Domácnost

Výroba vitráží nemusí být tak složitá, jak se na první pohled zdá…

Když jsem byla malá, tak jsem se svojí tetičkou chodila do kostela vyměňovat květiny a podobně se starat, aby to tam bylo stále krásné. Líbilo se mi aranžovat květiny do váz, ale byl ještě jeden důvod, proč jsem tam tak ráda chodila. Bylo to velké kruhové okno vedoucí na východ, které bylo sestavené z malých barevných sklíček a když skrz něj pronikaly paprsky slunce, vytvářeli na zemi neuvěřitelně krásnou hru barev. To bylo poprvé, kdy jsem se setkala s vitráží a bylo to setkání osudové.
Bylo mi tehdy tak pět let a od té doby mne barvy a hra světla přitahovala. Dostat se k výrobě klasické vitráže bylo dost obtížné, tento sen jsem si splnila až před několika lety, kdy mne jeden známý přes několik známých :-)))) po několika dnech bombardování telefony a prošení vzal do své dílny… bylo to tam úžasné, výrobky (hlavně stínidla na lampy) byly neuvěřitelně dokonale zpracované. Ale samotná práce mne zaskočila. Jednak mi nedělal dobře zvuk diamantu řezajícím kousky skla a také kouř a zápach z letovací pistole nebylo to pravé ořechové. Po dvou hodinách naučné „exkurze“ jsem se s lítostí rozloučila. Je to krásné, ale není to nic pro mne.
Ale o rok později jsem v jedné galerii zahlédla skleněné tabulky, které z dálky působili jako vitráž, ale z blízka jsem viděla, že jsou „pouze“ namalované. To bylo něco pro mne… během několika dnů jsem objevila dovozce těchto barev - říká se jim vitrážové, neboli vetro color, a kromě barev potřebujete také kontury, které se nanáší přímo z tuby a po zaschnutí imitují kovové spoje. Barvy jsou na syntetické bázi, tudíž při malování používáte ředidlo, ale díky tomu jsou na rozdíl od podobných vodou ředitelných světlostálé a vysoce odolné. Mají nádherné barvy, které plně propouštějí světlo a dávají pak hotovému dílku punc vitráže. A protože za kvalitu se platí, mají jedinou „chybičku“ - jedna lahvička stojí kolem stovky, což pro někoho, kdo si namaluje jeden obrázek či ozdobí jednu lahvičku ročně jako dárek pro známé, je celkem dost. Proto nejspíš patří vitrážové malování mezi jeden z nejnavštěvovanějších kurzů, který pořádám.
Takže pokud to chcete zkusit sami, doporučuji začít s jednou barvou kontury a základní řadou barev (dají se i libovolně míchat). Pozor: na zesvětlení barvy se nepoužívá ředidlo, ale speciální zesvětlovací barva, která barvu nezředí jako ředidlo.
   
26.09.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [18] Ťapina [*]

  To je krása

  superkarma: 0 04.12.2003, 19:00:32
 2. avatar
  [17] Simba [*]

  Vitráže jsem obdivovala už jako dítě v historických objektech. A současné vitrážové doplňky, navíc s možností, sama si je vyrobit ...prostě super.

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:00:38
 3. avatar
  [14] Veruška [*]

  Na kurzu jsem byla, mám taky motýla a moc se všem líbí!

  superkarma: 0 01.10.2002, 15:46:39
 4. avatar
  [13] Týna [*]

  Nechci vypadat jako škarohlíd, ale při nákupu vitrážových barev na sklo se opravdu vyplatí si je koupit od renomovaných výrobců, sice se cena pohybuje kolem 100,- Kč za 50ml, ale ty barvy drží, jsou krásně průsvitné a vydrží vám opravdu dlouho. Já mám například ty barvy od začátku, co s nimi dělám kurzy (nechci kecat, ale dobrých 20 kurzů po cca 5 lidech už proběhlo - namalovalo se tedy jimi sto obrázků a pomalovalo sto skleniček či lahví) a kromě jedné, kterou se mi podařilo převrhnout jsou spotřebované tak z 1/3.... horší je to s konturama, ty je nutné dokupovat častěji...

  superkarma: 0 26.09.2002, 23:33:27
 5. avatar
  [12] Týna [*]

  Falešná vitráž = vitráž namalovaná na skle, kdy se nejdříve speciální konturou, která má metalickou barvu ( připomíná kov, kterým se v klasické vitráži spojují jednotlivá barevná sklíčka) a po zaschnutí se vybarvuje spec. barvami na sklo...

  superkarma: 0 26.09.2002, 23:31:45
 6. avatar
  [11] Lucylle [*]

  Muj kamarad Laco Garaj dela taky hezky vitraze

  superkarma: 0 26.09.2002, 11:07:02
 7. avatar
  [10] pajda [*]

  Olověné dílky na pravou vitráž se dostanou koupit, ale na rozdíl od Týny jsem se tomu zatím nevěnovala - podívám se po nich a dám vědět. Pravá vitráž ale vyžaduje řezané sklo a pájení. To pájení jde lehce, když to člověk umí, řezání skla je složitější - osvěčilo se nám kdysi, když jsme "naplánovali" vitráž z pravidelných tvarů (trojúhelníků) a ty si nechali nařezat přímo u známého sklenáře.

  superkarma: 0 26.09.2002, 09:50:13
 8. avatar
  [9] mamina [*]

  Radko, tržnice tam sice je ale po povodních nepremáva

  superkarma: 0 26.09.2002, 09:47:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme