máte kolo a vybavení, ale i to, co máte na sobě. Jak z hlediska pohodlí, tak z hlediska bezpečnosti. Nezbytností je samozřejmě cyklistická přilba, kterou by se neměli stydět nosit ani dospělí. O tom, že pro děti (i ty maličké na sedačce) je přilba nutností, snad není třeba diskutovat… Přilba by měla být lehká, měla by dobře sedět, nikde netlačit a nikde neplandat. Velikost se měří podle obvodu hlavy nad ušima v centimetrech, ale pomocí molitanových vystýlek na suchý zip se dá ještě „doladit“, lepší přilby mají navíc systém zvaný Nelson (proužek na zátylku). Velikost dětské přilbičky se dá upravovat systémem headband, který funguje na principu, jakým se zmenšují baseballové čepice. Přilbu pro dítě byste měli vybírat s ním, aby mu dobře seděla a také aby se mu líbila barevně. Předejdete tak tomu, že ji později odmítne nosit. Pokud přilba při pádu praskne, není to důvod k panice ani k reklamaci. Správná přilba totiž absorbuje ránu namísto vaší hlavy, a tak se rozbije. Je to rozhodně lepší, než kdyby se s ránou musela vypořádat nechráněná lebka.
Na kole se jezdí ve speciálním cyklistickém oblečení. Trika jsou vyrobena z materiálů, které odvádějí pot. A mohou být „na tělo“ – pro sportovce – nebo volnějšího střihu. Kalhoty v různých délkách jsou opatřeny antibakteriální vložkou, která zároveň chrání pozadí proti otlakům. Pod tyto kalhoty se nenosí spodní prádlo, protože i ten sebemenší šev může jízdu po čase dost znepříjemnit. Podstatným doplňkem, nikoli pro parádu, jsou cyklistické rukavice, které chrání před vlivem povětří a před poraněním při pádu, některé mají na vrchní části froté jako potítko.
   
03.07.2001 - Zahraničí - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [5] karolina78 [*]

  Investice do přilby je vždy dobrou investicí, úrazy hlavy jsou nepříjemné

  superkarma: 0 16.12.2013, 08:59:24
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  Mělo být známé syn, samozřejmě.
  Taky si ymslím, že je třeba neustoupit a trvat na tom, že nosit přílbu je normální. U dětí hraje roli i to, že je hezká.

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:52:56
 3. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: já momentálně nemám ani kolo... Ale muž a dtěi mají kola i přílbu, bez ní nejezíd.
  S tourychlostí - znám syn se před více jak 20 lety zabil, když spadl z tříkolky na obrubník a moc ryhle taky nejel...

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:50:20
 4. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Přiznám se, že přilbu nemám. Ale na silnici bych s kolem nevlezla, jezdím jenom po liduprázdných cestách a to tak pomalu, že jsem ještě v životě nespadla, vždycky stačím slézt.

  superkarma: 0 05.12.2003, 19:01:04
 5. avatar
  [1] Simba [*]

  Naše dcera dostala své 1. kolo a samozřejmně přilbu, nejdřív ji nechtěla nosit, protože byla jedinné (!) dítě v okolí s přilbou, ale neustoupili jsme.

  superkarma: 0 04.11.2003, 13:57:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme