S Radkem zažila Světlana nebe i peklo. Nebe – to byly nádherné výlety, rozhovory, procházky a hlavně, hlavně noci. Peklo – to byly jeho alkoholové scény, lži a jiné ženy. Nakonec se Světlana s Radkem rozešla a vzala si spolehlivého a ohleduplného Tomáše. Přízrak „toho druhého“ jako by ale měla pořád v patách.

Když jsem svého muže před dvěma lety poznala,“ vypráví Světlana, „byla jsem na Radka ještě tak fixovaná, že jsem jen těžko snášela Tomášovo tělo, jeho tělesnou vůni a dotyky. Moje hlava Radka odmítala, ale moje tělo na něj bylo naprogramované. Když mě Tomáš obejmul, začala jsem se třást a plakat. V takových chvílích jsem Radka hrozně postrádala, zároveň jsem ale měla na sebe hrozný vztek.“

A to nebylo všechno. Když si Tomáš naléval druhou skleničku vína nebo se s uznáním podíval na nějakou jinou ženu, bylo Světlaně špatně od strachu. Radkovy noční úlety v ní zanechaly hluboké stopy. Jednou přišel Tomáš domů pozdě ze služební večeře a Světlana začala křičet: „Už je to tady zase!“ Na to Tomáš suše poznamenal: „Asi si mě s někým pleteš.“ Tehdy jako by se v ní rozvázal uzel a ona si poprvé uvědomila, co má ve svém manželovi za poklad. „Obdivuji jeho trpělivost. Není asi moc mužů, kteří by to takhle brali. Už jen proto ho miluji.“

A přece – pomyšlení na Radka v ní pořád rozeznívá strunu, které se Tomáš nedotýká. „Je to touha, nejen po Radkovi, ale ještě spíš po tehdejším životě, který byl tak vzrušující a nevypočitatelný.“ Jen s velkým úsilím si připomíná, že ten dobrodružný život ji přivedl na pokraj tělesného i duševního zhroucení.

Po rozchodu si musíme uvědomit, k čemu ve vztahu vlastně došlo. Aby v nás výčitky, pocity viny a iluze nezůstaly navždy, měly bychom pokud možno přesně a bez sentimentu prozkoumat, zda na těchto pocitech skutečně něco je a jaké poučení z toho vyplývá. Protože truchlí-li člověk po starém vztahu, nový vztah to může jen těžko přežít. Většinou to tak dopadá, když o překot hledáme nový vztah, aniž bychom pořádně „zpracovaly“ ten starý.

Dodatečná idealizace vztahů, které ve skutečnosti vůbec nebyly perfektní, nás může trápit po celá léta. Podobně jako u Marie, která je pět let šťastně vdaná a má tříletá dvojčata. Jednoho dne jí přišlo oznámení o narození dítěte - její dávný ex-přítel Richard se stal otcem! Celá léta o něm nic neslyšela – a teď tohle. Richard přitom nechtěl nikdy mít děti, rozhodně ne v době, kdy byli spolu.

Oznámení Marie obrečela. „Bylo to hloupé, ale já jsem si najednou začala představovat, že jsme mohli být spolu šťastní. Začala jsem si namýšlet, že jsem byla jeho velká láska, že by býval chtěl mít to dítě raději se mnou, a proto mi poslal to oznámení.“ V tom okamžiku zapomněla, že to byla ona, kdo to s Richardem tehdy skoncoval. Že místo přednášek vysedával po hospodách, že jediný dárek, jaký jí kdy dal, byl kartáček na zuby, který dostala po první společné noci.

Celé dny jsem na Richarda myslela,“ vypravuje Marie. Teprve když mu pod záminkou gratulace zavolala, vyléčila se z představ o tom, že se změnil a že by z něj možná byl skvělý manžel a otec.

Ne, ještě studium nedokončil, sdělil jí Richard (je mu „pouhých“ třiatřicet). Ženatý není a jeho vztah je velmi volná záležitost. Matka jeho dítěte, teprve jedenadvacetiletá, žije tak jako tak u rodičů. Pletl si stále jména, říkal Marii Bohunko nebo Adélko a skončil: „Rád jsem tě zase slyšel.“

Tuhle studenou sprchu jsem potřebovala,“ říká Marie. Evidentně jí pomohlo, že její muž nereagoval na její citovou bouři uraženě. „Dokonce mě utěšoval. Rozhodně nežárlil.“ To je ale spíš výjimka. Mnohem častěji má partner pocit, že ho jeho předchůdce ohrožuje. Dochází k žárlivým scénám, jako by šlo o reálný zálet. A to i tehdy, když bývalý nejeví žádný zájem a žije na druhém konci republiky.

Zvlášť těžce muži nesou, když jejich partnerka zmiňuje sexuální schopnosti „toho před ním“. Byl něžnější, romantičtější, s ním byl sex radost... takové poznámky mohou hluboce ranit, i když jsou řečeny jen v afektu. Ostatně, víme to dobře z vlastní zkušenosti. Ani nám se přece nelíbí, když muž vzpomíná na své bývalé lásky! Krásné vzpomínky je dobré nechat si jako vzácné klenoty, uzavřené v pokladnici své mysli - rozhodně je ale neotloukat o nos tomu současnému „muži svého života“. A to jen ty, které jsou pravdivé...
archivní článek

Reklama