Domácnost

Zábava pro dlouhé podzimní večery - domácí svíčková manufaktura podle Týny. :-)

Už je tady skoro podzim a stále častěji se stane, že se obloha zakaboní a celý den proprší. To jsou chvíle, kdy děti po pár hodinách hraní společenských her začnou být mrzuté. Malé děti se zabavují snadno, ale co s dětmi od deseti let výše? Zkuste si spolu vyrábět voskové svíčky, které mohou být třeba pěkným dárkem pro někoho z rodiny…
Budete potřebovat svíčkový vosk - nejlépe směs parafinu a stearinu (v poměru 80:20), ale pokud ji neseženete, můžete použít i levné svíčky nebo zbytky svíček (zde vždy předem odstraňte knoty - ale nevyhazujte je, budete je potřebovat), knoty, temperové barvy nebo voskové pastelky, trubičky od toaletního papíru, vykrajovací formičky na pečivo, alobal, kousek modelíny a kolíček na prádlo.

1. Příprava vosku - v plechovce, kterou postavíte do vodní lázně rozehřívejte vosk, do rozehřátého vosku přidejte barvivo (kus voskové pastelky či trochu temperové barvy) a důkladně promíchejte.

2. Výroba stojící svíčky - na jedné straně knotu udělejte uzel. Knot protáhněte kartonem, ze kterého vystřihněte kolečko o málo větší než je rulička od toaletního papíru a udělejte uprostřed malou dírku. Pomocí modelíny přilepené na dno zajistíte stabilitu celé „formy“ (uzel knotu by jinak formu vychyloval). Ruličku postavte na karton tak, aby knot procházel středem a ten zajistěte pomocí kolíčku na prádlo tak, aby byl stále uprostřed. Při lití první barevné vrstvy pevně přitlačte ruličku ke kartonovému dnu, aby vám vosk nevytekl dnem. Po zaschnutí první barevné vrstvy můžete lít další. Takto postupujete tak dlouho, než je svíčka hotová. Nechte ji nejméně 5 hodin dokonale ztuhnout, poté oloupeme papír, zastřihneme knot, na spodku svíčky odstřihneme uzlík a svíčka je hotová…

3. Výroba plovoucích svíček - formičky na vykrajování pečiva pečlivě obalte dvojitou vrstvou alobalu. Použijte hotové knoty s kovovým kolečkem (lze je koupit nebo použijte knoty z čajových svíček, které pak můžete rozpustit), které kapkou vosku připevněte na dno a opět můžete nalívat obarvené vosky. Pozor v teple má knot tendenci se kroutit, proto ho při tuhnutí vosku narovnejte. Po dokonalém zatuhnutí odstraňte alobal a svíčka je hotová.

Několik tipů na závěr:
Na plechovce, ve které budete vosk rozpouštět, si udělejte pomocí kleští malý zobáček, díky kterému se vám podaří odlévat přesně.
Všechny zbytky vosku, který vyteče nebo ukápne tam, kde není žádoucí, nechte ztuhnout, poté seškrábněte nožem a opět rozehřejte.
Vosk můžete aromatizovat buď přírodně - zajímavě třeba vypadá svíčka, kdy do bílého vosku přidáte nahrubo namletou kávu nebo celá kávová zrnka apod. nebo pomocí vonných olejů, které nakapáme do rozpuštěného vosku. Použijte stejné vonné olejíčky, které se používají do aromalampiček…
Plovoucí svíčky se také dají odlévat tak, že do hlubšího pekáče dáte vrstvu vlhkého písku a formičky do něj zapícháte. Poté postupujete stejně jako při odlévání do formiček obalených alobalem.
   
18.09.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Moc se mi líbí plovoucí svíčky.

  superkarma: 0 04.12.2003, 19:01:57
 2. avatar
  [24] Simba [*]

  Týnko, ty svíčky jsou krásné, ale jsem pro, koupit si už v obchodě hotové.

  superkarma: 0 08.11.2003, 10:28:02
 3. avatar
  [19] Denča [*]

  To je super nápad s tou PET lahví. Už vím, co budu dělat zítra . Předloni jsem dělala mini svičečky do skořápek od ořechů. Babičky měly radost a stálo to minimum peněz i času. Ale teda zítra jdu odmotávat "hajzlpapír" a jdu na to. Máte ještě nějaké další tipy? Jo a ta PET láhev, neroztekla se? nebo nepokřivila?

  superkarma: 0 23.10.2002, 23:58:15
 4. avatar
  [18] Efča [*]

  Já jsem tuto sobotu matlala své první tři svíčky. Tempera se mi vůbec ve vosku nerozpostila. Zaběhla jsem ještě do papírnictví a voskovky to zachránily. Svíčky jsou super. Děkuju za tip!!! Jednu formičku jsem udělala ze seřezané PET malé láhve. Je krásně hlaďoučká. Týno děkuju!

  superkarma: 0 22.10.2002, 13:17:27
 5. avatar
  [13] Týna [*]

  No jo Léthé, ale co radost z vlastnoručně vytvořeného dílka???

  superkarma: 0 20.09.2002, 00:54:22
 6. avatar
  [10] Léthé [*]

  Týnko hezké.Ale i když se obloha zakaboní na několik měsíců,tak bych na výrobu jedné svíčky potřebovala určitě tak týden...než všechno nakoupím,než si udělám čas na to hatla-patla a pokud by se kolem mě mělo motat ještě nějaké dítě,musela bych sehnat hlídání,abych ho z horkým voskem neopařila,až se mi začne plést pod nohami,pak bych se určitě několikrát opařila já ,z toho bych měla pracovní neschopnost,horký gel či vosk bych určitě vycintala vedle....hele Týnko,nebude lepší když si tu svíčku koupím? A čas strávený z prací nad něčím neforemním co by se mi nakonec povedlo,strávíme někde spolu v kavárničce a pomluvíme všechny chlapiska kolem...co ty na to????

  superkarma: 0 19.09.2002, 09:29:17
 7. avatar
  [9] Týna [*]

  Magdo, gel se dá opravdu dnes již docela snadno koupit, ale pokud si sama netroufáte, napište mi na mail, pořádám kurzy gelových svíček, naučím vás různé triky a fíglíčky a domů si odnesete dvě vlastní gelové svíčičky

  superkarma: 0 18.09.2002, 22:28:31
 8. avatar
  [2] Rena4 [*]

  Další skvělý nápad od Týnušky
  Proč nemá den alespoň 48 hodin,abych to stíhala

  superkarma: 0 18.09.2002, 09:57:50
 9. avatar
  [1] Evča [*]

  Hezké

  superkarma: 0 18.09.2002, 07:34:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme