Domácnost

Máte malý byt? Několik tipů na to, jak z malé plochy vykřesat velký prostor.

Hodně lidí dneska bydlí v malém bytě. Zvláště v lokalitách, kde se každý metr čtvereční obytné plochy platí doslova zlatem, není divu, že se staví stále menší a menší bytečky. Když v něm bydlí jeden či dva lidé, tak se to ještě nějak zvládá. Když ale ještě přibude pes nebo dítko, pak už začíná být těsno. Švédští bytoví návrháři proto přišli s myšlenkou, která se na první pohled zdá revoluční, ale na pohled druhý je to docela dobrý nápad. Přestaňme počítat rozměry svého bytu na metry čtvereční a přejděme na metry krychlové…
Hlavní otázkou pak zůstávají úložné prostory. Když si představíte svůj byt trojrozměrně, možná najednou zjistíte, že je v něm spousta nevyužitého prostoru. Zde je deset tipů, jak se zařídit v malém bytě:
1. Čím menší byt máte, tím je pro vás důležitější podlahová plocha. Nezapomínejte tedy využít výšky a stavte nábytek na sebe.
2. Úspora místa znamená vyřešit si co nejlépe úložné prostory. Ukládejte své věci podle toho, jak často je potřebujete. Mimochodem – věci, které nepotřebujete několik let, pravděpodobně nepotřebujete vůbec. Zbavte se jich.
3. Vytvořte si pokoj v pokoji. Rozdělte si prostor podle aktivit a pohrejte si s možností dvojí funkce nábytku. 4. Využijte prostory, které se běžně nevyužívají, nebo na které se zapomíná (dveře/strop, pod postelemi, pod stolem, za šatní skříní, pod poličkou, za dveřmi, na dveřích atd.)
5. Rehabilitujte „nábytkovou stěnu“ - sestava, táhnoucí se z jednoho rohu do druhého nebo od podlahy ke stropu, nemusí být těžkopádná, jako pamatujeme z minula, ale může lecos vyřešit.
6. Nastavte na sebe úložné prostory a police a vytvořte si tak určitý druh visuté skříňky. Máte-li možnost, sáhněte po visacích lampách namísto stojacích – i tak získáte cennou podlahovou plochu.
7. Hrajte si s barvami a zrcadly – pomohou vám opticky rozšířit prostor, ale zase to nepřehánějte, ať to u vás nevypadá jako v bludišti na Petříně nebo v šantánu. ;-)
8. Nástěnné prvky, které chcete pokládat na sebe, uspořádejte tak, abyste vrchní část prvního prvku mohli použít jako polici. Využijte doslova každý kout vaší domácnosti – např. rohová police je řešením právě pro vás.
9. Využijte mobilní a flexibilní nábytek, který se snadno přemisťuje.
10. Vyvarujte se elektronického vybavení, které je příliš tmavé, těžké a velké.

Podklady a foto: IKEA
   
30.10.2002 - Dům a byt - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

  1. avatar
    [5] Ťapina [*]

    Máme malý byt a navíc zabordelený velkýma krámama

    superkarma: 0 04.12.2003, 19:11:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme