Domácnost

Týna vám poradí, jak si zkrášlit byt nebo balkon za pomoci sukulentů.

Pokud máte slunný byt a málo času na zalévání květin, pak mám pro vás typ na zeleň do vašeho bytu, která je nenáročná a přitom velmi zdobná - sukulenty. Jsou to vlastně rostliny, které mají velkou schopnost zadržovat vodu uvnitř listů. Dělíme je na základní dvě skupiny - sukulenty skleníkové - to jsou právě ty, které jsou vhodné do bytu, nejlépe přímo na okno. Do této skupiny patří například známá aloe nebo také svícník, živé kameny, krasula, gasterie, havorcie a mnoho dalších. Druhou skupinou jsou venkovní trvalky, které slouží zejména pro zkrášlení skalek a jsou to například lomikámen, rozchodník nebo třeba netřesk.
Sukulentní rostliny jsou velmi náročné na světlo, proto je - pokud je to možné, postavte přímo na okenní parapet. Zálivku je nutno přizpůsobit růstu rostliny - od jara do konce léta zaléváme nejvíce, v zimním období naopak velice opatrně. Mladé rostliny nesmějí úplně vyschnout, ale pozor na zálivku v zimním období, kdy bývá vyšší zálivka příčinou hniloby kořenů i stonků.
Substrát, ve kterém sukulenty pěstujeme, musí být propustný, jeho základem by měla být dobrá zemina s přídavkem písku. Přihnojujeme stejně jako běžné pokojovky, jen slabším roztokem.
Rozmnožovat můžeme sukulenty semeny, ale tento způsob je dost náročný, mnohem snadnější je množení řízky, které necháme nejdříve v písečném substrátu zaschnout a poté je zapícháme do vhodné zeminy. Dále se dá množit pomocí malých rostlinek vyrůstajících z mateřské rostliny.
Sukulenty jsou vhodné také na úpravu jako bonsaje.

Pro váš balkon nebo lodžii tu mám jeden tip - zkuste si vytvořit malou zahrádku pomocí čtyř terakotových květinářů o průměrech 40, 30, 20 a 10 cm. Největší květináč naplňte do výšky 5 cm drenážní vrstvou z hrubšího písku, na ni položte další, menší květináč a obsypte jej pěstební zeminou. Takto pokračujte až po ten nejmenší květináč. Vybrané rostliny sázejte tak, aby vzpřímeně rostoucí druhy byly na vrcholu a převisle rostoucí lemovaly okraje nižších květináčů. Tak může i na docela malé ploše vzniknout velmi zajímavá kompozice. Pro tuto kompozici můžete libovolně kombinovat sukulenty s dalšími skalničkami.
   
20.09.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Já mám dva. Byly čtyři, dva přežily a nějak živoří. Ale nerostou, nemnoží se

  superkarma: 0 03.12.2003, 21:20:49
 2. avatar
  [4] Simba [*]

  Vytiskla jsem si (opět, že? ) ...moc se mi nedaří sukulenty pěstovat, měla jsem krásnou tlustici a najednou se začala rozlamovat.

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:30:52
 3. avatar
  [3] Týna [*]

  Sukulenty jsou vhodné i ven, sama mám balkon plný těchto nenáročnýc kytiček. Vydrží letní úpal a v betonovém korytě v pohodě vydrží i zimu. Zalévám je v létě dle potřeby a v zimě minimálně, přiznám se, že téměř vůbec a zatím přežili už dvě zimy!!!!

  superkarma: 0 21.09.2002, 21:45:05
 4. avatar
  [2] danae [*]

  Týnko já Tě prostě miluju...to je nápad...hned to vyzkouším....

  superkarma: 0 20.09.2002, 11:21:19
 5. avatar
  [1] JK [*]

  A jsou ty venkovní vhodné na okenní zahrádku (jinou nemám ) a můžu je tam nechat i přes zimu, když mrzne? A jak je mám při mrazu zalévat? Moc se mi takové kytičky líbí , ale jinak mám v bytě dost tmu .

  superkarma: 0 20.09.2002, 10:48:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme