Domácnost

Proč si všichni na návštěvě u nás myslí, že jsme militantní rodina?

Jako dítě jsem měla často problémy s vymýšlením dárku pro rodiče a další sourozence. Naším dětem tyto starosti odpadají, neboť navštěvují keramický kroužek a hlína je tak tvárný materiál, že se s ní dá nejen příjemně zapatlat od hlavy až k patě, ale též i vytvarovat cokoliv podle fantazie či předlohy.
Petr coby fotograf je skutečně nosným tématem a vždy alespoň jedenkrát od každého dítěte získá portrét, a tím se stane jeho podoba nesmrtelnou. Čestné místo kuchyňského stolu tak obsadily keramické sošky Petra sedícího, stojícího, ležícího, klečícího i dřepícího, které spojuje několik charakteristických rysů: kulatá hlava s pleší a vousem a fotografický přístroj.
Pro nezasvěceného mohou tyto figurky vyvolávat dojem, že se ocitl v militantně smýšlející rodině, neboť dlouhé objektivy nasazené na foťák připomínají svými rozměry i vypracováním spíše kulomet, samopal a další palné zbraně. Tento dojem umocňují i podivně natažené paže, vůbec celá perspektiva figurky a v neposlední řadě trojnohý stativ, na kterém jsou dotyčné předměty instalovány. V jednom případě nejsou nohy ukotveny v destičce, a proto chlapíček leží na zádech a v obou předpažených extrémně dlouhých rukou pevně třímá jakýsi předmět, jímž bombarduje prolétávající ptáky. Ve skutečnosti je samozřejmě fotí!
A protože občas prohodím jízlivou poznámku, která samozřejmě není myšlena nijak ve zlém, jedná se spíše o přátelské pošťuchování a ponoukání, o velikosti hlavy vzhledem k ostatnímu tělesným proporcím, dostal Petr o loňských vánocích samostatnou nasazovací hlavu s mrožím výrazem. Její důmyslné vypracování umožňuje nasazovat ji bez problému na kteroukoliv z fotografických tatíků. A mě pro změnu napadá známá věta: Máš-li hlavu velikosti tykve, nač ti potom měřit IQ.
   
26.07.2002 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Taky to pro mě byla neznámá

  superkarma: 0 04.12.2003, 18:58:55
 2. avatar
  [1] Simba [*]

  to je skoro keramický kult osobnosti ...ale děti jsou šikulky. A tu známou větu jsem neznala.

  superkarma: 0 06.11.2003, 15:22:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme