Domácnost

Neumíte moc malovat, ale chcete zkrášlit své okolí? Zkuste šablony!

Pokud patříte mezi osoby, které zvládají namalovat nejvýš prasátko jedním tahem, a přesto si chcete vylepšit věci kolem sebe, zkuste si dnes se mnou zkusit malovat přes šablony. Není to složité a po několika pokusech na papír se můžete klidně pustit i do malování na stěny, nádobí, textil a vlastně na jakýkoliv povrch. Postup je stále stejný, jen je nutné zvolit vždy vhodnou barvu.
Ale než začnete malovat, je nutné si připravit samotnou šablonu. Pokud si na to netroufáte, můžete ji zakoupit již hotovou, ale myslím, že je to téměř zbytečná investice. Výroba šablony je věc velmi jednoduchá. Předlohu si namalujte nebo obkreslete (dostatek námětů najdete v časopisech s vyšíváním apod.) na papír. Dále budete potřebovat pevné kancelářské desky nebo podobnou fólii (například takovou, která se vkládá ve škole do sešitů při geometrii), na kterou lihovým fixem překreslíte zvolený motiv a vyříznete ho řezákem (katrem) nebo vystřihnete ostrými nůžkami. Pokud zvolíte skládanou šablonu - tj. obrázek rozdělíte na několik barevných vrstev a na každou si uděláte zvláštní šablonu - je nutné si vyznačit také tzv. „lícovací“ body, díky kterým budete při práci moci obrázek přesně složit na sebe. Vyřezanou šablonu upevněte na podklad pomocí lepící pásky respektive přišpendlete (v případě, kdy textil malujete na polystyrenové desce). Nedoporučuji dělat šablonu z papíru, protože má velmi malou životnost, kraje se po jednom použití roztřepí a další práce již není pěkná.
Samotné nanášení barev není nijak složité, jen je důležité si pamatovat, že zde platí pravidlo MÉNĚ JE NĚKDY VÍCE. Tupovacím štětcem (kulatý štětec s krátkými štětinami), popř. kouskem molitanu či smotkem látky nanášejte velmi malé množství barvy, ještě před nanesením raději otřete štětec či molitan do papírového ubrousku. Pokud pracujete tupovacím štětcem, dělejte malé krouživé pohyby, v případě molitanu tupujte. Netroufáte-li si na práci s barvami a štětcem, zkuste si pro začátek šablonovat na papír pomocí foukacích fixů. Seženete je v každém větším papírnictví a dokonce existuje i varianta na textil (zelená krabička). V případě těchto fixů vám bude stačit papírová šablona…
   
02.01.2003 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Když dělám něco se šablonama, tak používám samolepící tapetu. Ta jistí, že se barva nedostane pod ni.

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:24:58
 2. avatar
  [3] Týna [*]

  Savová metoda v podstatě je také šablonování, jen opačné - to co se zakryje zůstane v barvě a to barva se z okolí v podstatě odstraňuje. No a na savovku je nutné použít šablony vystřižené ze samolepících fólií, papír nasákne a propustí...
  Víc o tom můžete najít na mých stránkách http://www.brydova.cz

  superkarma: 0 02.01.2003, 22:07:42
 3. avatar
  [2] Věrka [*]

  Ano použila jsem šablonu tak že jsem si ji nakreslila na samolepku a pak vystřihla.

  superkarma: 0 02.01.2003, 19:26:28
 4. avatar
  [1] medved [*]

  videla jsem tady ve fotoalbech jedno tricko...savove...tusim verka ho tam ma vyfocene...tam se taky pouzila sablona, ne ?

  superkarma: 0 02.01.2003, 10:31:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme