Domácnost

Ještě jednou dýně… a tyhle vám určitě neshnijí :-)

Musím se přiznat, že minulý článek o dýních, který si můžete přečíst zde jsem napsala pod tíhou dojmů a zážitků z natáčení Loskutáka, kde své umění také předvádí známý florista pan Hruška. Sama nevlastním ani píď půdy, kde bych pěstovala cokoliv a tudíž i zmiňované dýně a tak jsem se vydala okouknout trh a zjistila jsem, že sehnat hezkou oranžovou nebo jinak zajímavě barevnou dýni je v krajské městě jižních Čech nadlidský úkol. Ale nechtěla jsem ošidit svou dcerku o dušičkové rozjímání a tak jsem se rozhodla takovou svítící dýni si vyrobit vlastnoručně. A budu mít jistotu, že určitě neshnije a pokud ji uvnitř vyložím alobalem, tak mi ani neshoří :-))
Připravte si větší nafukovací balónek, ale nenafukujte ho úplně, měl by být tak do 2/3. Potom ho zavažte a začněte ho převazovat silnějším provazem tak, aby se vám postupně na balónku vytvořily „dílky“. Nevím, zda to dokážu popsat, lepší je to vidět - prostě balón ovažte tak, že ho provazem rozdělíte na osminy. Pak si připravte lepidlo na tapety, které připravte jako na velmi těžké tapety (pokud tento poměr není na krabičce či sáčku uveden, udělejte prostě lepidlo trošku hustší než doporučuje výrobce), natrhejte si na proužky papír (lze použít noviny, ale také hedvábný balící papír, kuchyňské utěrky apod.). Nutné je trhat, nestříhat!!!
Papír postupně namáčejte do lepidla a přikládejte na balón, jednotlivé díly by se měly mírně překrývat. Dobré je každou vrstvu dělat z jiného papíru (barevně odlišeného), protože jen tak budeme mít jistotu, že po dvou až třech vrstvách opravdu všechna místa byla překryta několikrát… Balón oblepte celý, postavte ho třeba do misky a nechte nejlépe na radiátoru, dokonale uschnout. Z provazu, který omotáte také proužkem papíru si můžete připravit takový ten „prasečí ocásek“, který se některým dýním kroutí u stopky. Je to vlastně pozůstatek „pupeční šňůry“, kterou byl plod spojen s mateční rostlinou. Naaranžujte ho zamotaný a nechte uschnout. Můžete si také připravit stopku a list.
Po zaschnutí postupujeme jako u klasické dýně, jen jsme ušetřeni od vydlabávání dužiny… vrchní díl odřízneme zubatě v horní pětině. V této fázi se nám podaří většinou i proříznout balón, který vyjmeme ven. Vyřízneme oči, nos a pusu. Nejlépe je pracovat s katrem (odlamovacím nožíkem). Dno a vnitřní stěny vyložíme alobalem, který bude chránit papírovou dýni od shoření. Poté dýni nejdříve natřeme bílým Balakrylem. Po zaschnutí této vrstvy ji namalujeme barevně. Pokud nemáte akrylové barvy, použijte temperu a po zaschnutí přelakujte (akrylové barvy se nemusí lakovat).
No a pak stačí jen zapálit čajovou svíčku… ale pozor nenechávejte takovou dýní bez dozoru! Stále je to jen papír a ten se nemá s ohněm zrovna dvakrát rád…
   
01.11.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Hm, některé jsou fakt pěkné. Ale já bych se s tím dělat nechtěla.

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:00:19
 2. avatar
  [8] Simba [*]

  Je, ta vydlabaná do tvaru kočičí nebo pardálí hlavy vypadá hezky.

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:46:05
 3. avatar
  [7] Sonne [*]

  Jeeee, to je hezke, skoda ze jsi to sem nedala jeste pred halloweenem...

  superkarma: 0 01.11.2002, 21:39:31
 4. avatar
  [6] pajda [*]

  Moje zkušenosti jsou, že je dobře počítat i s lehkým obroušením smirkovým papírem - zvlášť když na několika místech jsou i syslí tlapky ale pak je třeba aspoň pěti vrstev...a vypadá to skvěle. (Syslovi jsem tak dělal masku na maškarní.)

  superkarma: 0 01.11.2002, 18:37:50
 5. avatar
  [1] Týna [*]

  Obrázky jsou samozřejmě ilustrační a moc za ně děkuji JOhance... bohužel ještě nevlastním digitální foťák a kdybych tu naši papírovou dýni vyfotila normálním foťákem, tak jak se znám, bych vám ji mohla ukázat nejdřív o velikonocích

  superkarma: 0 01.11.2002, 00:06:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme