Domácnost

Nábytek jako nový aneb Sólo pro čtyři ruce a samolepicí fólii.

Většina z nás zná tento jedinečný materiál pro rychlou a efektní renovaci jako samolepící tapety, ale správně se jim říká samolepící fólie. Od tapet se odlišují především tím, že vrchní materiál není papír, ale plastová fólie a k jejich lepení není třeba dalšího lepidla, protože jak již název říká, lepidlo je již součástí.
Na rozdíl od tapet se fólie lepí pouze na hladký povrch - umakart, sklo, obroušené dřevo (nikoliv tedy na porézní stěny). Plochu je třeba před lepením dokonale zbavit všech nečistot, protože i sebemenší smítko je pod fólií vidět a při větším znečištění může dokonce docházet k odlepování fólie. Velké plochy doporučuji před lepením mírně navlhčit vodou do které jsme přidali trochu saponátu. S fólií pak můžeme ještě chvíli manipulovat a několikrát za sebou korigovat chybné nalepení. Pokud se nám přeci jen dostanou pod fólii vzduchové bubliny a nepodaří-li se nám je vyhnat hned při lepení, propíchněte jej špendlíkem a uhlaďte.
Při lepení velkých ploch je lépe pracovat ve dvou. Začněte tak, že si deset centimetrů navrchu nastřiženého dílu, přesně jej přilepíte na začátek polepované plochy a poté jeden stahuje papír, který kryje lepící vrstvu a druhý pomocí měkkého hadru uhlazuje nejlépe od prostřed na obě strany.
Přesahující části fólie (otvory, kraje apod.) odřežte ostrým řezákem na papír. Plochy polepené fóliemi můžete běžně čistit saponátovým roztokem.
Vzhledem k tomu, že současný trh nabízí nepřeberné množství vzorů, můžete vybírat přesně ten vzor, který je vašemu srdci a stylu bytu blízký. Díky fóliím můžete dát nový kabát staršímu nábytku, umakartovému jádru nebo desce vašeho jídelního či pracovního stolu. Ani malé odstřižky nevyhazujte. Mohou se hodit na polepení krabiček nebo z nich vaše děti mohou vyrobit jedinečné mozaikové obrázky.

Příjemné lepení přeje
   
12.08.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Já jsem si vymramorovala pracovní stůl a úplně sama

  superkarma: 0 01.12.2003, 23:26:22
 2. avatar
  [6] Landriel [*]

  Tyhle fólie jsme použili k renovaci kuchyňské linky a vypadá jako nová.

  superkarma: 0 16.10.2003, 20:04:59
 3. avatar
  [1] Saturninka [*]

  Já jsem z bývalého zaměstnání, kde kolegyňka s těmito foliemi pracovala coby aranžérka, nosila barevné zbytky do MŠ, kam chodil můj syn.
  A než se nám narodila naše treperenda, udělala jsem jí kolotoč nad postýlku - z tvrdého papíru jsem vystříhala sluníčko, jablíčko, domeček, stromeček a rybu a se synem jsme vše polepili a ozdobili - točí se jí tam stále. No a aby toho nebylo málo, na zdi u postýlky má nalepeno až po strop spoustu dalších obrázků včetně tmavě modré spící kočky princezny a světle modrého protahujícího se kocoura...

  superkarma: 0 12.08.2002, 16:20:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme