.

Dobrá zpráva pro ty, koho nebaví pobíhat po bytě s vysavačem: Tenhle zázrak vysává sám!

Domácnost

Dobrá zpráva pro ty, koho nebaví pobíhat po bytě s vysavačem: Tenhle zázrak vysává sám!

Kdyby vám někdo řekl, že po vaší podlaze bude šmejdit červený trilobit a dokonale při tom očistí vaši domácnost od prachu a nečistot, asi byste si ťukali na čelo nebo byste zmíněnou osobu podezírali z toho, že poněkud přebrala. Přesto je něco takového v mnoha domácnostech na severu Evropy již dnes běžnou realitou… a za chvíli se s robotem-vysavačem setkáme i u nás.
První automatický vysavač na světě se jmenuje Electrolux Trilobite a byl vyvinut v 90. letech ve Švédsku. Jeho prototyp byl veřejnosti představen v roce 1997 pod názvem Robovac a do dnešního dne se kulatému spotřebiči budoucnosti podařilo nasbírat řádku významných světových designérských ocenění.
Jak Trilobite funguje? Díky špičkové elektronice, ultrazvukovému systému a čtyřem motorům je zcela samostatný, takže ho klidně můžete nechat uklízet v obýváku a přitom třeba v kuchyni obalovat řízky. Přístroj „se dívá“ stejným způsobem jako netopýr, tedy pomocí ultrazvuku, takže se nemůže stát, že by vrážel do vašeho starožitného nábytku nebo třeba zvrhnul psovi misku s vodou. :-) Jakmile Trilobite „uvidí“ v cestě nějakou překážku, vypočítá si jinou cestu a pracuje dál. Aby nespadl ze schodů nebo z patra, stačí jednoduše do cesty umístit speciální magnetické proužky, které robota informují o tom, že tudy cesta nevede. Trilobite se pohybuje pomocí dvou odpružených koleček a díky své minimální velikosti ( výška 13 cm, průměr 35 cm), se v pohodě vejde třeba i pod křeslo, skříň nebo postel.
Vysavač robot je tak „chytrý“, že si dokáže zmapovat prostor místnosti, a to tak, že si ji nejprve objede kolem stěn a pak si naplánuje nejlepší trasu, aby dokonale vyčistil každý čtvereční centimetr. Sám si také najde cestu k nabíjecí stanici, kam se „uklidí“, když je práce hotova, nebo v případě, že potřebuje dobít. Je vybaven LCD displejem, na kterém si uživatel může nastavit jeden ze tří čisticích programů – normální, rychlý a lokální. Nečistoty jsou z podlahy sbírány pomocí gumové destičky a shromažďovány v kazetě uvnitř vysavače. Vysavač indikuje její naplnění na displeji a kazeta se potom pouze jednoduše vyjme a vysype. Proto také nejsou potřeba žádné náhradní sáčky. Na našem trhu se Electrolux Trilobite objeví v říjnu tohoto roku a bude stát 45 990 korun.

Více o Trilobitovi najdete na internetových stránkách http://trilobite.electrolux.cz.
   
02.09.2002 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Ťapina [*]

  To by nebylo špatný, aspoň by se Andy bál vysavače právem

  superkarma: 0 04.12.2003, 19:05:53
 2. avatar
  [15] Simba [*]

  Mne luxování nebaví, takže bych trilobita brala ...jen nevím jak by na jeho šmejdění po podlaze koukaly

  superkarma: 0 08.11.2003, 09:54:38
 3. avatar
  [14] Efča [*]

  U nás luxuje manžílek... dobrovolně

  superkarma: 0 21.10.2002, 14:59:38
 4. avatar
  [13] Aja [*]

  Mě luxování fakt baví...

  superkarma: 0 06.09.2002, 10:35:01
 5. avatar
  [8] Léthé [*]

  Skoro 50 táců?!?...hm,to není zrovna málo.A co ještě umí? Jen vysávat? a co takhle poskočit a setřít prach? Pak bych možná o tom uvažovala. Hehe...už vidím jak by se vyhýbal mým vázičkám a soškám

  superkarma: 0 02.09.2002, 18:59:30
 6. avatar
  [3] medved [*]

  no kdyby to fakt fungovalo, tak to bych i tu cenu ozelela, protoze luxovani nesnasim ...ale ty rohy mistnosti by me taky zajimaly...jak muze kulata vec uklidit roh ?

  superkarma: 0 02.09.2002, 13:40:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme