Domácnost

Když vám domácí provede rekonstrukci bytu nad hlavou, budete platit dvojnásobný nájem.

Bydlíme v Praze, ve velkém třípokojovém bytě nedaleko centra na krásném místě. Hned po revoluci náš dům zrestituoval majitel jako všechny okolní domy a my bydleli nerušeně dál. Majitel byl slušný, zaplatil nám občas i to, co nemusel, a dům pod jeho správou utěšeně vzkvétal.
Před třemi lety náš pan majitel zemřel a dům podědil jeho syn. Ten se s nájemníky rozhodně nemazlí. Zpočátku nabídl všem nájemníkům náhradní byty na sídlišti, což přijaly jenom tři rodiny. Tenkrát jsem si myslela, že dělají ohromnou chybu, dnes jim to schvaluju všema deseti. Kdo neodešel dobrovolně, tomu totiž nový majitel připravil peklo na zemi.
Ne to obyčejné peklo s tmou na chodbě a dalšími drobnými naschvály, o kterých můžete občas číst v novinách nebo vidět v publicistických pořadech. Začal bez jakéhokoli varování provádět rekonstrukci domu, a to přímo nám nad hlavou, za provozu. Že rekonstrukce začala, to jsme poznali podle toho, že po loňském návratu z prázdnin jsme chtěli v našem bytě v prvním patře domu vejít na terasu. Tato terasa byla velká skoro 25 m čtverečních a tvořila ji střecha dvougaráže ve dvoře našeho domu. Otevřeli jsme francouzské dveře a s náručemi prádla na sušení v ruce jsme se jen taktak stačili zastavit. Terasa nebyla. Majitel zboural garáž a za našimi dveřmi zela šestimetrová jáma. Po tomto prvním úleku jsme se už ani nedivili, když se naše schodiště činžovního domu obložilo mramorem a pokrylo koberci, ani když začala rekonstrukce přímo našeho bytu.
Ta probíhala tři měsíce, během kterých jsme měli místo vchodových dveří igelit a v bytě se nekontrolovatelně pohybovalo asi pět úplně cizích chlapů. Na konci všech rekonstrukčních prací jsme zjistili, že v domě bydlíme ze starých nájemníků už jenom my. Ostatní vzali do zaječích. Ve zbytku bytů bydlí zahraniční diplomaté, studenti a další významné a bohaté osoby. Nechci domýšlet, jaký platí měsíční nájem. Nám majitel zvýšil nájem dvojnásobně, na což má podle práva nárok v podmínkách regulovaného nájemného, pokud zvýší výrazně kategorii bytu. A tak jsou místo našich krásných profilovaných špaletových oken plastové ohyzdnosti a místo našich půvabných ručně malovaných historických obkládaček v koupelně pseudomramorová hrůza, to vše za třináct tisíc korun měsíčně holého nájmu.
O tom, že by nám dal majitel nějaký náhradní byt, o tom není řeč, on nás přece nevyhání. Právník nám řekl, že právně všechno proběhlo podle regulí a my nemáme nárok vůbec na nic. A tak platíme horentní sumy každý měsíc a děsíme se, co si ještě může náš domácí vymyslet.

Dita
   
29.08.2002 - Dům a byt - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Ťapina [*]

  Simba: Ono to s hypotékama není vůbec jednoduché.

  superkarma: 0 07.12.2003, 22:55:11
 2. avatar
  [19] Simba [*]

  Dito, 13000 měsíčně holého nájmu ... to už by stačilo i jako splátka hypotéky, ne? A mohli by jste si zařídit bydlení jinde.

  superkarma: 0 08.11.2003, 09:51:04
 3. avatar
  [6] medved [*]

  za 13000 najmu bych tripokojovy byt v centru prahy brala vsema deseti...takovehle story me akorat vytaceji

  superkarma: 0 30.08.2002, 11:23:33
 4. avatar
  [5] pajda [*]

  Taky si trošku rýpnu - platím za zdravotně závadný byt v 35 let starém paneláku přes tři tisíce, a to v domě, ze kterého má být tzv. smíšený - to znamená, že s námi bydlí nesvéprávní občané...podotýkám, že jde o holé nájemné, celkové poplatky včetně tepla atd. jsou podstatně vyšší. A není to ani v Praze, ani v atraktivní lokalitě...a vyměnit se nepodaří - šel by sem jedině blázen.

  superkarma: 0 29.08.2002, 14:52:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme