O afrodiziacích jsme, jak jinak, na Ženě-in samozřejmě psali (zde). Nazývají se podle řecké bohyně lásky Afrodíté. Pojďme si tedy, dříve než se pustíme do soutěže, něco povědět o této řecké krásce.

Afrodíté, v Římě známá jako Venuše, je bohyní lásky a krásy. Její původ je však poněkud nejasný. Homér ji považuje za dceru pána bohů Dia a bohyně deště Dióny. Podle básníka Hésioda se zrodila z mořské pěny, oplodněné bohem nebe Uranem. Podle jiných verzí mohl sice za její zrození největší sukničkář mezi bohy, Zeus, ale oplodnil nikoliv bohyni deště, nýbrž již zmiňovanou mořskou pěnu, a to bleskem. Podle tohoto původu se Afrodíté říká také Anadyomené - „Vynořující se“. Vystoupila prý z lastury na ostrov Kythéra a tam jí také byl postaven první chrám. Ostrůvek jí však připadal příliš chudý a tak se přesunula na Kypr, podle kterého se jí říká Kypris.

Podle jedněch vděčí Afrodíté za svůj úspěch mezi bohy a lidmi kouzelnému pásu, který každého podmanil její moci, podle jiných je za vším jen její nesmírná krása. Na rozsévání lásky ovšem nebyla sama. Pomáhaly jí Charitky – bohyně půvabu a krásy, Hóry – bohyně ročních období, Peithó – bohyně lichotivého přemlouvání, Himer – bůh vášnivé touhy, Poth – bůh milostné touhy, Hymén – bůh sňatku a Eros – Afroditin syn a známý vtipálek s šípy lásky.

Na přání svého otce Dia se sličná Afrodíté stala ženou kulhavého božího kováře Héfaista. Tomu však rozhodně nezůstala věrná. Čtyři potomky – Foba, Deima, Eróta a Harmonii zplodila s bohem války, pohledným Áreem, Hermafrodíta se sličným poslem bohů Hermem, mocnému Poseidónovi porodila Rhoda a Hérofila, smrtelníku Anchísovi, lásku k němuž jí za trest přičaroval její otec, hrdinu Aineia a argonautovi Bútovi Eryka, budoucího krále Sicílie. Marně si Héfaistos stěžoval u bohů, marné bylo, že spoutal Afrodíté a Área bronzovou sítí – bohové se mu jen vysmívali a dál si užívali přízně jeho krásné ženy.

Sama Afrodíté ovšem jakoukoliv nevěru krutě trestala. Z její vůle zneužil král Kinyr svou krásnou dceru Myrrhu, která pak zahynula. Stihla však ještě porodit Adónise, který se posléze stal milencem Afrodíté a později Persefóné, bohyně podsvětí. Zle dopadl každý, kdo se odvážil pohlédnout na jinou bohyni, když o něj jevila zájem Afrodíté. Na svou úctu k Artemidě doplatil Hyppolitos, na lásku ke kněžce Héry zase Leandr. Mezi největší počiny této rozmarné krásky ovšem patří rozpoutání války trójské, když za titul nejpůvabnější z bohyň darovala Paridovi lásku královny Heleny.

Afrodíté byli zasvěceni delfíni, holubice, vlaštovky, ale i vrabci a z rostlin jí příslušelo jak jinak, jablko, ale také mák, myrta a růže.

Nu a teď už si pojďme říct, jak můžete vyhrát úžasné přírodní afrodisiakum!

Ve článcích (nikoliv v novinkách) tohoto týdne pro Vás pod označením „afrodiziakum“ schovám čtyři fotky zvláštních úkazů Afroditiny moci. Vaším úkolem bude je najít a do tohoto odkazu (klikni) - tedy ne pod články a ne pod tento článek - napsat, v jakém článku jste fotku našla a o křížence jakých druhů zvířat se jedná! Nemusíte psát, jak se kříženci nazývají, ale napište mi, křížením čeho vznikli! Odpovědi pište všechny najednou, soutěžní okénko se Vám otevře jen jednou!

Soutěžit můžete od pátku od 11:00 do pondělka do 8:00. V pondělí uveřejním jména vítězek, které získají přírodní afrodisiakum! A pozor, opravdu vítězek, protože tentokrát jich bude pět a každá vyhraje dvě lahvičky (jednu pro sebe a jednu pro partnera :) )!

Obrázky se budou ve článcích objevovat od pátku od 11:00 a vydrží vždy nejméně deset hodin (většinou více), potom ovšem můžou zmizet, takže je musíte hledat průběžně!

Obrázky v pátečním článku „Pořiďte si super číču!“ se nepočítají!

Hodně úspěchů v hledání i v lásce :)!

 

 

Reklama