Domácnost

Podzimní listí na vašem stole? Poradí vám Týna.

Určitě jste alespoň jednou jako děti ve škole s paní učitelkou otiskovali listy pomocí temperových barev na papír. A co si tímto způsobem přinést kousek podzimu až domů? A stačí vám málo - několik lahviček barev na textil (pozor neplést s barvami sypkými, které se používají na plošné barvení textilu), které zakoupíte v papírnictví nebo specializované prodejně pro výtvarníky. Pro začátek vám stačí tři barvy - žlutá, zelená a červená. Jejich kombinací získáte nádherné podzimní barvy. K práci můžete bez obav přizvat i děti, které fascinuje míchání barev. Ukažte jim, jak z červené a zelené vyčarujete hnědou…
Nasbírané listí je dobré přežehlit, drží tak tvar a nekroutí se. Poté ho pomocí štětce na straně, kde vystupují „žilky“, natřete štětcem, nebo barvu rozetřete na vhodné podložce a list do barvy přitiskněte. Vždy je nutné zkontrolovat, zda je barva nanesena rovnoměrně.
Poté list opatrně položte barvou dolů na látku, kterou zamýšlíte dekorovat, přikryjte listem papíru a přitiskněte. Pokud vlastníte gumový váleček, použijte ho. Otisk bude rovnoměrný a vyhnete se drobným chybám, které často vznikají, pokud se list uhlazuje pouze rukou. Kombinujte různé tvary, velikosti i barvy listů. K tisku se nejlépe hodí bavlněné plátno, ale je možné si potisknout třeba i tričko. Stačí, když si vyříznete dostatečně veliký kus kartonu, na který triko napnete a pak otiskujte listy v libovolných kombinacích i množství. Napnutí trika je důležité, protože když tisknete na neroztažený úplet, barva ulpí pouze na části materiálu a při oblékání (roztažení) se potrhá. Pokud chcete tisknout na tmavou látku je nutné si pořídit krycí textilní barvy. Na to se předem informujte u prodejce, protože ne každá textilní barva tuto schopnost má. Po zaschnutí nezapomeňte barvy z rubu zafixovat zažehlením.
A tak nezapomeňte - až půjdete na procházku, sbírejte krásné podzimní listy a vylisujte si je, protože příště vám poradím další nápady, jak si podzimně naladit svůj byt.
   
02.10.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Tak tohle by se mi domů nehodilo, porozhlédnu se po jiných technikách.

  superkarma: 0 28.11.2003, 15:47:09
 2. avatar
  [13] Simba [*]

  Vytiskla jsem si, jako většinu tvých článků Týnko, i tento. Škoda, že ve Svojanově jsem tento kurzík nestihla.

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:15:33
 3. avatar
  [8] Týna [*]

  Tak jak napsala JK - ty zelené okraje nejsou malované, to je stuha - atlasová - našitá dokola....

  superkarma: 0 02.10.2002, 22:29:45
 4. avatar
  [7] Veruška [*]

  superkarma: 0 02.10.2002, 17:55:03
 5. avatar
  [6] JK [*]

  . Olčo - nevím, jak by se namalovaly úplně rovné okraje, to určitě poradí Týna, ale možná by šla našít nějaká stuha, lem atp., na obrázku není moc dobře vidět, jak je ten pruh vyrobený.

  superkarma: 0 02.10.2002, 12:47:35
 6. avatar
  [5] Evča [*]

  Hezké

  superkarma: 0 02.10.2002, 11:52:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme