Domácnost

Vlastnoručně udělaný dárek udělá víc radosti než sebedražší koupená věc, říká Týna.

Ať se vám to může zdát přehnané, myslím, že si mohu dovolit říci, že vánoce jsou za dveřmi. Pokud budete chtít se mnou polemizovat, tak mohu ustoupit leda o krok - tedy že nejsou přímo za dveřmi bytu, ale zatím přešlapují u těch domovních. Vždyť 10 týdnů uběhne jako nic… a tak již dnes pro vás mám inspiraci na výrobu dárku, protože si myslím, že dárek vyrobený vlastníma rukama předčí všechny dary kupované. Jít do obchodu, vybrat a zaplatit umí každý… ale vlastnoruční dárek svědčí o tom, že jste na obdarovaného mysleli již dlouho dopředu.
Dnes vám poradím, jak vymalovat hrneček nebo z keramické dlaždice vyrobit obrázek. V prvním případě potřebujete bílý porcelánový hrnek, ve druhém obyčejnou bílou dlaždičku bez jakéhokoliv motivu. Na malování budete potřebovat speciální barvy na keramiku. Ty se dělí do dvou skupin - vodou ředitelné a syntetické. Barvy, které se ředí vodou, jsou vhodné pokud plánujeme, že budou pracovat také děti. Jejich výhodou je snadná údržba štětců. Po dokonalém zaschnutí je nutné barvu fixovat teplem - což se dělá tak, že hrneček či dlaždici zapečeme v troubě. Teplota a čas je napsaná na každé takové barvě.
Syntetické barvy jsou mnohem odolnější a po zaschnutí dokonale drží. Jediný způsob mytí, u kterého bych byla opatrná, je mytí v myčce na nádobí. Sice většina výrobců těchto barev garantuje i možnost mytí v myčce, ale z vlastní zkušenosti vím, že pár mytí v myčce opravdu nic neudělá, ale po delší době se přeci jen občas někde barva odloupla… Pokud se rozhodnete pracovat s těmito barvami, budete si muset pořídit i ředidlo na oplachování štětců. Po opláchnutí štětec vždy otřete do papírové utěrky, abyste do další barvy vždy ponořili suchý štětec.
Pro začátek vám bohatě stačí základní řada barev, které se dají mezi sebou různě míchat a vytvářet tak další barevné varianty. Podklad, na který budete malovat, musí být odmaštěný, aby barva dokonale přilnula. Pokud budete malovat hrnek, pracujte tak, že 1,5 cm široký horní okraj zůstane bílý. Je to proto, že veškeré hobby barvy, které se nanášejí na povrch nejsou určené na místa, které se přímo dotýkají jídla či rtů. Motiv si lze předem načrtnout světlým fixem, který poté překryje barva.
Namalovanou dlaždici můžeme nechat zarámovat, a vznikne tak neobvyklý obrázek.
Krásné tvoření přeje
   
10.10.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Kdyby aspoň těch deset týdnů Vlastnoručně vyrobit dárek už asi nestihnu

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:06:09
 2. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Simba: to mi povídej a já nejen že nemám žádnou výzdobu, ale ještě ani nevím, co budu komu kupovat
  - vlastně ani nevím, kde budu Vánoce slavit

  superkarma: 0 28.11.2003, 19:25:03
 3. avatar
  [9] Simba [*]

  Dnes už do vánoc 2003 i míň

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:35:42
 4. avatar
  [8] Wiki [*]

  to bych nesmela bejt tak leva

  superkarma: 0 25.10.2002, 11:55:38
 5. avatar
  [5] Lucylle [*]

  My jsme delaly s tetou kachlicky zdobeny moduritem.Sice trochu kyc,ale vypadalo to hezky.Delaly jsme motivy ruznych okynek a domecku s kytickama a zaclonkama Budu muset neco delat,kamos mi ted zhotovuje stojan a zacnu tvorit

  superkarma: 0 10.10.2002, 21:07:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme