Domácnost

Karetní hry patří k létu. Už jste někdy na dovolené prohráli kalhoty?

Nevím jak vy, ale v naší rodině se nejvíc karty hrají o dovolené. V běžném roce se na jejich hru nějak nedostává čas a tak o prázdninách „mastíme“ jak o život. Každý člen rodiny má i svou oblíbenou hru. Já osobně preferuji kanastu :-)
Ale víte, kam sahají počátky „čertovských obrázků“ a odkud pocházejí? Do Evropy je v dávných dobách přivezli obchodníci s kořením, možná kočovní Cikáni, ale nejpravděpodobněji Arabové při svých vojenských výpravách. K nám do Čech přišly karty nejspíš přes Itálii a Španělsko a jistě víme jen to, že ve 14. století je evropští králové jako hazardní hru i zakazovali. Přitom je hrál i sám Ludvík XIV., filozof Kant, skladatel Richard Strauss, básník Goethe i Puškinova „Piková dáma“.
Karty můžeme rozdělit na whistové a žolíkové (mají 52 listů). V 18. století vznikly karty piketové (mají 32 listů) a my je dnes označujeme jako francouzské. Když zaměníme pravidelné piky za zelený list, kosočtverečné piky za rolničky (zvané kule) a jetelové kříže za žaludy, získáme karty mariášové.
Karetních her se prodá na světě ročně několik set miliónů! Na karetním královském trůnu panuje bridž, hra náročností podobná šachům. Cikánky z karet věští, osamělí si rozkládají pasiáns a skoro každý počítač si s námi také zahraje. Ale nejlepší je hrát s partou kamarádů - pamatuji si, že jsme jednou vytvořili osobní rekord v délce nepřerušené hry kanasty - 26 hodin! A nutno podotknout, že se hrálo o desetníky a nikdo neprohrál kalhoty :-))
Karty, podobně jako většina jiných her, neznají společenské přehrady. A kde se vlastně narodily? S úplnou jistotou nevíme. Snad v dávné Indii a Číně.

A co vy? Jaké karty hrajete?

Přeji vám, abyste nebyli zelení jak sedma a měli v rukávu všechna esa!
   
09.07.2002 - Dům a byt - autor: Týna

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Ťapina [*]

  My jsme letos hráli skoro celou dovolenou páč pršelo. Hráli jsem Kočku neboli Srdce, u toho se dá pořádně dlouho vydržet.

  superkarma: 0 03.12.2003, 21:14:08
 2. avatar
  [11] Simba [*]

  Amerického žolíka jsem ještě nezkoušela. Ale vyzkoušíme. Jednou jsme k moři karty zapomněli, naštěstí je manžel směnil na pláži za jednu plechovku piva s odjíždějícími turisty

  superkarma: 0 06.11.2003, 14:52:59
 3. avatar
  [10] elfos [*]

  Důležitá zásada: než posbíráš karty ze stolu, přepočítat, co máš v ruce... po REORGANIZACI :-) musíš mít v ruce aspoň o jednu míň...

  superkarma: 0 12.07.2002, 19:22:28
 4. avatar
  [9] elfos [*]

  No ano... v americkém žoliku (taky mu tak říkáme) jsem kdysi dávno drtila otce ... coby nastávající mamča jsem se u něj válela smíchy s mamčou a manželem ... a teď ho mastíme se skřítkem (opravdu mastíme, ještě mu to tak moc nejde, teprv se to naučil ). Dá se hrát s více balíčky karet a je legračnější a ROZMANITĚJŠÍ než ten normal.
  S tou postupkou to zkusíme, Saturninko

  superkarma: 0 12.07.2002, 19:17:16
 5. avatar
  [8] Saturninka [*]

  Medví: Taky tomu říkáme americkej....
  A jednou jsme si vymysleli ptákovinku - hráli jsme žoldu tak, že jsme sbírali všechny karty z jedný barvy do jedný dlouhý postupky..., případně do několika postupek, když bylo něco 2x...

  superkarma: 0 12.07.2002, 18:42:35
 6. avatar
  [5] *daisy* [*]

  medo: taktez znam a taky tomu rikame americky zolik... Jinak ja karty moc nemusim, ale v nouzi nejvyssi

  superkarma: 0 09.07.2002, 12:00:37
 7. avatar
  [4] medved [*]

  my hrajeme...no nevim, jak se to jmenuje oficialne, ale rikame tomu americky zolik...naucili jsme to uz spoustu lidi a vsem se to moc libilo, protoze to neni jen o tom,co si kdo lizne, ale taky jakyho ma fistrona ...hraje se to jako klasicke zoliky, akorat na zacatku se karty nerozdavaji a zadne se nevyhazuji, kazdy si bere po jedne karte a kdyz na nej dojde rada musi bud vylozit, prilozit k tomu co je na stole (resp. zbavit se jedne karty) nebo si liznout. Karty vylozene na stole jsou vsech a daji se libovolne kombinovat, ale tak, aby z nich zase byly postupky nebo nejmene tri karty stejne hodnoty. Vyhrava ten, komu nezustane v ruce zadna karta.

  superkarma: 0 09.07.2002, 10:38:22
 8. avatar
  [3] zena [*]

  Taky moc ráda hraju karty: taktéž kanastu, či žolíky, nebo i autobus. Ovšem děsně nerada prší

  superkarma: 0 09.07.2002, 10:26:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme